5 kişiye hayat verdi

Bu haber 14 Mayıs 2014 - 10:53 'de eklendi ve 1.211 kez görüntülendi.

M5kisicanuğla’da hafta sonunda geçirdiği beyin kanaması sonucu tedavi gördüğü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen 47 yaşındaki Meftun Söymen’in organları ailesi tarafından bağışlandı. Aile fertlerinin organ bağışında bulunmasının ardından Meftun Söymen’in kalbi, karaciğeri, akciğeri ve böbrekleri yıllardır nakil sırası bekleyen hastalara nakledilmek üzere İstanbul ve İzmir’e götürüldü.

Kadir Tamer

Muğla’da hafta sonunda beyin kanaması geçiren, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tedavi gören 48 yaşındaki Meftun Söymen’in beyin ölümü gerçekleşti. Meftun Söymen’in organları ailesi tarafından bağışlandı. Organ bağışının ardından Meftun Söymen’in kalbi, karaciğeri, akciğeri ve böbrekleri yıllardır nakil sırası bekleyen hastalara nakledilmek üzere İstanbul ve İzmir’e götürüldü.

Edinilen bilgiye göre, Muğla’da kuaförlük yapan 48 yaşındaki Meftun Söymen, hafta sonunda rahatsızlandı. Yakınları tarafından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hastanesi’ne getirilen Meftun Söymen’in beyin kanaması geçirdiği tespit edildi. Durumu ağır olan ve hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam eden Meftun Söymen’in geçtiğimiz gün sabaha karşı beyin ölümü gerçekleşti.

Ailesi organlarını bağışlama kararı aldı

Meftun Söymen’in beyin ölümünün gerçekleştiği doktorlar tarafından ailesine iletildi. Günlerdir hastane kapısında iyi bir haber gelmesini bekleyen aile fertleri Meftun Söymen’in organlarını bağışlama kararı verdi. Ailenin bu talebi üzerine organ bağışının gerçekleştirilmesi amacıyla zamana karşı bir yarış başladı. Söymen’in organlarının nakledilecek uygun alıcıların bulunması için başlatılan çalışmalar kısa sürede sonuçlandı. Beyin ölümü gerçekleşen Meftun Söymen’in organlarını almak için İzmir’de bulunan Kent Hastanesi ile Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul’da bulunan Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı ekipler öğle saatlerinde Muğla’ya geldiler. Yaklaşık 6 saatlik ameliyatın ardından Meftun Söymen’den alınan organlar İzmir ve İstanbul’da bulunan hastalara nakledilmek üzere sağlık ekipleri tarafından götürüldü.

Hastane önüne kurulan paravan şaşırttı

Bu arada organ bağışının ardından İstanbul ve İzmir’den Muğla’ya gelen ekiplerin hastaneye giriş ve çıkışlarında gazetecilerin görüntü almasını engellemek amacıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi girişine kurulan paravan herkesi şaşırttı.

Muğla Sağlık İl Müdürü Cihan Tekin, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında, “Acılı ailenin verdiği karar ile yıllardır organ nakli sırası bekleyen 5 hasta yeniden hayata dönmüş olacak. Aile fertlerinin böylesine acılı bir günde örnek bir davranış sergilediler. Bu örnek davranış inşallah organ nakli bekleyen hastalarımıza şifa olması adına vatandaşlarımızın duyarlı olmasına vesile olacaktır” dedi.

Beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından ailesi tarafından organları bağışlanan Meftun Söymen’in kalbinin İstanbul’da bulunan Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, akciğeri Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, böbreklerinin İzmir’de bulunan Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile karaciğerinin Kent Hastanesi’nde bulunan ve yıllardır organ nakli bekleyen hastalara nakledileceği öğrenildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.