450 yıl sonra ‘Şâhidî Evi’nde mesnevi okundu « Hamle Gazetesi

450 yıl sonra ‘Şâhidî Evi’nde mesnevi okundu

Bu haber 03 Kasım 2018 - 3:56 'de eklendi ve 1.156 kez görüntülendi.

Muğla’da yetişen mutasavvıf ve şair Şâhidî’nin restore edilen evinde, Mesnevi sohbetleri başladı.

Metin Karakoç

Muğla’da yetişen mutasavvıf ve şair Şâhidî’nin restore edilen evinde, Mesnevi sohbetleri başladı. Halk arasında “Şâhidî evi” olarak bilinen ve yıllarca terk edilmiş vaziyette duran ev, restore edilerek hizmete açıldı.

Önceki dönem Muğla Valisi Amir Çiçek’in gayretleriyle restore edilen Şâhidî Evi’ni Muğla İl Müftülüğü devraldı ve çeşitli amaçlarla kullanmaya başladı.

Eski Muğla evi özelliği korunarak restore edilen evin iç döşemesi de yapıldı ve 1 Kasım Perşembe akşamı, Mesnevî sohbeti ile kullanılmaya başlandı.

Sohbetin başında, tele konferans sistemi ile sohbete katılan önceki Muğla Valisi Amir Çiçek, böyle bir eserin Muğla’ya kazandırılmasından dolayı duyduğu mutluluğu ve gururu ifade ederek, sohbetin bereketli olmasını diledi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi olup Mimarlık Fakültesi dekanlığı da yapan, aynı zamanda Metinbilim Enstitüsü Derneği yöneticisi de olan Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Şâhidî’nin ‘Gülşen-i Tevhid’ adlı mesnevi şerhini esas alarak Mesnevi sohbetlerine başladı.

450 yıl sonra, Şâhidî külliyesinin bir bölümü olan evde tekrar Mesnevi sohbetlerinin başlaması ve sohbetlerin Şâhidî’nin Gülşen-i Tevhid adlı eseri üzerinden gerçekleştirilecek olması, Muğla’nın hafızasına sahip çıkması açısından önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Açıkgöz, Muğla Mevleviliğinin bu şehre bir şahsiyet ve nitelik kattığını ifade ederek sohbetine devam etti. Açıkgöz, tasavvufî zemini anlattıktan sonra, Hz. Mevlana’nın Mesnevi’sinin şerhini yapmaya geçti.

Prof. Dr. Açıkgöz, Mesnevi’nin ilk beytinin Kur’an’ın “Oku!” emrinin bir cevabı olarak “Dinle!..” diyerek başladığını ve Farsça “Bişnev” olan kelimenin b harfi ile başlamasının besmeleyi sembolize ettiğini söyledi.

Mesnevi’nin ilk iki beyti üzerinde duran Prof. Dr. Açıkgöz, “ney” sembolü ile insanın ilahî âlemden ayrılış acısını yaşamaya başladığını anlattı ve tasavvufun ilahi âlemden ayrılışı bu dünya ve beka âlemine dönüş macerasını sistematize ederek insanın nefsinin arınması için 7 nefs aşamasından ve şeriat, tarikat, hakikat, marifet olmak üzere 4 kapıdan geçmesi gerektiğini, bunun için de hâl ilmi ile donanmış olması gerektiğini ifade etti. Hz. Mevlana’nın da tasavvuf sürecini anlatarak insanî olgunluğu geliştirmeyi amaçladığını söyledi. Sohbete üniversite öğrencileri, müftülük personeli ve halk katıldı. Şâhidî Câmii yanında yer alan Şâhidî evindeki Mesnevi Sohbetleri, 15 günde bir gerçekleştirilerek devam edecek. Sonraki sohbet 15 Kasım Perşembe akşamı olacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.