54 engelli genç asker oldu

Bu haber 11 Mayıs 2015 - 22:01 'de eklendi ve 722 kez görüntülendi.

54engelligenc5651615651Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Engelli Vatandaşlara Temsili Askerlik Uygulaması kapsamında Muğla Jandarma Alay Komutanlığı’nda temsili yemin töreni düzenlendi. Askeri yemin töreninde 54 engelli genç, ant içerek bir günlük asker oldu.

Hafize Ataseven

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Engelli Vatandaşlara Temsili Askerlik Uygulaması kapsamında Muğla Jandarma Alay Komutanlığı’nda temsili yemin töreni düzenlendi. Askeri yemin töreninde 20 ve 28 yaş aralığında 54 engelli genç, ant içerek bir günlük asker oldu.

Yemin töreninde Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik ve Muğla Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetinözlü hazır bulunurken, Muğla Valisi Amir Çiçek ve eşi ile vali yardımcıları, Muğla Büyükşehir Belediye ve Menteşe Belediye Başkan vekilleri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar, Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan ve daire müdürlerinin yanı sıra 54 engelli askerin aileleri ve yakınları katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Muğla Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetinözlü şunları söyledi.

“Bir engelli babası olarak engelli gençler adına konuşmak istiyorum. Her alanda unutulan biz engellileri unutmayarak, bizleri temsili de olsa şerefli askerlik görevini yapmamızı sağlayan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teşekkür ederiz. Bugün bir hayalimizi gerçekleştirdik. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir ferdi olarak orduya katıldık. Bugün bayrağımızın gölgesinde ant içtik. Her zaman üzüntüden ağlayan biz engellilerin analarını,  sağlanan bu imkân ile bu defa sevinçten ağlattınız. Artık bizimde anlatacak askerlik anılarımız oldu. Hepimiz adına teşekkür ediyorum”

Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik günün anlamı ile ilgili şunları söyledi. Bugün hüzünlerini cesaretlerinin kılıflarında saklayan, ruhlarını pare pare kesse de kılıcı, acılarını ortaya çıkarmayan, etrafın meraklı bakışlarından yorgun ruhlarıyla, tek kaygıları, evladım için en iyi ne yapabilirim diyen, çocuklarının görmeyen gözü, tutmayan eli, hayattaki en büyük destekçileri olan, çocukları için gülüp onlar için hayata tutunan, ölümden korkma sebeplerinin bile, evlatlarına eşlik edemeyeceği, onun yanında olamayacağı için olan eli öpülesi baş tacı siz annelerin en müstesna günüdür bugün. Burada icra edilen yemin töreni, ordumuzun şanlı geçmişinde yaşattığı en kutsal ve en anlamlı geleneklerden biridir. Bu yeminin gençlerimizin azim ve iradelerini güçlendireceğine ve inançlarını tazeleyerek kuvvetlendireceğine olan inancım tamdır. Başlarında bir masumiyet halesi olan adeta gökyüzünde gezen, kötülük yapmak nedir bilmeyen bu gençler, bütün gençler gibi günü geldiğinde askerliğe olan sevgi ve heyecanlarıyla vatan hizmetine koşacaklardır. Sizler bugün, heyecan duyarak, askerliğinizi yaptınız. Bu kutsal ocakta bulunarak faaliyetlerine katılıp, havasını teneffüs ettiniz. Ettiğiniz yeminle de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir ferdi olmanın gururunu hissettiniz. Bu gurur sizlere, ömür boyu güç versin, ışık versin”

Törende bir hayli duygulanan ve son olarak konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, ”Şu an burada bu törende bulunmaktan gerçekten gurur duyuyorum. İyi ki askerlik ocağımız var. Vatan, bayrak, millet kutsalını geçmişten beri taşıyoruz. Bu kutsal varlığı korumak için sadece sağlıklı olanlar değil, engelli vatandaşlarımız da göreve hazır. Böyle anne babaların böyle evlatlar yetiştirdiğini gördükçe daha da mutlu oluyoruz. Birazdan 54 engelli gencimiz bayrağımıza ve silaha el basarak yemin edecekler. Bu demektir ki ister sağlıklı olsun ister engelli olsun, hangi yaşta olursa olsun her zaman vatanı milleti için göreve hazır, gerekirse şehit olmaya hazır demektir. Ben bu töreni düzenleyen komutanıma çok teşekkür ediyorum. İçinde ukde kalan anne babaların içini ferahlattığınız, ukdesini giderdiğiniz için. Askerliğiniz hayırlı olsun, yolunuz açık olsun”  şeklinde konuştu.

Konuşmalar sırasında işitme engelli vatandaşlar unutulmayarak, konuşmalar işaret dilinde tercüme edildi. Konuşmaların ardından yağan yağmura aldırmayan 54 engelli genç, yağmur altında silahlarına ve Türk Bayrağı’na el basarak askerlik yeminini okudular. Muğla Valisi Amir Çiçek ve Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik ant içen askerlerle tek tek el sıkışarak tezkerelerini verdi.

Tezkerelerin verilmesinin ardından 54 engelli asker, tören yürüyüşü gerçekleştirdi. Temsili askerlik yemini töreni, askeri geçiş yapılmasının ardından askeri yemekhane de tüm askerler ve aileleri ile birlikte karavana yenilmesiyle sona erdi. Ailelerin gözyaşları içinde izlediği yemin töreninde konuşan Ayşe Milaslıoğlu duygularını şöyle ifade etti. ”Bugünü bize yaşattığı için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne çok teşekkür ederim. Çok mutlu, çok gururluyum. Oğlum Furkan bu günü iple çıkıyordu. Ben askere gideceğim hem de yatılı gideceğim. Bir günlük askerlik bana yetmez ben iki yıl yapmak istiyorum diyordu. Bir gün bile olsa bu duyguyu yaşamış olduk. Allah razı olsun sebep olanlardan” dedi.

Engelli oğlu asker olan Mecit Kaya isimli vatandaş ise,” Her şeye şükretmek lazım. Allah’ın verdiğini kabul etmek şükretmek durumundayız. Keşke oğlum sağlıklı olsaydı da gerçekten bir asker olabilseydi. Bugün burada 1 saat de olsa asker oldu. O bile mutlu etti bizi” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.