50. Kütüphane Haftası kutlandı

Bu haber 01 Nisan 2014 - 20:49 'de eklendi ve 804 kez görüntülendi.

kutuphanehaftasi6516156155Muğla 50. Kütüphane Haftası ‘Hayat Boyu Kütüphaneler’ sloganı ile kutlandı. Kutlama Töreni Hoca Mustafa Efendi halk kütüphanesi önünde gerçekleştirildi.

İlkay Yıldız

‘Hayat Boyu Kütüphaneler’ sloganı ile bu yıl 50.’si kutlanan Kütüphane Haftası etkinliklerine Muğla Vali Yardımcısı, Ahmet Ertürk, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, Kültür Turizm İl Müdür Vekili Burhan Coşkun, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Kutlama töreninin açılış konuşmasını yapan Hoca Mustafa Efendi Halk Kütüphanesi Müdürü Rüveyda Güler, ”İnsanlık tarihi incelendiğinde kitap ve kütüphanecilik alanındaki yazının icadı, matbaanın bulunması gibi değişim ve dönüşümler çağların değişmesine yol açmış ve insanlığın yaşamını derinden etkilemiştir. Matbaanın icadıyla kitapların sayısının artmasını bu durum da kütüphanelerin çoğalmasıyla bilginin tabana yayılmasını sağlamıştır. İlimizde kütüphanenin kuruluşu 1965 yılına dayanmaktadır. Hoca Mustafa Efendi 2.984 adet kitap ile kütüphaneyi kurmuştur. Bugün kitap sayısı 62.500’dür. Kütüphanemizin 7835 üyesi olup 42.330 adet kitap ödünç alınmış ve 60.112 kişi kütüphanemizi kullanmıştır” dedi.

Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk ise, “50. Kütüphane Haftası’nın açılışını burada yaparken yarım asırlık bir gelenek olarak haftayı çeşitli etkinliklerle kutlayacağız. Amaç toplumun olabildiğince geniş kesiminde bilgi kaynaklı okuma ve kütüphane kullanmaya yönelik farkındalıklarının geliştirilmesi ve pekiştirilmesidir. Kütüphanemiz de çok çeşitli kitaplar çocuk kitapları yanında ödünç verme, internete girebilme gibi çok çeşitli ücretsiz hizmetlerde sağlanmaktadır. Hepimizin evinde bir kaç kitap mutlaka vardır bu sayı bazılarımızda 100’ü bulabilir, 1000’i bulabilir belki biraz daha fazla olabilir ama hiç bir zaman bir kütüphanedeki kitap sayısına ulaşamaz az önce müdüre hanım 62 Bin 500 civarında bir kitap olduğundan bahsetti hiç birimizin evinde bu kadar kitap olması mümkün değil. Gelişmiş ülkelere bakınız günümüz iletişim araçlarını son derece gelişmiş olmalarına rağmen kütüphanelere ve kitaplara olan ilgi azalmamakta, aksine artmaktadır. Çok basit bir örnek verecek olursak sinemalara bakınız, televizyon dizilerine bakınız bir plaj düşünün denize girenler dışında 4’te 3’ün den fazlası plajda elinde mutlaka kitap vardır yabancı ülkelerde neredeyse denize kitapla girecek vaziyettedir. Kitaba olan önem gerçekten çok önemlidir” dedi.

Konuşmaların ardından İl Halk Kütüphanesinde en çok kitap okuyan İlçe Nüfus Müdürü Sabire Saatçıoğlu, Yusuf İzzettin Bacak, Muğla Anadolu Lisesi öğrencisi Yağmur Kömürcü, Gazi Anadolu Lisesi Öğrencisi Ekrem Ekiciye ödülleri Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk tarafından verildi.

Şehbal Hilmi Şerif Baydur Çocuk Kütüphanesinde en çok kitap okuyan Dumlupınar İlkokulu öğrencisi Kardelen Karakaş, Asya Zeynep Duhan, Koca Mustafendi İlkokulu öğrencisi Melisa Zeybek ve Cumhuriyet İlkokulu anasınıfı öğrencileri Aysu Babayiğit ve Mahsun Kara ödüllerini Tarım ve Hayvancılık il Müdürü Nazif Ekiciden aldılar.

Kutlamalar kapsamında düzenlenen afiş yarışmasında Emir Beyazıt İlkokulu öğrencisi Eylül Ülkü Yiğit, 75. Yıl ortaokulu öğrencisi Yağmur Öztürk birinci oldular.

Ödül törenin ardından Borum Bitez Gülümser Mehmet Daracı Spor Kulübü öğrencilerinin halk oyunu gösterisinin ardından protokol üyeleri ve öğrenciler hazırlanan ebru sergisini gezdiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.