50 yıllık mayadan doğal ekmek yapıyor « Hamle Gazetesi

50 yıllık mayadan doğal ekmek yapıyor

Bu haber 28 Ocak 2018 - 23:55 'de eklendi ve 670 kez görüntülendi.

Marmaris’te butik işletme sahibi Makbule Yılmaz 50 yıllık mayadan ekmek yapıyor.
Muğla’nın Marmaris ilçesinde Barlar Sokağı girişinde Mama Good isimli butik bir işletme açan Makbule Yılmaz doğal ürünler üretiyor. Günümüzde doğal ürünlerden uzak bir tüketimin hakim olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda Yılmaz aynı zamanda bir misyon üstlenmiş durumda. Toplumu doğal ürün tüketimine alıştırmayı amaç edinen Yılmaz fabrikasyon ürünlere karşı. Kefir, sirke, reçel, turşu, sebze sosları, meyve kurusu, fıstık ezmesi, fındık ezmesi, pekmez, pestil gibi 50’den fazla ürün üreten Yılmaz‘ın en çok ilgi çeken ürünü ise 50 yıllık doğal mayadan yaptığı ekmek. Haşhaşlı, cevizli, yulaflı, kayısılı ekmeği almak isteyenler bir hafta önceden sipariş veriyor.

En çok tercih edilen ürünlerinin doğal ekmek olduğunu söyleyen Yılmaz, doğal ortamda üretilen buğdayların taş değirmenlerden öğütülmüş olan unlardan ekmek yapığını söyledi. Yılmaz, “Ekmek yapımında 50 yıllık bir geçmişi olan doğal mayayı kullanıyoruz. Ekmeklerimizin hiçbirinde herhangi bir katkı maddesi yok. Kastamonu’dan gelen un ile ekmeklerimiz yapıyorum. Ekmeğin çok zahmetli bir yapım aşaması var. Bütün yapım aşamalarında doğal ürünleri kullanıyoruz. Her çeşit ekmek yapıyoruz, yulaflı, karışık tahıllı, kayısılı, baklagilli… Ekmeklerimizi müşterinin istediği malzemelere göre yapıyoruz.”
Vatandaşlara doğal ürün kullanma tavsiyesinde bulunan Yılmaz, “Yediğiniz ürünlerin nereden geldiğini sorun. Nasıl üretildiğini sorun. Üretimde ilaç kullanmışlar ise nasıl ve hangi ilaçları kullandıklarını sorun.” dedi.
Bundan sonraki hedefleri hakkında bilgi verdi, “En çok istediğim şey başkalarına bu konuda eğitim vermek. Ben yapayım, ben satayım diye bir düşüncem yok. Herkesle bilgilerimi paylaşmak istiyorum. En büyük hedefim ise peynir yapmak istiyorum ve yaptığım peynirin yapım aşamalarını paylaşmak istiyorum” dedi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.