“61 belediye ile turizm olmaz”

Bu haber 04 Ağustos 2010 - 0:00 'de eklendi ve 778 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu sözü uzmanlar; “Muğla İli Turizm Sektörünün Uluslararası Rekabetçi Analizi” çalışmasını yürüten uzmanlar söylüyor:
“61 belediye ile turizm olmaz”
Bu konuda çok yazdım. Ama ben bu kadar ileri gidememiştim!
“Bodrum Yarımadası’nda 11 belediye, Marmaris’te 3 belediye ile turizm yapamazsınız” demiştim…
 
xx      xx      xx
Muğla Valiliği’nin 2 yıl önce başlattığı “Muğla İli Turizm Sektörünün Uluslararası Rekabetçi Analizi” çalışması uygulama aşamasına geldi. İstanbul Boğaziçi, Çanakkale 18 Mart ve Muğla Üniversitesi’nden uzmanlar başarılı bir çalışma gerçekleştirmişler.
18 Mart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Kasımoğlu ve Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. İ. Hakkı Eraslan birlikte Vali Fatih Şahin ile katılımcılara çalışmaları ile ilgili brifing verirlerken, kendi kendime “Çalışma güzel de uygulamayı kim gerçekleştirip, Muğla’da 12 ay, rekabetçi turizmi hayata geçirecek?” diye sormadan edemedim…
Sorunun yanıtını yarınki yazımda arayabiliriz.
 
xx      xx      xx
“Muğla İli Turizm Sektörünün Uluslararası Rekabetçi Analizi” çalışması ile Türkiye Turizminin üç armadasından biri olan Muğla’da “markalaşmış”, “rekabetçi”, “12 ay yapılabilir” ve çok turist ağırlayıp, az para kazanarak değil “az turist ağırlayıp, çok para kazanılabilir” bir turizmin yaşanabilmesi için Muğla’nın ve sektörün artıları ve eksikleri ortaya konmuş.
Muğla’da yapılabilecek turizm aktiviteleri 4 ana başlık altında toplanmış:
Geleneksel Turizm (Kum, deniz, güneş), Spor Turizmi, Deniz Turizmi, Sağlık Turizmi…
Bu başlıkların altında geriatri, termal, medikal, gastronomi, kongre, toplantı, tarih, kültür, inanç ve diğer turizm çeşitleri sıralanmış.
Muğla bunları yapabilir. Zaten bazıları “el yordamı” ile yapılıyor!
Ama birbirinden habersiz 61 belediyenin ve bir türlü birlikte hareket etmeyi becerememiş sektör temsilcilerinin yanında çok ciddi yetki karmaşası içinde çok zor…
 
xx      xx      xx
“Muğla İli Turizm Sektörünün Uluslararası Rekabetçi Analizi” çalışması ile ilgili birifingi veren uzmanlardan Prof. Dr. Murat Kazımoğlu şöyle diyordu:
“Markalaşmak, afişten ibaret bir şey değildir. Ürün yoksa markalaşma olmaz. Muğla’da ürün var, ama handikaplar da var. Bunların en önemlisi de Muğla’da 61 belediyenin bulunması. Bu kadar belediye demek, farklı ve çok sayıda planlama, imar ve turizm anlayışı demek. Muğla için güvenli ve güvenilir bir imaj yaratmak istiyorsanız, öncelikle Yerel yönetimler sistemi yeniden modellenmeli. Örneğin, küçük belediyeleri Marmaris’in, Bodrum’un, Fethiye’nin çevresinde toplayan özel kanun çıkarılmalı.”
Doğru tespit.
Peki, nasıl olacak bu?
 
xx      xx      xx
Prof. Dr. Murat Kazımoğlu, “Bunu yapabilmeniz için bir destinasyon yönetim modeliniz olması gerekir. O nedenle öncelikle ‘Turizm Yönetim Konseyi’ kurulmalı.” diye ekliyor.
Bu da doğru…
Bu doğru da, benim “Çalışma güzel de uygulamayı kim gerçekleştirip, Muğla’da 12 ay, rekabetçi turizmi hayata geçirecek?” sorumun yanıtı değil.
Elbette bir yerden de başlamak gerek. Muğla Valiliği ile Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde kurulması öngörülen “Turizm Yönetim Konseyi” bir an önce kurulmalı.
Çünkü önümüzde bir “yasal düzenleme yapılması gereği” duruyor. Bu gereğin yerine getirilebilmesi için ciddi bir “lobi hareketine” ihtiyaç var.
“Turizm Yönetim Konseyi” bu ihtiyacı giderebilir.
 
xx      xx      xx
2 yılda gerçekleştirilen “Muğla İli Turizm Sektörünün Uluslararası Rekabetçi Analizi” için “Muğla Turizminin Yol Haritası” diyebiliriz. Türkiye turizminde böyle bir yol haritası var mı bilmiyorum, ama Muğla’nın şu anda sahip olduğu yol haritasını başka bir ilin, valiliğin sahip olduğunu da sanmıyorum…
Bu önemli bir aşama.
Ancak bu aşamadan, uygulamaya; yani teoriden pratiğe geçilebilmesi ve sağlıklı, sürekli bir turizm yapılanması sağlanması için bir “destinasyon yönetim modeli” ve bunun için de Marmaris’in, Fethiye’nin, Bodrum’un ve hatta Muğla il merkezinin “Büyükşehir statüsü” olmasa da bir “Büyük Şehir” modeline kavuşturulabilmeleri için yasal düzenleme şart.
Yoksa bu “yol haritası” güzel bir çalışma olarak raflarda tozlanacaktır!
O nedenle bir an önce başta iktidar milletvekillerimiz olmak üzere Muğla’nın 6 milletvekiline de bu yol haritası ile ilgili bir birifing verilmeli ve kendileri harekete geçirilmelidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.