6 Bin Kere Okunan TOKİ Haberi

Bu haber 24 Aralık 2015 - 0:09 'de eklendi ve 1.591 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AK Parti Muğla’da kim ne derse desin son genel seçimlerde (Haziran-Kasım) başarısız oldu.

Bu başarısızlık için pek çok neden sayılabilir. En önemli neden ise seçimin lokomotifi olan İl Yönetimi’nin Muğla’nın beklentilerini “Muğlalı” gibi belirleyip, milletvekili adaylarının, partinin yerel sözcülerinin eline bir “Muğla Seçim Vaatleri” manzumesini verememiş olmasıdır.

Böyle bir manzume varsa, gören alıp bana getirsin.

Hadi gelin, bir dakika düşünüp “seçimden aklınızda kalan 3 önemli vaadi” söyleyin.

Bu satırları yazarken ben kendim bir an düşündüm aklıma AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci’nin “İl merkezine Arena Stadyumu vaadi” geldi!

Bunu hep söylüyorum, özelikle “siyaset” yapıyorsanız, Muğla doğumlu olmanızın da bir anlamı yok. Muğla’yı çok iyi bileceksiniz, Muğla’da yaşayanları okuyacaksınız.

 

xx           xx           xx

Geçtiğimiz günlerde AK Parti MilletvekillerininAnkara Çıkartması” depremi ile sarsıldık. “Deprem” sözcüğünü olumsuz anlamda değil, olumlu anlamda söylüyorum. Kaç gündür o depremin artçıları da “Ankara’dan alınan sözler, vaatler ve yatırımlar haberleri” olarak geliyor. Bunlardan Milletvekili Öztürk’ün TOKİ, Milletvekili Özyer’in Üniversite ile ilgili açıklamaları önemliydi…

Bu haberler neden “Ankara Çıkartması” haberi ile birlikte servis edilmedi, anlamakta güçlük çekiyorum.

O çıkartmanın ardından Vali Amir Çiçek ve Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar birlikte bir basın toplantısı düzenleyip açıklamada bulunurlarken, AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci Milletvekilleri Nihat Öztürk ve Hasan Özyer’i yanına alıp Ankara Çıkartması ile ilgili açıklamaların yapılmasını sağlayabilirdi. O haberlerin kamuoyunda karşılığının olması sağlanırdı.

 

xx           xx           xx

Artçı deprem gibi gelen o Ankara haberlerinden biride TOKİ Evleri ile ilgili oldu. Ankara Çıkartması’nda TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile de görüşülmüş. Görüşme basına Milletvekili Nihat Öztürk ile Milletvekili Hasan Özyer’in ortak yazılı basın açıklaması olarak yansıdı.

TOKİ Evleri önemli.

Hamle de Ağustos 2014’te “2. Etap TOKİ geliyor” diye kaleme aldığım haber 6 bin kere tıklanmış. Yani 6 bin kişi tarafından okunmuş. Bu Muğla’da bir rekor… Bu okunmuşluk Muğla’da barınma sorunun en önde gelen sorunlardan biri olduğunu ortaya koyuyor.

Buna karşılık son genel seçimde TOKİ Evlerinden söz eden olmadı!

 

xx           xx           xx

2. Etap TOKİ geliyor” başlıklı haber sadece tıklanmamış, 15 kişide yorum yapmış. “günaydın” rumuzlu okurumuz, “Sayın Erman Şahin belediye başkanı iken Emek Sitesinin (Türdü okulunun altındaki kooperatifler birliği) bulunduğu arsaları kooperatiflere 1.tl gibi az bedellerle vererek o yılların en büyük toplu konutlarının yapılmasını sağlamıştı. Belediyenin o yokluk zamanlarında bile arsaları kooperatiflere açık artırma ile satmamıştı. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.” derken, “hasanbal” rumuzlu okurumuz, “Şu bir gerçek ki; Muğla da belediye konut sorununa çözüm üretemiyor. Ev fiyatları aldı başını gitti. 2008 de 90.000 lira söylenen ev 2014 de 190.000 lira oldu. 2. Etap değil 10 etap TOKİ yapılsa bu Muğla’ya yetmezzzzzzz.” demiş.

Belediyeden Muğla’daki konut sorununa el atmasını ve konut sıkıntısı ile ilgili açıklama yapılmasını beklediğini belirten Tuna Han şöyle yazmış:

Gerek kiralar, gerek ev fiyatları adeta uçtu. Buna bir dur diyecek yok mu? Sayın Vekillerimiz, Ali Boğa ve Yüksel Özden Bey’e 2. ETAP TOKİ için teşekkürler. Ayrıca 3. ETAP TOKİ’yi de bekliyoruz. Yine 3000-5000 kişilik yurtlar yapılmalı. İnsanlar sokak avrupasabah.com sokak kiralık ev arıyor. Artık Muğla’da kiralık oda dönemi başladı. Bu sıkıntılardan Muğlalı olarak utanıyorum. Kiracıları, fakir fukarayı, cüzdanlaşan vicdanların vicdanına bırakmayınız.

 

xx           xx           xx

Barınma sorununu ortadan kaldırmak elbette yerel yönetimlerin sorunu.

Yerel yönetimlerin elbette TOKİ gibi konut üretme gücü yok, ama konut alanları yaratabilirlerdi.

Dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün hep yaptıkları planlama sonucu Muğla’ya en az 50 yıl yetecek konut alanı yarattıklarını söylerdi.

Hani nerede? O alanlarda dar gelirlilerin konut sahibi olma şansı var mı?

Benim bildiğim Muğla’da dar gelirlilerin konut sahibi olabilmesi için ilk konut alanı yaratan belediye başkanı Adalet Partili (AP) Haluk Özsoy’dur. Onun ardından da Tuna Han’ın altını çizdiği gibi CHP’li Belediye Başkanı Erman Şahin’dir.

CHP’li Osman Gürün de “Gökkuşağı Evlerini” yarattı. Eski Garaj Alanı’nda bir ikincisini yaratacaktı, Allah’tan “sivil muhalefet” var, “Hukuk” var…

 

xx           xx           xx

Şehirlerin konut sorununu çözmek elbette merkezi hükümetin sorunu değil… Ama Hükümet TOKİ eliyle bu sorunu çözer hale geldi. Aslına bakılırsa TOKİ büyükşehirlerde varsıllara toplu konut, rezidans üretmek için ortaya çıkmıştı!

Yerel yönetimlerin duyarsızlığı ve beceriksizliği de dar gelirlileri TOKİ’ye muhtaç etti.

TOKİ Muğla’ya dönemin 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu ile geldi. Muğla’da TOKİ ile inşaat sektörü hareketlenecek ve dar gelirliler konut sahibi olacaktı. Terzibaşıoğlu öyle demişti. Ancak öyle olmadı… Yapılan evlerin önemli bölümüne Muğla’nın kira geliri rantiyecileri sahip oldu. Bu gün TOKİ Evlerinin büyük bölümünde kiracı oturuyor

Geçen dönemin milletvekillerinden Prof. Dr. Yüksel Özden bu durumu o zaman “TOKİ Evlerinde yanlış yapıldı. Evsizleri ev sahibi yapmalıyız” diye özetledi.

Hükümetlerin konut sorunu çözme görevleri yok, ama yurt sorunu çözmeleri adeta bir zorunluluk. Keşke 1. Etap TOKİ Evlerinin yerine 4,5 blok öğrenci yurdu yapılabilmiş olsaydı. Hiç değilse kira fiyatları bu kadar fahiş olmazdı.

 

xx           xx           xx

6 bin tıklama alan habere gelen mesajlardan birkaçını daha paylaşalım.

yunus zeydan” imzalı yorumda Muğla’da yapılacak olan TOKİ için ne zaman talep toplanacak ve nereye başvuru yapılacak bunun bilgisini almak isterim ve ne kadar bir para yatırmak gerekmektedir?” denilirken, “Filiz over” imzalı yorumda ise “Hala yapılacak diye dalga geliyorsunuz insanlarla. Bir kere söylendi, yıl geçti hiç faaliyet yok.” denilmiş. Ahmet Ünver de özetle şöyle demiş:

Muğla Belediye Başkanı yatmaya devam etsin. Muğlalılar yüksek kira ve konut ücretlerinden çok şikayetçi, memurlar çok şikayetçi. Büyükşehir encümenlerine bakın yarısı müteahhit (serbest meslek diye yazdıkları) yarısı da inşaat mühendisi yada mimar. Kalanlar da harita mühendisi. Sadece Datça’dan bir iki kişi var emekli öğretmen. (…) Sırayla bir yerleri imara açıp 100-120 m2 iç içe apartman dairelerini 350-400 bin lira ücret istiyorlar. Böyle solculuk olmaz, böyle belediye başkanlığı olmaz. Emekli olup 350-400 tl birbirinin içine girmiş apartman dairelerine verdiren, hak hukuk sosyalizm diye bağıran bu insanları Allah ıslah etsin. (…) Haram zıkkım olsun böyle düşünenlere. AKP neyse benim gözümde bunlarında bir farkı yok. (…) Osman Gürün akşamları yaylalarda gezeceğine azıcık halkın içine çıksın da millet ne diyor onu dinlesin.

cihan yılmaz” imzalı mesajda da “Bu işi çözün artık arkadaş! Tamam farkındasınız da ne zaman harekete geçiceniz?” diye sorulurken, “levent keles” imzalı yorumda da “Muğla’da yer sorunu var deniyor ama ikizce tarafı bomboş duruyor. Anlamak imkansız. Muğla’nın büyümesinin zamanı geldi geçiyor bile. TOKİ hiç yer bulamıyorsa, oralara bakmasını tavsiye ederim.” önerisinde bulunulmuş.

TOKİ bizim İkizce’yi, Düzeyn’i nereden bilsin… Önce AK Parti’yi yönetenlerin bilmesi gerekiyor!

 

xx           xx           xx

Bizim Hamle’de yeni gelişme AK Partili vekillerden TOKİ müjdesi “2016 Nisan’ında temeli atılacak” başlıklı habere ise 500 tıklama bile olmuş değil… Neden?

Vekillerin TOKİ Müjdesini yarın paylaşalım…

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Tuna Han 24 Aralık 2015 / 02:07

Sayın Özcan Özgür bey tekrar geçmiş olsun, sizin performansınıza ve gayretinize hayranım, Ulusal basında yazacak kadar kaleminiz güçlü, iyi ki varsınız. Muğlada ki fahiş ev fiyatları ve fahiş ev kiraları konusunda ki hassasiyetinizden dolayı teşekkürler. Artık dar gelirli için kiralar ve konut fiyatları açısından Muğla çekilmez bir hal almıştır. Biz dar gelirlilerin beklentisi siyasi iktidardan, 2. etap TOKİ hatta, 3. etap TOKİ ve 5000-6000 kişilik öğrenci yurdu yapılmasıdır. İşte o zaman bu acımasız fiyatlar ellerinde patlayacaktır. Yerelden artık bir beklentimiz yok. Konut sorunu çözülür ve önemli projelere imza atılırsa 2019 yılında yapılacak yerel seçimlerde Muğla için değişim yılı olabilir. Sayın Acar’ın dediği gibi kimse Ak Partiyi hafife almasın. Sayın Nihat Öztürk çok hızlı çıktı Sayın Özyerle beraber bugün birçok hizmete imza atmaya başladılar. Tebrikler. Muğla maalesef hizmet almada şimdiye kadar hep gerilerden gelmiştir. Ne yerel yönetimden , ne de siyasi iktidardan gereği gibi hizmet alamamıştır. Siyasi iktidar açısından iki vekilden oldukça ümitliyim.

Tuna Han 24 Aralık 2015 / 02:09

Sayın Özcan Özgür bey tekrar geçmiş olsun, sizin performansınıza ve gayretinize hayranım, Ulusal basında yazacak kadar kaleminiz güçlü, iyi ki varsınız. Muğlada ki fahiş ev fiyatları ve fahiş ev kiraları konusunda ki hassasiyetinizden dolayı teşekkürler. Artık dar gelirli için kiralar ve konut fiyatları açısından Muğla çekilmez bir hal almıştır. Biz dar gelirlilerin beklentisi siyasi iktidardan, 2. etap TOKİ hatta, 3. etap TOKİ ve 5000-6000 kişilik öğrenci yurdu yapılmasıdır. İşte o zaman bu acımasız fiyatlar ellerinde patlayacaktır. Yerelden artık bir beklentimiz yok. Konut sorunu çözülür ve önemli projelere imza atılırsa 2019 yılında yapılacak yerel seçimlerde Muğla için değişim yılı olabilir. Sayın Acar’ın dediği gibi kimse Ak Partiyi hafife almasın. Sayın Nihat Öztürk çok hızlı çıktı Sayın Özyerle beraber bugün birçok hizmete imza atmaya başladılar. Tebrikler. Muğla maalesef hizmet almada şimdiye kadar hep gerilerden gelmiştir. Ne yerel yönetimden , ne de siyasi iktidardan gereği gibi hizmet alamamıştır. Siyasi iktidar açısından iki vekilden oldukça ümitliyim.apıyorum

Fatih PEHLİVAN 24 Aralık 2015 / 08:46

Akşamları Muğlaya her hangi bir tepeden bakın bakalım ne görüyorsunuz? Sanayileşme döneminde bir avrupa kenti sanırsın, fabrika! bacalarından çıkan yoğun duman şehri adeta istila etmiş! Fabrika diyorum çünkü Muğla için konut bir rant kapısı. Bizzat şahit olduğum bir olayı anlatacağım ve inanın bu şehrin iki nesil sonra gelecek olan kuşaklarına ne kalacak merak içindeyim; Kiracı olarak oturduğum daireyi sahibi satmaya karar verdi. 31 yıllık standart bir daire ve alan kişiye ise muhtemelen 50 bin lira gibi bir rakama malolur tadilatı. Daireyi satmaya çalışan emlakçı tavanda bir fiyat belirleyip 10 bin lira eksiğiyle daireyi satmayı başardı! 190 binliraya gitti 31 yıllık daire. 50 bin lirada tadilat aşağı yukarı 250 binliraya malolur. Şimdi burada esas soru şu; muğlada her çocuğa ev almak bir adet, adamın iki çocuğu varsa bugünün şartlarında 400’er yüzbin liradan iki daire alması demek satılacak tarlanın kalmaması demektir. Yazık bu şehrin insanlarına. Belediyenin konut sorunu için bir çözüm önerisi olmadığı gibi “imar” etmesi gereken insanlar “az olsun sorunsuz olsun” mantığı ile ellerini taşın altına koymuyorlar. hakikatten yazık…

Bulut Adıvar 24 Aralık 2015 / 18:52

Sayın Özcan Abi Muğla’nın (Menteşe’nin) sorunlarını senden başka yazan yok.

Muğla daha çok Rahmetli Haluk Özsoy, Erman Şahin ve Orhan Çakır’ı daha çok arar. Aç tokun halinden anlamaz. Proje üretemeyen, kahvede delege yazıp başkanlık kazananlar da yok olup gider. Bunu yıllarca Osman Gürün’e ve CHP’ye kesintisiz oy veren biri olarak söylüyorum. Bir derdin olsa, haksızlığa uğrasan Büyükşehirde derdini dinleyecek hiç kimseyi bulamazsın. Osman Gürün’e bu yanlıştır diyebilecek mevcut Milletvekilleri, Eski Milletvekilleri, İl Yöneticileri, partili bulamazsın. Sanki Osman Gürün ve atadığı bazı üst yöneticiler her şeyi bilen kişilerdir.

Büyükşehir Belediyesi tam anlamıyla bitmiştir. Kendini dev aynasında görenler elbet bir gün yok olup gidecektir. Arkasında hoş bir seda bırakmadan.

Yaz aylarında 41 Evlerin altında 2 + 1 eski yapılan ev uzun pazarlıklar sonucunda zorla 800,00-TL’ye zorla kiralanmıştır.

Eğer Ak Parti Milletvekilleri İl ve İlçe Yönetimleri gerek 2 nci ve 3 ncü etap Toki inşaatlarını gerekse diğer yatırımları yaparsa 2019 seçimlerini büyük bir farkla kazanır.