Başkanların çağrısına bakandan cevap

Bu haber 20 Ağustos 2015 - 22:40 'de eklendi ve 806 kez görüntülendi.

baskanlarMuğla’nın turistik ilçeleri Fethiye, Bodrum ve Marmaris’in belediye başkanlarının ortaklaşa olarak geçtiğimiz gün yaptığı ‘eğitim ve öğretime Kurban Bayramı’ndan sonra başlansın’ çağrısına ilk cevap Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’ten geldi. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik twitter hesabından okulların Kurban Bayramı’nın ardından açılması ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir çalışma içinde olduğunu kamuoyuna duyurdu.

Kadir Tamer

Muğla’da turizm sektörün sorunlarını görüşüp, çözüm için işbirliği yapmak için bir araya gelen Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yaptıkları ‘eğitim ve öğretime Kurban Bayramı’ndan sonra başlansın’ çağrısına cevap Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’ten geldi.

Muğla’nın turizmdeki lokomotifleri Bodrum, Marmaris ve Fethiye Belediye başkanlarının yerli turist pazarının olumsuz etkilenmemesi için, eğitim ve öğretime Kurban Bayramı’ndan sonra başlanması talebine twitter hesabı üzerinden cevap veren Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, konuyla ilgili olarak bir çalışma içinde olduklarını ve bu çalışmayı Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunacaklarını kamuoyu ile paylaştı.

Twitter hesabı üzerinden talebin değerlendirmeye alındığına dikkati çeken Bakan Çelik, mesajında, “Bize iletilen okulların Kurban Bayramı sonrasında açılması talebini Milli Eğitim Bakanımızla görüştük. Kendileri bir çalışma yapıyor. Daha sonra konuyu Başbakanımıza sunacağız” ifadeleri yer aldı.

Açıklamayı ortak yapmışlardı

Bölge turizmi için bir araya gelen Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ilgili bakanlıklardan şu talepte bulunmuşlardı:

“Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ortak bir çağrıda bulanarak okulların açılış tarihinin 1 hafta ertelenmesini istiyoruz. 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı 14 Eylül 2015 günü açılacak. Bir hafta sonra ise Kurban Bayramı başlayacak. Bu durumun çocuklarımızın motivasyonu ve konsantrasyonunu olumsuz etkileyeceğini, hem de daha öğretim yılı başlamadan tatile girerek eğitimin sekteye uğrayacağını düşünüyoruz. Bu tür bir kararın aynı zamanda iç turizmimiz ve ekonomimizi çok olumlu etkileyeceği, olumsuz geçen ve büyük kayıplar yaşayan turizm işletmelerinin kısmen yaralarının sarılacağını, aileler için de önceden tatillerini planlama fırsatı vereceğini düşünerek okulların açılış tarihinin Kurban Bayramı’ndan sonraya bırakılmasını talep ediyoruz. Bunun bir an önce açıklanmasının, gerek okula hazırlık, gerekse tatil planlaması bakımından sayısız yararları olacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.