45 yıldır Yörük kıyafetiyle dolaşıyor

Bu haber 04 Ağustos 2014 - 0:06 'de eklendi ve 724 kez görüntülendi.

45yildirrMuğla’da ‘Pala’ lakabıyla tanınan Kemal Barut, 25 yaşında giydiği yörük elbisesinin dışında 45 yıldır başka kıyafet giymiyor.

Haber Merkezi
Muğla’nın Menteşe ilçesinde, tespih tezgâhı ve Yörük kıyafeti ile herkesin yakından tanıdığı Pala lakaplı Kemal Barut, alanında bir rekora imza attı. Kemal Barut, 45 yıl önce evlenirken giydiği Yörük kıyafetinin haricinde sivil elbise hiç giymedi. Evlilik töreninde de takım elbise giymediğini söyleyen Barut, ‘Biz Yörük çocuğuyuz. Sivil elbise bizi bozar’ dedi.
Muğla Yörük Obaları Derneği’nin üyesi Kemal Barut (Pala Kemal), İsmet İnönü Caddesi üzerinde ve Yörük Obaları Derneği’nde açtığı küçük tezgâhında hem tespih satıyor hem de meraklıları ile hatıra fotoğrafı çektiriyor. Dernek etkinliklerinin tamamında yer alan Kemal Barut, şöyle konuştu: “Bizim atalarımız Yörük. Ben de bir Yörük oğlu ve torunuyum. 25 yaşında evlendim. Evlenirken üzerimde Yörük kıyafeti vardı. 45 yıldır bu değişik renk ve modelde Yörük kıyafeti giyiyorum. Geçmişte ‘Yörüğüm’ demek birçok kesim tarafından küçümseniyordu. Ben aslımı inkâr etmiyorum. Bugün artık herkes ‘Ben Yörüğüm’ diyor. Bunun için 45 yıldır sivil elbise giymiyorum. Sivil elbise beni bozar.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.