610 bin seçmen oy kullandı

Bu haber 18 Nisan 2017 - 0:41 'de eklendi ve 621 kez görüntülendi.

16 Nisan tarihinde gerçekleşen Anayasa Referandumunda Muğla’da kayıtlı 691 bin 124 seçmenden 610 bin 146 seçmen sandık başına gitti. Anayasa referandumunda Muğla’da seçmen sayısına göre sandık başına gitme oranı ise yüzde 88’i bulurken resmi olmayan sonuçlara göre oy kullanan 610 bin 146 seçmenden 10 bin 32’nin oyu geçersiz sayılırken 80 bin 978 seçmen ise sandığa gitmemeyi tercih etti.

Kadir Tamer

16 Nisan tarihinde gerçekleşen Anayasa Referandumunda Muğla’da kayıtlı 691 bin 124 seçmenden 610 bin 146 seçmen sandık başına gitti. Anayasa referandumunda Muğla’da seçmen sayısına göre sandık başına gitme oranı ise yüzde 88’i bulurken oy kullanan 610 bin 146 seçmenden 10 bin 32 geçersiz sayıldı.

16 Nisan tarihinde gerçekleşen Anaysa referandumu seçiminde seçmenin yüzde 69,2’si ‘hayır’ tercihini kullanırken, yüzde 30,8’i ise oyunu ‘evet’ olarak kullandı. Resmi olmayan sonuçlara göre oyların ilçelere göre yapılan dağılımında 11 ilçede hayır oyları birinci sırada yer alırken evet oyları ise sadece iki ilçede birinci oldu. Hayır oyları ile evet oyları arasında en fazla fark ise Bodrum ve Datça İlçesi’nde oluştu. Sandığa giden Bodrum seçmeninin yüzde 79.01’i hayır derken, yüzde 20.99’u evet oyu kullandı. Datça’da ise hayır oyları yüzde 79.41 iken evet oyları yüzde 20.59’da kaldı. 13 ilçesi bulunan Muğla’da sadece Kavaklıdere ve Seydikemer ilçelerinde evet oyları birinci sırada yer aldı. Anayasaya referandumunda sandığa gitme oranında ise Menteşe, Ula ve Kavaklıdere İlçelerinde yüzde 92’yi bulurken diğer ilçelerde bu oran yüzde 91 ile yüzde 85 arasında değişti.

80 bin seçmen sandığa gitmedi

Muğla’da il genelinde kurulan bin 981 seçmenden 610 bin 146’sı sandığa gitmeyi tercih ederken, 80 bin 978 seçmen ise sandığa gitmeyerek oy kullanmamayı tercih etti. Muğla’da bu sonuçlara göre 16 Nisan tarihinde gerçekleşen Anayasa referandumunda seçime katılma oranı şişe yüzde 88’i buldu.

10 bin oy geçersiz sayıldı  

Anayasa referandumunda oy kullanan 610 bin 146 Muğla seçmeninden 10 bin 32’sinin oyu geçersiz sayıldı. Geçersiz sayılan oylarda bin 700 oyla Milas ilk sırada yer aldı. Bodrum’da 951, Dalaman’da 417, Datça’da 180, Fethiye’de bin 334, Kavaklıdere’de 252, Köyceğiz’de 487, Marmaris’te 717, Menteşe’de bin 341, Ortaca’da 523, Seydikemer’de bin 96, Yatağan’da 667, Ula’da ise 367 oy geçersiz sayıldı.

Neler söylediler

Muğla’da hayır oylarının önde olmasına rağmen Türkiye genelinde evet oyunun çıkmasının ardından bir teşekkür mesajı yayımlayan Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, “16 Nisan günü milletçe sandıklara giderek anayasa değişikliğini oyladık. Her vatandaşımız kendi düşüncesine uygun olarak görüşünü ifade etti. Ne mutlu ki milletimizin kararı aydınlık ve güçlü bir Türkiye’den yana oldu. Yarınlara güvenle bakabildiğimiz, krizlerin olmadığı, güçlü bir yönetim ile idare edilen bir Türkiye hayaline milletimiz ‘Evet’ dedi. İnanıyorum ki Türkiye artık ekonomisiyle, idaresiyle, sanayisiyle ve her şeyden önemlisi demokrasisiyle daha güçlü ve daha istikrarlı bir ülke olacak. Verilen bu karar yarınlarımızın daha güzel ve aydınlık olmasına vesile olacak. Bugün bu tarihi karara imza atan aziz milletimize saygılarımı sunuyorum. Sandığa giderek demokrasinin gereğini yerine getiren her bir Muğlalı hemşerimize teşekkür ediyorum. Verilen karar her ne olursa olsun; bugün huzur ve barış içerisinde geçen halk oylamasında hiçbir olumsuz durumun yaşanmamasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Kampanya boyunca kapı kapı gezerek vatandaşlarımıza anayasa değişikliği hakkında bilgi veren teşkilat mensuplarımıza ve seçim süresince görev yapan tüm kamu görevlilerimize ve seçim sürecinde her türlü zorluğa rağmen milletimize haber ulaştırmaya çalışan tüm basın mensuplarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

En yüksek hayır oyu

Referandumun sonuçlarını değerlendiren CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban ise, “Muğla seçmenimle gurur duyuyorum. Ülkesini ve geleceğini belirleyecek karara hayır dedi. 30 büyükşehir arasında en yüksek hayır oyu ilimizde çıktı. Seçmenimiz sağduyuya hakim ve elini vicdanına koyarak oyunu kullandı. Tek bir olay yaşanmadı. Parti kimliğimizi bir kenara bırakarak seçim çalışması yürüttük. Köyceğiz, Kavaklıdere ve Seydikemer ilçelerindeki belediyeler AK Partili. Köyceğiz’de hayır oyu, ezdi geçti. Sahada bütün seçim süreciyle 70 gündür çalışan, görevi bizimle paylaşan tüm yoldaşlarıma ve bizleri çıktığımız bu yolda yalnız bırakmayan Muğla halkına teşekkür ediyorum” dedi.

Yeni bir dönem başladı

Referandum sonuçları hakkında açıklamada bulunan Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş ise, “Bürokrasinin azaldığı, iş dünyasının önünün açıldığı bir dönem olmasını diliyoruz. Aylardır beklenen ve piyasalarda belirsizliğe yol açan 16 Nisan Referandumu sona erdi. Akşam saatlerinde açılan sandıkların neticesinde halk ‘evet’ dedi. Referandum öncesi piyasalarda bir belirsizlik ve durgunluk hakimdi. Pazar günü gerçekleştirilen halk oylaması ile bu belirsizlik sona erdi. Referandumda evet çıkmasıyla Türkiye’de yeni bir dönem başladı diyebiliriz. Bu yeni dönemin ekonomiye odaklı bir dönem olması en büyük beklentimiz. Referandumda çıkan karar ile bürokrasinin azaldığı ve iş dünyasının önünün açıldığı yeni bir dönemin başlamış olduğunu temenni ediyoruz. Bu sonucun iş alemi başta olmak üzere tüm Türk halkı için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.