Hamle Gazetesi

Bu haber 09 Eylül 2019 - 12:49 'de eklendi ve 823 kez görüntülendi.

Kadir Gümüş:

“Muhtarları üzen Cumhurbaşkanını üzmüş olur”

Bir süre önce Muğla Muhtarlar Federasyonu Başkanlığından istifa eden Menteşe Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Gümüş, zehir zemberek açıklamada bulundu.

Muhittin Direk

Türkiye Kızılay Derneği Muğla Şube Başkanı Yusuf Kayacık’ın “Son günlerde Türkiye Kızılay Derneği hakkında maksatlı ve programlı olduğunu düşündüğümüz bir karalama kampanyası yürütüldüğünü görüyor ve üzülerek izliyoruz. Kurulduğu günden bu güne tam 151 yıldır yaşanan savaşlarda ve doğal afetlerde insanın ve daha da önemlisi insanlığın yanında yer alan Türk Kızılayı’na yapılan bu saldırıları şiddetle kınıyorum” şeklindeki açıklaması üzerine basın açıklaması yapan Kadir Gümüş, “Kızılay’a saldırmamız söz konusu olamaz. O nedenle Kayacık’ın sözlerinin muhatabı değiliz. Ancak açıklamasının içinde bizimde talip olduğumuz Valilik mülkünden söz ettiği için konuya açıklık getirmemiz şart oldu” dedi.

Menteşe Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Gümüş, “Kızılay Başkanı Kayacık haksız açıklaması ile bizi üzmüştür. Kendisine Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 49’uncu Muhtarlar Toplantısındaki ‘Muhtarımızı üzen beni üzmüş kabul ederim ve o kişi hakkında gerekeni yaparım’ sözlerini hatırlatırım. Beştepe’de yapılacak ilk muhtarlar toplantısında bizi üzenleri Cumhurbaşkanıma anlatacağımdan hiç kimsenin şüphesi olmasın” ifadesinde bulundu.

Menteşe Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Gümüş bir süre önce Federasyon Başkanlığından istifasını açıklarken yaptığı konuşmada “Ancak bu onurlu görevi ifa ederken, valiliğimizin, kaymakamlığımızın ve diğer devlet kuruluşlarımız yanında yerel yönetimlerimiz için kolaylaştırıcı olurken, destek göreceğimize köstek görür olduk, federasyon olarak çok ciddi giderlerimiz var. Özellikle büro giderleri boynumuzu büküyor. İl merkezinde bir iş merkezine sahip olan Kızılay Muğla Şube Başkanlığı’na sanki muhtaçlarmış gibi, ilçe kaymakamlığımızın çıktığı binada yer veren valiliğimiz bize karşı olumsuz davranmıştır. Yerel yönetimler bir tarafa, bize çok güvendiğimiz valiliğimizde böyle davranırsa yapacak bir şey yok. bu yükü daha fazla taşıyamayacağım, federasyon başkanlığından istifa ediyorum, sadece dernek başkanlığımızı gücüm yettiği yere kadar sürdüreceğim.” ifadelerinde bulunmuştu.

Bu açıklamasının ardından Türk Kızılayı Muğla Şube Başkanı Yusuf Kayacık tarafından yapılan açıklamanın abesle iştigal olduğunu belirten Menteşe Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Gümüş, “Sayın Kayacık, son günlerde Türkiye Kızılay Derneği hakkında maksatlı ve programlı olduğunu düşündüğü bir karalama kampanyası yürütüldüğünü gördüğünü, üzülerek izlediğini söylemiş. Evet Türkiye’de böyle bir şey var. Biz de üzülerek izliyoruz. Bu konuda söz söylemek Kızılay Genel Merkezi’nin işi olur, ama Sayın Kayacık’a biz bir şey diyemeyiz. Ancak adımızı vermeden bizi suçlamasına, karalamasına sessiz kalamayız.” diyerek, şunları söyledi:

“Belli ki sayın Kayacık, ‘İl merkezinde bir iş merkezine sahip olan Kızılay Muğla Şube Başkanlığı’na sanki muhtaçlarmış gibi, ilçe kaymakamlığımızın çıktığı binada yer veren valiliğimiz bize karşı olumsuz davranmıştır’ sözümüze üzülüp, maksadını aşan açıklamada bulunmuş. Onun bizim talip olduğumuz yere talip olması ve yaptığı açıklamada bizi üzmüştür. Ayrıca ‘Türkiye Kızılay Derneği başka hiçbir dernek ya da STK ya benzemeyen bir statüye sahiptir. Bu statü bize 6639 sayılı kanunun 15. Maddesi ile verilmiş olup, kamuya ait her türlü taşınmazın kullanımımıza bedelsiz olarak verilmesini mümkün kılmaktadır. Bu ayrıcalık başka hiçbir dernek ya da STK ya verilmemiş olup, bu STK’ ların kamuya ait bir taşınmazı bedelsiz olarak kullanması mümkün değildir. Dolayısıyla bu kanuna dayanarak adı geçen hizmet binasını kullanımımıza veren Sayın Valimizin ve bürokratlarımızın yıpratılma çabaları beyhudedir.’ diyerek bize akıl vermeye kalktığı gibi, devletin valisi ile bizi karşı karşıya getirmeye çalışmıştır. Ben muhtar olarak Devlet yapısının son halkası ve uç beyiyim. Neyin ne olduğunu, kanunları bilirim. Valilik tasarrufundaki binanın Kızılay Başkanı Kayacık’a verilmesi yasaldır. Değildir diyen mi var. Ancak meşru değildir, ahlaki değildir. Kendi binaları olduğu ve yok yoksul olmadıkları halde o binaya talip olmaları ahlaki değil, fırsatçılıktır. Ayrıca Valilik isterse elindeki binayı elbette karşılıksız değil, embolik bir rakamla muhtarlara veya başka ihtiyaç sahibi STK’ya verebilir. Kaldı ki Yeşilay’a vermiştir. Yeşilay içinde kanun mu var? Bizim ne valimizle ne de Kızılay Şuba Başkanı ile alıp veremediğimiz var. Biz hakkımızı arıyoruz. Muhtarları üzen, sayın Cumhurbaşkanımızı üzmüş olur.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.