64 yıldır vatandaşlık görevini yerine getiriyor

Bu haber 11 Ağustos 2014 - 1:24 'de eklendi ve 704 kez görüntülendi.

64yildirCumhurbaşkanlığı seçimleri Muğla’da sabah 08.00’dan itibaren sakin bir ortamda başladı. Sabah başlayan oy kullanma işlemleri sırasında özellikle yaşlı vatandaşlar sandıklara akın etti. 64 yıldır her seçimde oy kullandığını söyleyen 89 yaşındaki Kemal Gergin, oy kullanma işleminin bir vatandaşlık görevi olduğunu belirterek, genç seçmenlere örnek oldu.
Kadir Tamer
Muğla’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri sabah saat 08.00’dan itibaren başladı. Gün boyunca sakin geçen oy kullanma işlemleri sırasında sabah saatlerinde havanın serin olmasını fırsat bilen yaşlılar erken saatlerden itibaren oylarını kullanmak üzere sandık başına gittiler.
64 yıldır her seçimde oyunu kullandı
Sabah saatlerinde başlayan oy kullanma işlemlerinde yaşlı vatandaşlar havanın serinliğini fırsat bilerek sandık başına gittiler. Yakınlarının yardımları ile sandık başına giden yaşlı seçmenler oy kullanmanın bir vatandaşlık görevi olduğunu söylediler. Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde Atatürk İlköğretim Okulu’nda oy kullanan 89 yaşındaki Kemal Gergin, vatandaşlık görevini getirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. İki bastonunun yardımı ile oy kullanacağı Atatürk İlköğretim Okulu’na gelen ve oyunu kullanan 89 yaşındaki Kemal Gergin, 1950 yılından bu yana her seçimde oyunu kullandığını söyledi. Seçim sandığına gençlerin sahip çıkmalarını ve herkesin oyunu kullanması gerektiğini söyleyen Kemal Gergin, “1950 yılından bu yana her seçimde oyumu kullandım. Hiçbir zaman sandık başına gitmemezlik yapmadım. Çünkü oy kullanmak bir vatandaşlık görevim. Bu görevimi bugünde yerine getirmemim mutluğunu yaşıyorum” dedi.
Kim nerede oyunu kullandı
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, oyunu Menteşe Kocamustafendi İlkokulunda, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, oyunu Düğerek Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulu 1044 nolu sandıkta kullanırken, oy kullanmaya Eşi Gülsün Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile birlikte geldi. Başkan Gürün oy kullanma işleminin ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye’de ilk defa Cumhurbaşkanı demokratik kurallar içinde halkoyu ile seçiliyor. Daha önce parlamento tarafından seçiliyordu. Halkoyu ile seçilen Cumhurbaşkanının yetkilerini nasıl kullanacağına ilişkin tereddütler ve tartışmalar var. Eğer Türkiye parlamenter sistemi kabul etmiş ve uyguluyor ise, o zaman Anayasa’da Cumhurbaşkanının sahip olduğu sorumlulukları yerine getirmek, ne azını, ne de çoğunu yapmak lazım. Demokrasiye inanıyorsak bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. Umarım bu bir kırılma noktası olmaz. Türkiye’nin demokrasisi için aksine, bu gidiş ve bu sistem ile ilgili bir takım tartışmaların tekrar yerine oturması için bu yönde bir kırılma noktası olur. Kime oy verirseniz verin, hepimizin amacı Türkiye’de huzur olması, birlikteliğin olması ve dolayısı ile sistemin güçler ayrılığı içinde Cumhurbaşkanlığı, parlamento, Başbakan ve kabine hukuk sistemi, bunların ayrı ayrı ve birbiri ile uyum sağlaması. Seçilecek olan Cumhurbaşkanının da görevi devlet kurumları arasında bu ilişkiyi düzenlemek ve bir sistemin içinde takımın parçası olarak uyum içinde çalışmalarını sağlamak. Umutsuz olmamamız gerekiyor. Her konuda geleceğimize güvenmeliyiz. Ben kendi adıma gelecekten hiç şüphem olmadı. Umudumuzu her zaman taşıdık” dedi.
Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise oyunu Menteşe Mahallesi’nde bulunan İMKBB İlköğretim Okulunda kullandı. Bahattin Gümüş, oy kullanmak için sandık başına 8.5 aylık hamile eşi Sevilay Gümüş ile birlikte geldi. Oyunu kullandıktan sonra bir açıklama yapan Bahattin Gümüş, “Türkiye bugün ilk kez Cumhurbaşkanını halk oylaması ile seçiyor. Ülkemize hayırlı olsun. Biz seçmenimizden vatandaşlık görevini yerine getirmelerini ve oylarını kullanmaya davet ediyoruz” dedi.
Fethiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlarda oy kullandı
Bu arada Fethiye’ye yıllar önce yerleşmiş ve Türk vatandaşlığına geçmiş yabancı uyruklu vatandaşlarda sandığa giderek oy kullandı. Fethiye Ölüdeniz’de yaşayan İngiliz uyruklu bazı vatandaşlar oy vermek için Ölüdeniz İlkokuluna sabah erken saatlerde geldiler. Seçmenler ile birlikte sıraya geçen İngiliz uyruklu vatandaşlar da Türkiye’de ilk kez halkın Cumhurbaşkanını kendisinin seçmesinden dolayı memnun olduklarını belirterek çevrelerinde adaylar ile ilgili fazlaca propaganda yapılmasını beklediklerini, ancak bunu göremediklerini söylediler. Türk eşi olduğunu söyleyen ve 22 yıldır Türkiye’de yaşadığını söyleyen İngiliz uyruklu Dawne Büyükkoca, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Cumhurbaşkanını halkın seçmesi çok güzel. Oy vermek için sandığa koştum dedi. Annesinin İngiliz babasının Türk olduğunu söyleyen Nansi Elif Pallavuşda ilk kez milletin Türkiye Cumhurbaşkanı için oy kullanması son derece güzel. Benim beklentim Türkiye’de daha çok özgürlük” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.