70’lik İngilizlerden Mangal Style

Bu haber 10 Eylül 2013 - 21:59 'de eklendi ve 758 kez görüntülendi.

yarinlermangalstayl213215416513216513132132007 yılından beri yaptıkları gösteriler ve söyledikleri türkülerle bütün ülkede ün yapan Ölüdenizli Yarenler Grubu, bu kez farklı bir dans sergileyerek sevenlerinin karşısına çıktı.
Haber Merkezi
2007 yılından beri yaptıkları gösteriler ve söyledikleri türkülerle bütün ülkede ün yapan Ölüdenizli Yarenler Grubu, bu kez farklı bir dans sergileyerek sevenlerinin karşısına çıktı. Koreli şarkıcı PSY’nin ünlü şarkısı Gangnam Style’ın Türkçe versiyonunu sergileyen ekip ilerlemiş yaşlarına rağmen hızlı dansı başarıyla sergiledi.
Ölüdeniz’in tanıtımı için gönüllü çalışan ve 30‘un üzerinde türkü ezberleyen ekip şimdiye kadar Beyaz Show, Uğur Dündar’la ana haber, Seda Sayan, Defne Samyeli, Sümer Ezgü’nün Anadolu’dan Geldik ve TRT Altın Adımlar olmak üzere çok sayıda televizyon programına çıkarak, bütün ülkede büyük sempati topladı.
Her gün haftada iki prova yaparak çalışmalarını sürdüren ekip yeni türküler hazırlıyor. ”Penceresi Camcama Muallim”, “Kahverengi Gözlerin”,”Dağlar Kızı Reyhan” bu türkülerden bazıları. İngiltere’den Fethiye’ye 10 yıl önce gelen emekli David Groom (63) ile birlikte Stuart James (63), Lynn Buchanan (60), Margaret mc Clloow (71), Genny Lewington(63), Ölüdeniz Belediyesi Kültür Sanat Müdürü Coşkun Karabulut’la birlikte Ölüdeniz Yarenler Grubu’nu oluşturdu. Ekip 30’un üzerinde öğrendiği türkü ve şarkılara bu kez mangal style’ı ekledi. Ölüdeniz manzarasında bir mangalda köfte pişiren ve bu şarkıyı söyleyip oynayan ekip tatilcilerden ilgi gördü. Ekip şefi David Groom şarkının Türkçe versiyonunu söylerken izleyenler alkış tuttu.
FESTİVALLERDE MANGAL STYLE’DE SÖYLEYECEKLER
David Groom, internette buldukları söz ile bu şarkıyı söyleyince büyük ilgi gördüklerini belirterek şunları söyledi: “Biz yaşlıyız ama Türkçe türkü ve şarkı söyleyip eğlenmeyi seviyoruz. Mangal style Ölüdeniz’de klip çekmek istiyoruz. Festivallerde bu şarkıyı söyleyeceğiz. Mangal ve piknik Türkiye’de çok seviliyor. Biz de seviyoruz.”
Yarenler ekibinin diğer üyeleri, 5 yıldır şarkı söyleyip danslar yaptıklarını, 3 aydan bu yana bu şarkıya hazırlandıklarını, festivallere katılıp ilgi çekmeyi sürdüreceklerini söyledi.
Ekibin sanat yönetmeni Coşkun Karabulut, Sarıkamışlı ve aynı zamanda 2 deneme kitabı ve 7 şiir kitabı olan bir şair. Türkiye Edebiyatçılar Derneği üyesi olan Coşkun Karabulut, 7 yıldan bu yana çalıştırdığı ekibin de kurucusu. Coşkun Karabulut, yaptığı açıklamada; şöyle konuştu: “Ölüdenizli Yarenler Grubu, 2007 yılında kuruldu. İlk türkümüz Bayburt- Erzurum dolaylarından ‘Deli Kız Sinin Geliyor’ oldu. Daha sonra memleketim olan Kars ve Sarıkamış’ın sevilen türkülerinden ‘Kiziroğlu Mustafa Bey’, ‘Hele Dadaş Hoşmusan’, ‘Kağızmana Ismarladım’ gibi türkülerle tüm Türkiye ekibi tanıdı. Daha sonra yaşadığımız yörenin ‘Hadi Gali’ türküsünü ve ‘Çökertme’ oyununu öğrenen ekibimiz bugün 30 üzerinde türkü seslendiriyor. Türküleri ben seçiyorum. Hangi türkünün ekip arkadaşlarımızın ağzına uyacağını ve kolay söyleyebileceklerini tahmin edebiliyorum. Biraz da ironik davranıyorum. Unutulmuş şarkıları yaşlı İngilizler ve İngiliz aksanıyla dinlemek mutlu ediyor dinleyenleri. Şimdi de çok popüler bir dansı dilimize çevirerek söyleyip oynuyorlar. Umarım beğenilir”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.