5 Mayıs Dünya Ebeler Günü kutlu olsun

Bu haber 05 Mayıs 2015 - 23:59 'de eklendi ve 553 kez görüntülendi.

5mayıs21- 28 Nisan Ebeler Haftası ve 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü nedeniyle, SES Muğla Şubesi Başkanı Fatma Yarış, şube yürütme kurulu adına bir açıklama yaptı. Yarış: ” Yaşadıkları sayısız sorun ve olumsuzluklara rağmen, İnsan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin, sonsuz sabır, özveri, gayret ve sevgi ile mesleğini yerine getirmeye çalışan sağlık ekibinin onurlu üyeleri ebelerimizin, Ebeler Haftası’nı ve 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü’nü kutluyoruz” dedi.
Hafize Ataseven
21- 28 Nisan Ebeler Haftası ve 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü nedeniyle, SES Muğla Şubesi Başkanı Fatma Yarış, şube yürütme kurulu adına bir açıklama yaptı Başkan Fatma Yarış açıklamasında şu ifadeleri kullandı.
“Yaşadıkları sayısız sorun ve olumsuzluklara rağmen, insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin, sonsuz sabır, özveri, gayret ve sevgi ile mesleğini yerine getirmeye çalışan sağlık ekibinin onurlu üyeleri ebelerimizin, Ebeler Haftası’nı ve 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü’nü kutluyoruz. Sağlıkta dönüşüm programıyla gelinen son noktada sağlık alanında çalışan her meslek grubu gibi ebelik mesleğinde de yozlaşma devam etmektedir. Türkiye’de sağlık alanında özelleştirme ve metalaştırma olunca istedikleri kanunu bir günde çıkaran AKP hükümeti, ebelerin çalışma yaşamına ilişkin yasa çıkarmak şöyle dursun bunun sözünü bile etmemektedir. Sağlıkta dönüşüm programı en çok da ebeler üzerinde mesleki rol kayıplarına neden olmuş ve olmaya devam etmektedir. Ebelik profesyonel bir meslek olmaktan çıkmakta, sağlık çalışanı olarak görülmeyip yardımcı sağlık elemanına dönüştürülmektedir.”
Ebelik mesleğinin ‘ağır ve tehlikeli işler’ kapsamına alınmasını isteyen Yarış açıklamasına şöyle devam etti:
“Yardımcı sağlık personeli olarak adlandırılmaktadır. Oysa ebeler sağlık personelidir. Bu hata derhal düzeltilmelidir. Ebelik mesleğinin ağır ve tehlikeli işler kapsamına alınmasını, ebelik mesleğinin görev tanımının bir an önce yapılması gerekmektedir. Esnek kuralsız çalışmaya karşı; iş güvencesi, can güvencesi, güvenceli çalışma koşulları sağlanmalıdır. Sabit ödemelerin temel ücrete ve emekliliğe yansıtılması, haftalık çalışma saatlerinin 35 saat olması, her iş yerinde kreş açılması, yıpranma payı verilmesi gerekmektedir. Ebelik ve Hemşirelik mesleğinin bağımsızlığı ve onuru için taşeron, sözleşmeli, vekil, kadrolu hep birlikte mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.