43 yıl sonra gezmek için gittiler

Bu haber 06 Nisan 2017 - 0:33 'de eklendi ve 746 kez görüntülendi.

Muğlalı Kıbrıs Gazileri 43 yıl sonra savaştıkları topraklara bu sefer gezmek için gittiler. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Kıbrıs’a yolladığı kafileyi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi önünden uğurladı.

Muhittin Direk

Muğla Büyükşehir Belediyesi Kıbrıs Gazilerini Barış Harekatına katılan gazilerin 43 yıl sonra aynı topraklara giderek o zaman yaşadıkları günleri yad etmek için ve farkındalığı görmek için yavru vatana gönderdi. Etkinlikleri kapsamında Muğla’nın 13 ilçesinden toplam 160 Gazi Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün de katıldığı uğurlama programı ile yavru vatana ziyareti için Kıbrıs’a gönderdi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin kafilesinde yer alan Gaziler Adına Konuşan Mehmet Sarban, Havadan İndirme, karadan çıkarma yaparak Kıbrıs’ta Makaryos’un askerlerinin hayallerini Akdeniz’in karanlık sularını gömerek son Türk devleti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini tarihe yazdıran gazi arkadaşlarıma 43 yıl sonra aynı heyecanı Kıbrıs’a gönderen gazi dostu olan ve bu fırsatını sağlayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e teşekkür etti.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün,’’ Biz daha öncede Anıt kabir ziyaretiyle ilgi 240 Muğlalı Kadınımızı Anıtkabir’e gönderdik. Kırsal bölgelerde yaşayan Atasını içinde yaşatan ama oraya ziyaret fırsatı bulamayan vatandaşlarımızı Anıtkabir’e gönderdik onların duygularına ortak Çanakkale’ye şehitlerimizi ziyaretine 338 vatandaşımızı gönderdik oradaki ziyaretlerin de de çok duygusal anlar yaşadılar. Anıtkabir ve Çanakkale ziyaretine gidenlerin duygularına ortak olduk ve onların paylaşma şekillerine ağlayarak anlattılar.

Bugünde sizlere olan borcumuzu birazda ödeyebilmek adına Kıbrıs’ta büyük zaferin kazanılmasında katkıları olan göğsünü siper eden sizleri 43 yıl önce yaşanmış olan ve dünya tarihine geçmiş olan çıkartma ve oradaki baş aktörleri olarak sizleri Kıbrıs’a gönderiyoruz. Türk milleti olarak mutlak suretle geçmişimizi ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin nasıl kurulduğunu ne gibi mücadelelerden geçtiğini kaybettiğimiz şehitlerimizi ve gazilerimizi bu vatana verilen dökülen kanları mutlak hatırlamalıyız ve onun gereğini de her vesileyle yerine getirmeliyiz. Bu vatan toprağı kolay alınmadı kolay kurulmadı Cumhuriyetin kolay kurulmadı bu duygu ve düşüncelerin kaybedilmesi gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarılması gerekir. Onun için Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşı’nı Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını şehitlerimizi gazilerimiz hepimiz onlara layık olmamız gerekir. Geçmişimizi hatırlamak ve geleceğe daha iyi umutlarla bakabilmemiz için bu vatana sahip çıkmalıyız. Gazilerimizi yavru vatanımıza göndererek sizlerin duygularına ortak olabilirsek ne mutlu bize ‘’ dedi

Daha sonra gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezi önüne yapılan Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin açılışına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla CHP İl Başkanı Mürsel Alban, Büyükşehir Daire Başkanları, Gaziler ve Vatandaşlar tarafından gerçekleştirildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.