CHP Muğla’da 4 milletvekili çıkarabilir mi?

Bu haber 22 Ekim 2019 - 0:01 'de eklendi ve 1.759 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Cumhuriyet Halk Partisi‘nin Muğla‘da 4 milletvekili var.

Görünen o ki Muğla‘da CHP kongreleri dünkü yazımızda bir parça vurguladığımız gibi, önümüzdeki erken veya zamanında genel seçimlerde yenilenecek 4 milletvekili sıralamasının nasıl paylaşılacağının üzerinden gerçekleşecek.

CHP bakalım Muğla’da 4 milletvekili çıkarabilecek mi?

Yine görünen o ki bugün seçim olsa ve CHP‘de Mürsel Alban liste başı, ikinci sırada Suat Özcan, aynı isimlerle karşımıza gelse iki milletvekili garanti olur. AK Parti’de mevcut milletvekilleri ve il, ilçe teşkilatları ile ikinin birini alır. İYİ Parti‘nin 1 milletvekili Metin Ergün ile buharlaşalı çok oldu.

Partilerin hiçbirinin bu taraflara baktığı yok. Herkes “Kimler millet vekili olacak?”, “Kimler belediye başkanı olacak?” sorularının yanıtını arıyor. Önümüzdeki seçimlerde hep birlikte görürüz…

xx      xx      xx

Gelelim adaylara… İl başkanı adaylığı için adı geçen tek isim var, o da Adem Zeybekoğlu… Dünkü yazımda “Osman Gürün, eğer Adem Zeybekoğlu’ndan vazgeçerse; Zeybekoğlu’na verdiği vizeyi bir başka Zeybekoğlu’na da verebilir.” dediğime bakmayın. Osman Gürün, Zeybekoğlu‘ndan daha uygununu bulamaz. Ancak kulislerde Marmaris‘ten Acar Ünlü adı da geçmekte. Bu genç politikacı Marmaris‘te yeniden ilçe başkanlığına kalkışmazken, il başkanı adaylığına neden kalkışsın? Gaz verenler elbette var. Bugünlerde kimler kimlere gaz vermiyor ki… Daha önce de yazmıştım, parti içi muhalefette eski milletvekillerinden Dr. Ali Aslan ve Av. Akın Üstündağ ile Süleyman Uslu‘nun adları da geçmekte. En çok ta Üstüdağ‘ın üzerine gidilmekte…

Kulislerde kendisine şans verilen Üstündağ ise ilk seçişmde milletvekili adayı gösterilmeyi beklemekte.

Muğla‘nın CHP’li oligarkları Zeybekoğlu ile yola devam ederken, Üstündağ da milletvekilliği hayalini seyredecektir.

Dünde söz ettik, CHP sıralamasının ilk ikisi Bodrum ve Fethiye arasında paylaştırılacaktır. Ki en çok ilçe başkanı adayı da bu ilçelerde çıkmakta. Herkes aday olmasını beklerken Fethiye İlçe Başkanı Av. Ali Özgür Kullukçu aday değilim” dedi. Adaylığını açıklayan ilk isim ise ilçe yönetimlerinde görev yapmış Mehmet Demir olurken, ikinci aday ise Kullukçu‘nun Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Ulaş Yavuz oldu. İlçe Başkanlığı için son açıklama ise gençlik kollarından yetişen ve Belediye Meclis Üyeliği yapmış olan iş adamı Ahmet Selim Yücel’den geldi. Kulislerde ise Kullukçu için “milletvekilliğine hazırlanacağına” dair yorumlar yapılmakta. Seneler sonra partisini yerel yönetimde iktidar yapan biri olarak bunu herkesten çok hak ediyor, ama siyasetin içinde aktif kalmaya devam etmek O’nu hedefine daha rahat taşıyabilirdi…

Ben yine de Kullukçu delege seçimlerinden sonra “adayım” diyebilir diye düşünüyorum…

xx      xx      xx

Bu 31 Mart Yerel Seçimleri, Muğla‘da CHP cephesinde pek çok ilginçliğe sahne oldu. Onlardan biri de herkes belediye başkanı olmaya kalkışınca Kavaklıdere ile birlikte Datça, Fethiye ve Ula dışında seçilmiş ilçe başkanı kalmamış olmasıdır.

Bodrum‘da; İlçe Başkanı Recai Seymen belediye başkan adayı olunca istifa etmiş, yerine Halil Karahan gelmişti. Karahan o günden beri aday.. Geçen dönemde aday olmuş olan Tuna Işın ve Deniz Koca’nın adaylığı artık konuşulmuyor. Onlarda aday..

Şimdi Fethiye‘de olduğu gibi Bodrum‘da da önümüzdeki seçimin milletvekili adayı da belirleniyor.

Yerel seçimler sırasında Bodrum sıkıntılı ilçelerin başında geliyordu. Fethiye’de yıllar sonra seçim alınırken, Bodrum’da da yıllar sonra seçim kaybedilebilirdi.

Osman Gürün eğer İyi Parti‘yi kafeslememiş olsa seçim kayıptı da… O nedenle “krizi iyi yönetenHalil Karahan başarılı bir ilçe başkanlığı yapmıştır. Bu yüzden “haklı olarak” milletvekili adayı da olabilecek olan Karahan‘ın “seçilmiş” ilçe başkanı olmasını isteyenler az değil… Tabi burada bir Belediye Başkanı Ahmet Aras ve bir de CHP‘den istifa etmiş olsa da eski Başkan Mehmet Kocadon var.

Kocadon sonucu etkilemek için elinden geleni yapacaktır. Meslektaşım Fatih Bozoğlu seçim sürecinde Ahmet Aras belediye başkan adayı ve sonunda başkan olduğunda “Ahmet Aras Bodrum Belediyesi için olduğu kadar, CHP için de bir şanstır. Şimdiye kadar hep Bodrum’dan ve belediyeden beslenen rantiyecilerin uzaklaştırılması için bir fırsat olabilir.” demişti. Bu, laf olsun diye edilmiş bir laf olmamalı.

Bodrum kongresinde Ahmet Aras’ın demokratik ve “olumlu” etkisi olacaktır…

xx      xx      xx

31 Mart Yerel Seçimlerinde ilçe başkanlıkları sadece belediye başkan adaylığı için değil, belediye meclis üyeliği içinde boşalan iki yer oldu. Onlarda Menteşe ve Milas İlçe BaşkanlıklarıydıMenteşe‘de İlçe Başkanı Erkan Aydın yerel seçimlere gidilirken, Meclis Üyesi adayı olmak için görevinden ayrıldı ve yerine vekaleten disiplinci Mustafa Aytaç Kavak geldi.

Milas İlçe Başkanı ise o zaman Suat Özcan‘dı. Özcan görevini Milletvekili adayı olduğu için bırakırken, yerine gelen Hüseyin Çöllüoğlu da Meclis Üyesi olmak için istifa etti ve yerine İlgin Göktepe getirildi.

Aslında Erkan Aydın ve Hüseyin Çöllüoğlu‘nun muratları meclis üyesi değil, meclis üyesi seçilip “başkan yardımcısı” olmaktı ve bu ikiliden Çöllüoğlu muradına erdi.

Görünen o ki kongrelere giderken her iki ilçede de şu ana kadar aday çıkmış değil. Çünkü her iki ilçede de belediye başkanlarının dediği olur ve o başkanlar ilçe başkanlarından memnunlar.

Menteşe‘de Mustafa Şahin‘in çıkmasını bekleyenler de var, ama öyle bir hava da görünmüyor. Kulislerde, Şahin için, “Osman Gürün milletvekili, Bahattin Gümüş Büyükşehir Başkanı ve böylelikle Musfa Şahin Menteşe Belediye Başkanı olur.” diyenler çıkıyor. Tahmin çok. Süleyman Girgin içinde “Yeniden Milas, Yatağan ve Menteşe’nin adayı olarak” milletvekili sıralamasında üçe yerleşeceği konuşuluyor…

Böyle bir durumda dördüncü milletvekili de yerel seçimde başarısız olan Dalaman çukurundan değil, Marmaris’ten gelecektir…

xx      xx      xx

Marmaris‘ten kim gelir?

Eğer gidişata “oligarklar” karışmaz, her şey doğal akışında gerçekleşirse mevcut İlçe Başkanı Fatma Çimen CHP‘nin Muğla‘da ilk kadın milletvekili olur…

Marmaris‘te en büyük mağduriyet yaşayan Ali Acar‘ı bir kenara koyarsak, orada mağdur edilmiş veya Osman Gürün‘ün mağdur ettiği iki isim var. Biri Acar Ünlü, diğeri Yamaç Kaya… Aslında bu mağdurların içine Mehmet Baysal‘ı da koymak gerekebilir…

Bilindiği gibi Marmaris‘te de İlçe Başkanı Acar Ünlü belediye başkanlığına heves ettirilip, için istifa edince yerine gelen Tolga Abay‘da Ali Acar‘ın belediye başkan adaylığı engellenince yedekleriyle birlikte yönetimiyle istifa etmiş ve İlçe Başkanı Fatma Gebeş olmuştu. Peki yeni İlçe Başkanı kim olur dersek, bu tablodan belki Yamaç Kaya çıkar. Acar Ünlü şimdi il başkanlığına hevesli… İl Başkan Yardımcılığına kadar yükselmiş en genç siyasetçi İlkay Şimşek aday olursa yeni ilçe başkanı da o olur…

Bir ayağı Fethiye‘de olan Yamaç Kaya da kalkar İlçe Başkanı olursa, milletvekili adayı da Fatma Gebeş değil, Yamaç Kaya olur… Tabi bütün bunlar kulislere dayalı yorumlarımız.

xx      xx      xx

Datça İlçe Başkanı Aytaç Kurt ile Kavaklıdere‘de İlçe Başkanı Mehmet Gülhan ve Seydikemer İlçe Başkanı Nalan Büyükçoban ve Ula İlçe Başkanı Hüseyin Özcan rakipsiz görünüyorlar.

Yatağan‘da bilindiği gibi son kongrede Kemal Özer dönemin Belediye Başkanı Haşmet Işık istediği için İlçe Başkanı seçilmişti, ama Haşmet Işık ile birlikte O da belediye başkanı aday adayı olunca istifa etmiş ve yerine Mehmet Kemiksiz gelmişti. Henüz bir aday çıkmış değil, ama karşısına aday çıkarılacak olursa Haşmet Işık‘ın dediği olur ve Mehmet Kemiksizseçilmiş” başkan haline gelir.

Köyceğiz İlçe Başkanı Hüseyin Erol‘da belediye başkanlığına heves edenlerden oldu. Bunun için istifa edince yerine Hayal Yıldız gelmişti. Yıldız şimdi de “seçilmiş ilçe başkanı” olmak isteyecektir.

Belediye Başkan Adayı Hüseyin Erol ile Ali Paç‘ın adaylıkları da bekleniyor. Ancak eski belediye başkanı adaylarından Nazmi Ünoğlu aday olursa kongreyi alır gözüyle de bakılıyor. Tabi burada Erbay ailesini dikkate almayan da kaybeder…

Dalaman’da İlçe Başkanı Kamil Ayhan Öner’in aday olmayacağı, eski Gençlik Kolları Başkanı Sezer Durmuş’un yanı sıra, Musa Özdemir ve eski belediye başkan aday adaylarından Atıf Recai Oskay’ın ilçe başkanı adaylığı çalışmalarına başladığı belirtiliyor. Yine de “Öner delege seçimlerinden sonra aday olabilir ve seçilir” deniliyor.

xx      xx      xx

Ortaca‘da da Belediye Başkanı Hasan Karaçelik‘e adaylığı engellenerek büyük bir haksızlık yapıldı. Bedelini İlçe Başkanlığı‘ndan istifa edip, dayatma aday yapılan Mehmet Sertkaya’nın yeniden ilçe başkanlığına döneceği bekleniyor. Ancak istifasıyla yerine gelen İlçe Başkanı Evren Tezcan‘da aday. Asım Güneş‘in adı da geçerken, iki dönem gençlik kolları başkan yardımcılığı yapan ve “Sevgi ve Barış Hareketi” olarak Ortaca CHP örgütünün paramparça yapısına yönelik bir strateji ile yola çıkan Murat Atacan Ekibiyle parti içi barışı yeniden tesis etmek” için aday olduklarını açıkladı.

CHP’nin 4 milletvekilliği ile Büyükşehir Belediyesini elde tutabilmek için en büyük ihtiyacı da bu. Bakalım bu ihtiyacı karşılayacak bir il başkanı çıkmasına izin verirler mi?

——————————                                                                 ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Ben ışık olmaya, gecelerin susuzluğunu çekmeye ve yalnız olmaya mecburum. – Nietzsche

ÇİVİ

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, Marmaris’te jeotermal çalışmaları ilgili “Gökova Körfezi’nin katledilmesine izin vermeyeceğiz” demiş. Arkadaşım, “Katledilenlere bakmak lazım” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Keza KUNDAKÇI 22 Ekim 2019 / 09:07

Üstad günaydın,

Mürsel Muğla siyasi tarihimizin en düşük profili ve Muğla’da, adı dahi bilinmeyen bir Ekmeleddin örneğidir, Suat Özcan ayrı bir etkisiz figür,bunların hala ismi geçiyor olması CHP’ye yakışmayan bir utanç etiketidir ancak, Halkın gerçeği bu değil,
Bodrum’dan bir Kerim Cangır’ın hakkının Mürsel tarafından yenilmesini çıksın bir Allah’ın kulu izah etsin, hodri meydan,
HALKIN İRADESİNDEN BAHSEDİLMEYECEK GİBİ YAZDIĞINIZ BU YAZIDA BAHSETTİĞİNİZ HER SİYASİ AHLAK DIŞI İŞE, SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ, ÇÜNKİ BAŞTA CHP’nin 6 OKU,
ATATÜRK İLKE ve İNKİLAPLARINA OLAN BAĞLILIK, ANDIMIZ, ATATÜRK’ÜN GENÇLİĞE HİTABESİNDE GÖSTERDİĞİ YOL ve HEDEF,
AYRICA EN ÖNEMLİSİ, ANKARA’dan İSTANBUL’A KAN TER İÇERSİNDE, DAĞ TEPE AŞIP, HAK HUKUK ADALET DİYE HAYKIRAN HALKIMIZIN ÖNÜNDEKİ LİDERİMİZ,
SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU,
PARTİMİZİN MUĞLA’daki BU PİSLİK,ÇÜRÜMÜŞLÜK,SİYASİ AHLAKIN DIŞINA DÜŞÜRÜLMESİ KEPAZELİĞİNE ASLA İZİN VERMEYECEK KADAR, ASİL ve NAMUSLU BİR LİDERDİR,
İŞTE BU AHVAL VE ŞERAİT İÇERSİNDE, AYNEN İSMET İNÖNÜ’nün DEDİĞİ GİBİ, NAMUSLU İNSANLARIN SESİ,NAMUSSUZLARIN DAHA FAZLA ÇIKACAKTIR ve MUĞLA’da ve ÜLKEMİZDE,
HALKIN İRADESİ MUTLAKA GALİP GELECEKTİR, HERŞEY,HERYERDE, ÇOK GÜZEL OLACAKTIR, SELAM ve SAYGILARIMLA,

MEHMET KEZA KUNDAKÇI
ORTACA’nın İMAMOĞLU’su