6. Yerel Tohum Takas ve Fide Şenliği

Bu haber 23 Nisan 2018 - 1:58 'de eklendi ve 662 kez görüntülendi.

Menteşe İlçesinde, yerel üreticilerin desteklenmesi ve yerli tohum kullanımının özendirilmesi amacıyla “6. Yerel Tohum Takas ve Fide Şenliği” yapıldı.

Metin Karakoç

Menteşe İlçesinde, yerel üreticilerin desteklenmesi ve yerli tohum kullanımının özendirilmesi amacıyla “6. Yerel Tohum Takas ve Fide Şenliği” Kapalı Pazar yeri alanında yapıldı. Düzenlenen şenliğe, İzmir, Aydın, Manisa, Muğla ve ilçelerinden gelen çiftçiler tohum takası yaptı.

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, ““Tohum yaşam demektir, hayat demektir, ekmek, aş demektir. O nedenle bizim tohumlar için yapabileceğimiz en büyük icraat onları korumak, saklamak, paylaşmak, takas etmek, sağlıklı sular ve toprakla buluşturmaktır. Bu şenlikler ile yerel tohumlarımızı koruyor, takas edilmelerini sağlıyor, üreticimize, çiftçilerimize destek oluyoruz. Çevre il ve ilçelerden çok sayıda üreticiyi bir araya getirmek, organik tohumları paylaşmak, çocuklarımıza genç yaşlarında bu bilinci aşılamak bizim için büyük bir mutluluk.” dedi.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, “Dünyada çığ gibi büyüyen kimyasallaşma hareketine karşı Türkiye’de bir refleks oluştu. Organik ürünlere yöneldiğimiz bu süreçte yerel tohum ve fide şenliği adeta tarımda kurtuluş hareketi. Hastalıklı bir toplum yaratılmaya çalışılıyor. Bizler bu durumdan süratle kurtulmalıyız” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.