474 hektar alan yandı

Bu haber 30 Aralık 2016 - 0:19 'de eklendi ve 539 kez görüntülendi.

474-hektar-alan-yandi-1Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, sorumluluk alanlarında bulunan Muğla ve Aydın’da 29 Aralık tarihi itibari ile 367 orman yangının çıktığını ve bu yangınlardan 474 hektarlık ormanlık alanın zarar gördüğünü söyledi. Çelik geçtiğimiz yıllara göre bu yıl yaşanılan kuraklık nedeni ile kış aylarında da yangınların çıktığını kaydetti.

Kadir Tamer

Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde 2016 yılı basın değerlendirme toplantısı Bölge Müdürlüğü merkezinde gerçekleştirildi. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yemekhanesinde gerçekleştirilen basına yönelik 2016 yılı değerlendirme toplantısına Muğla merkezde görev yapan basın mensuplarıyla birlikte Bölge Müdürü Mehmet çelik, Müdür Yardımcıları Vedat Dikici, Özkan Şahin ve Naci Polat, 14 Şube Müdürü ile birlikte Muğla Orman İşletme Müdürü Tayfur Kazakoğlu ve Yılanlı Orman İşletme Müdürü Sinan Saatçi’de katıldı.

Bölge Müdürü Mehmet Çelik, ülke genelinde çetin kış şartlarıyla mücadele edilirken Muğla’da hala orman yangınlarıyla mücadele edildiğini söyledi. Bölge Müdürü Çelik, son yılların en kurak kış mevsimini yaşadıklarını belirterek bu yıl çıkan orman yangınlarının yüzde 50’lik oranının yangın mevsimi dönemi dışında çıktığını sözlerine ekledi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde orman teşkilatının enerjisinin yüzde 70’den fazlasını orman yangınlarıyla mücadeleye harcadığını belirten Bölge Müdürü Mehmet Çelik, alınan tüm önlem ve tedbirlere rağmen orman yangınlarının Akdeniz çanağı ormanlarının adeta bir kaderi olduğunu dikkat çekti. Çelik, “Muğla Orman Bölge Müdürlüğümüzde son 10 yıl ortalamasına bakarsak yıllık ortalama yangın adeti 326’dır. Yine son 10 yıllık verilere göre yıllık yanan ormanlık alanı ortalamamız 832 hektardır. 2016 yılı için 29 Aralık itibariyle çıkan orman yangını sayımız 367’dir. Bu yangınlarda 474 hektar ormanlık alanımız yanmıştır. Bu yıl çok kurak bir kış mevsimi geçiriyoruz. Yanan alanlarımızın neredeyse yarısını yangın mevsimi diye adlandırdığımız Haziran-Ekim ayları dışında çıkan yangınlarda kaybettik. Yılın sonuna geldik ülke genelinde kara kışla mücadele edilirken biz Muğla’da hala orman yangınlarıyla mücadele ediyoruz. Bu yıl sadece Aralık ayında 22 orman yangını çıktı. Ben burada yaz aylarında 40-45 dereceye varan sıcaklarda ve şu dönemde çıkan yangınlar nedeniyle eksiye varan hava şartlarında alevlerle mücadele eden orman yangını işçilerimize ve teknik elemanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Hedeflerimize ulaştık

2016 yılında Muğla Orman Bölge Müdürlüğü olarak belirledikleri hedeflere ulaştıklarını da kaydeden Çelik, “Muğla ve Aydın’ı kapsayan Bölge Müdürlüğümüzde 2016 yılı tüm birimlerimizce yürütülen ormancılık faaliyetleri açısından belirlenen hedeflerin ulaşıldığı bir yıl olmuştur. Kadastro çalışmalarımızdan üretim çalışmalarına, yol yapım çalışmalarımızdan ORKÖY çalışmalarımıza, ağaçlandırma çalışmalarımızdan yangınlarla mücadele çalışmalarımıza kadar belirlediğimiz hedefler çerçevesinde 2016 yılında faaliyetlerimizi gerçekleştirdik” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.