Gürün: “Şıh uçmaz, mürit uçurur”

Bu haber 22 Aralık 2015 - 0:00 'de eklendi ve 806 kez görüntülendi.

GÜRÜN: “ŞIH UÇMAZ, MÜRİT UÇURUR” CHP’Lİ MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE MARMARİS VE BODRUM BELEDİYE BAŞKANLARI ARASINDA OLDUĞU İDDİA EDİLEN İLETİŞİMSİZLİK VE UYUMSUZLUK SORUNU İL KONGRESİNE DAMGASINI VURURKEN, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OSMAN GÜRÜN ‘ŞIH UÇMAZ, MÜRİT UÇURUR” DEDİ.CHP’Lİ Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Marmaris ve Bodrum belediye başkanları arasında olduğu iddia edilen iletişimsizlik ve uyumsuzluk sorunu il kongresine damgasını vururken, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman gürün ‘Şıh uçmaz, mürit uçurur” dedi.

CHP Muğla İl kongresine Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un Büyükşehir Belediyesi ile aralarında iletişimsizlik sorunu yaşandığı iddiaları damga vururken, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün iddiaları cevaplandırdı. Başkan Gürün her iddianın bir cevabının bulunduğunu belirtirken, hedef olarak Büyükşehir Belediyesinin icraatlarının hedef alındığını ve hepsinin bir cevabının olduğunu açıkladı.
ACAR: “İletişimsizlik sorunu bir an önce çözülmeli”
CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Büyükşehir yasasından sonra Büyükşehir Belediyesi ile bir iletişimsizlik sorunu yaşadıklarını belirtti. Acar, “Şu anda Marmaris hepimizin iftihar ettiği, sadece Türkiye’de değil, dünyada örnek gösterilen gerçekten hem kentleşme, hem de cazibe merkezi olması kent yaşayanının çağdaş bir Avrupa kenti gibi his alması, bir yanda da turizmde de çıtanın yükselmesi ile ilgili damgayı vurduk. Canımıza kastedildi, adamımız vuruldu, mezarlıkta yumruk yedik. Marmaris belediye başkanı olarak dünyanın tapusunu verseler bu eziyeti Ali Acar gibi birisini bir dakika o koltukta oturma eziyetini kimse çektiremez. Ne zaman ki Büyükşehir yasası çıktı, kolumuz kanadımız kırıldı. Acitasyon yapmak, hakaret etmek gibi kesinlikle bir düşüncem yok. Ama biraz da gerçeklere kulak vermek gibi gerçekleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Kendi aramızdaki danışma kurulu toplantılarında çok daha istekli ve farklı ölçülerde konuşmalar yapabiliriz ama sokakta her şey konuşuluyor. Sokakta her şey biliniyor. Korkunun ecele faydası yok. Sorunu kim çözecek, bizler çözeceğiz. Eğer bir hata varsa Ali Acar’da, Ali Acar’ın kulaklarını birisi çekmesi lazım. Bir sıkıntı var. Sen olmuşsun ben olmuşum önemli değil. Farklı noktalara gidiyoruz. Sıkıntı Büyükşehir yasası ile birlikte iletişimsizlik. Marmaris Belediye Başkanını elinin tersi ile bir kenara itip de bürokratlar veya oradaki bir iki kişi ile muhatap olup da, hiçbir şeyden haberimiz olmadan kendi bölgemdeki kararlar, idare ve planlama ile ilgili hiçbir şeyden haberimizin olmaması, bırakın yöneticileri seçilmiş olan hiçbir bürokratın bizi ziyaret etmemesi, ulaşım, planlama, itfaiye gibi konulardan kesinlikle bilgi sahibi değiliz. İnsan yerine konulmadığımızı hissediyorum. Bunu 1,5 yıldır genele merkezimize, partimize iletiyoruz. Bunun bir an önce çözülmesi lazım. Bakınız AKP son genel seçimlerden sonra taktik değiştirip bizim gibi turizm bölgelerine yatırımları yağdıracaklar. Birlik ve beraberlik içerisinde bu gücümüzü ortaya koyamaz isek, inanın yarın önümüzdeki seçimlerde çok geç kalmış oluruz. AKP’yi çok hafife almamak lazım. Onlar da geliyorlar, ellerinde güçleri var. Bunun bir an önce oturulup medeni insanlar gibi konuşup çözülmesi gerekir. Ciddi sorunlarımızın olduğunu, bunların çözülemeyecek sorunlar olmadığını hatırlatmak istedim” dedi.
“Siyasi erk, bizi toparlayıp bir araya getirmesi lazım”
Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’dan sonra söz alan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, siyasetten mümkün olduğunca uzak durmaya çalıştığını belirterek, “Bizler hizmet yaparız. Siyaseti İlçe ve il başkanlarımız büyüklerimiz yapar. Bizler sadece onlar sıkıştıklarında yanlarında oluruz. Siyasetten hep uzak durdum. Ama ilk defa Muğla siyasetine girme ihtiyacı hissettim. Bunu neden hissettim biliyor musunuz? Sadece siyasi erkin bizleri bir araya getirip toplaması için. Bunun dışında hiçbir kavgam yok. Bunun dışında hiç kimseyle bir kavgam ve saygısızlığım yok. Gönül ister ki şu kongre salonlarında yaptığımız mücadeleleri meydanlarda sokaklarda yapabilsek. Birbirimizi kırmak bize hiçbir şey kazandırmıyor. Biz kimsenin adamı değiliz. Mehmet Kocadon ve CHP’liler sadece CHP’nin ve Mustafa Kemal Atatürk’ün adamıdır. Kimsenin adamı olamayız. Hepimiz medeni insanlarız. Muğla’da en fazla oy alan, genel merkeze en fazla oy taşıyan bölge yaptık Bodrum’u. İlçe başkanımız ile bugün farklı kulvar da olabiliriz. Ama benim siyasi büyüğümdür. Saygıda asla kusur etmem” dedi.
“Şıh uçmaz, mürit uçurur”
Marmaris ve Bodrum Belediyelerinin Büyükşehir Belediyesi ile iletişim sorunu yaşandığı iddialarını değerlendiren Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Biraz önce konuşan arkadaşlar ile hep birlikteyiz. Ağabey kardeş ilişkilerimiz var. Dinlerken, dışarıdan birisi baktığında Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmamış, 9 ilçe belediye başkanlığını kazanmamış ve seçimlerde de çok önemli bir başarısızlığın altına imza atmış, bir il kongresinde yapılan eleştiriler, emeğe saygı diyen bizler için hiç de doğru bir davranış şekli değil. CHP’li büyükşehir Belediyeleri arasında en yüksek oyu alan il Muğla. Sizler aldınız, sizler sayesinde oldu bunlar. Bu emeği görmeyip sanki biz perişanları oynuyoruz, çok büyük bir başarısızlığımız var, bunları konuşur gibi yaparsak, gerçekten buna emek veren insanlara karşı biraz haksızlık yapmış oluruz. Hedef olarak baktığınızda Büyükşehir’i hedef alan ve icraatlarını hedef alan konuşmalar oldu. Bunların hepsinin gerekli olan cevabı var, veririm. Ama burası bir il başkanlığı seçimi. Bununla ilgili benim de inanın söyleyecek çok sözüm var. Benim ağzımdan hiçbir belediye başkanımı veya üst yönetimi eleştirdiğimi duyan var mı? Yok. Çünkü ben kendi partili belediye başkanımı, yöneticimi, milletvekilimi eleştirerek o ulaşmak istediğim ütopyaya ulaşamam. Büyükşehir Belediyesi olarak yeni kurulan Büyükşehir Belediyeleri arasında en hızlı birimlerini oluşturan Büyükşehir Belediyesiyiz. Bütün Belediye başkanlarımız ile önümüzdeki üç yılda çok büyük ve önemli hizmetlerin altına imza atarak üç yılın sonunda biz hiç birinizin başını öne eğdirmeyeceğiz. Beraber yapmalıyız. Şıh uçmaz, mürit uçurur” dedi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.