4 deniz kaplumbağası denize bırakıldı

Bu haber 24 Nisan 2015 - 23:57 'de eklendi ve 511 kez görüntülendi.

4kaplumbaMuğla’nın Ortaca İlçesi’ndeki Deniz Kaplumbağa Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde (DEKAMER) tedavi edilen 4 deniz kaplumbağasına uydu takip cihazı takılmasının ardından denize bırakıldı.
Haber Merkezi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ortaca İlçesi’nin Sarıgerme Mahallesi’nde bir otelde düzenlenen ve 35’inci Uluslararası Deniz Kaplumbağaları Sempozyumu’nun son gününde, İztuzu Plajı’nda tören yapıldı. Törene, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Halil Kamil Kocapınar, Muğla Valisi Amir Çiçek, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Erhan Altan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ve sempozyuma katılanlardan oluşan 500 kişilik topluluk ve 23 Nisan Ulusal ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir grup çocuk katıldı.
Yapılan Deniz Kaplumbağalarının denize bırakılması sırasında konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, deniz kaplumbağalarının neslinin tükenmemesi için gerekli hassasiyeti gösterdiklerini söyledi. Deniz kaplumbağalarının üremesi ve yaralıların tedavisinin DEKAMER tarafından titizlikle yapıldığını ifade eden Vali Çiçek, “Deniz kaplumbağaları sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel mirasıdır. O mirası koruyacağız, korumaya da devam edeceğiz” diye konuştu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Halil Kamil Kocapınar ise, “Ekolojik dengenin korunması için bütün projelere destek veriyoruz. Ekolojik dengenin korunması konusunda birçok ülkeden çok ileride bulunuyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Erhan Ertan; “Deniz kaplumbağaları gibi canlıların korunması için her türlü desteği; üniversiteler ve sivil toplum örgütlerine mümkün olduğunca destek vermeğe çalışıyoruz. 35’inci Uluslararası Deniz Kaplumbağaları Sempozyumu Başkanı ve DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska; “ Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen sempozyumda 80 ülkeden bin bir katılımcı katıldı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocukları da davet ettik”dedi.
Konuşmaların ardından, DEKAMER’de tedavisi tamamlanan ve takip cihazı takılan ‘Pamukkale’, ‘Kaunos’, ‘Mirayka’ ve ‘Egemen’ adı verilen deniz kaplumbağaları törenle denize bırakıldı. Etkinlikte çocuklara da deniz kaplumbağaları hakkında bilgi verildi. Protokol üyelerinin caretta caretta kostümü giyen animatörle hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından etkinlik sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.