4 bin yıllık batıkta kazı çalışmaları Temmuz’da başlıyor

Bu haber 26 Ocak 2016 - 22:44 'de eklendi ve 849 kez görüntülendi.

Exif_JPEG_PICTUREMuğla Marmaris İlçesi’ne bağlı Hisarönü açıklarında 2014 yılında bulunan ve M.Ö. 4 bin yıllarına ait olduğu düşünülen gemi batığında kazı çalışmaları Temmuz ayında başlıyor. Kazı çalışmalarını yürüten Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Ege Bölgesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Harun Özdaş, 2014 yılında bulunan batığın M.Ö. 1950 ile 1700 arasında ki bir zaman dilimine ait olduğunu düşündüklerini belirterek, “Tespitlerimiz bu batığın karasularımızın içindeki en eski batıklardan birine ait olduğu yönünde” dedi.
Berna Uçar
Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Ege Bölgesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Harun Özdaş, Marmaris’e bağlı Hisarönü açıklarında bulunan gemi batığında kazı çalışmalarının Temmuz ayında başlayacağını söyledi.
2007 yılında Türkiye Batık Projesi kapsamında özellikle Akdeniz bölgesinde yoğunlaşan su altı kültür mirasının belirlenebilmesi amacıyla bir çalışma başlatıldığını kaydeden Özdaş, bu çerçevede 2014 yılında Marmaris’te önemli bir batığa ulaştıklarını söyledi.
Son 2 yıldır Kalkınma Bakanlığı’ndan desteklenen projenin amacının Türkiye karasularında bulunan özellikle dalınabilir derinliklerde ki batmış gemilerin envanter listesinin oluşturmak yönünde olduğunu belirten Özdaş, “Proje çalışmalarında 3 bin 500 yıllık hatta 4 bin yıllık bir zaman dilimini içine alan bir dönemde suyun altında bir iz bırakan gemileri araştırıyoruz. Bu gemilerin hem kendi kalıntılarını, hem çapaladıkları yerleri, hem de onlardan düşen objelerden yola çıkarak bir harita çıkarıyoruz. Çalışmalarımızın genel çerçevesi bu. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda birçok çeşitli buluntulara rastladık. Özellikle 2012 yılından bu yana Osmanlı Dönemi’ni de içine alan ayrı bir çalışma programımız var. 2014 yılında proje kapsamında yaptığımız çalışmalarda bulduğumuz en önemli batık ise Marmaris Hisarönü’nde bulduğumuz batık oldu” dedi.
4 bin yıllık batık
Türkiye Batık Projesi kapsamında Marmaris Hisarönü açıklarında tespit edilen batığın 4 bin yıllık olduğunu düşündüklerini kaydeden Özdaş, “Hisarönünde karşımıza çıkan batığın 4 bin yıl öncesine ait bir batık olarak yorumluyoruz. Yani bu batığın M.Ö 1950 ile 1700 yılları arasında ki bir zaman dilimine ait gibi göründüğünü söylemek daha doğru. Şu andaki tespitlerimiz bu yönde. Buda bizim karasularımızın en eski batıklarımızdan biri olduğunu göstermektedir” diye konuştu.
Batık Minos uygarlığına ait
Batıkta yapılan çalışmalarda geminin Girit’te ki Minos uygarlığına ait olduğunu belirten Özdaş, “Çalışmamızda ki incelemelerde bu batığın bir Girit’te yaşayan Minos uygarlığına ait olduğunu düşünüyoruz. Elde ettiğimiz bulgular bu geminin bir ticari gemi olduğunu gösteriyor. Gemi Girit, Rodos, Bozburun üzerinden Hisarönü Körfezi’ne olan seyahati sırasında yakalandığı bir fırtına sonrası batmış gibi görünmekte. Batıkta bulunan malzemeler sadece Minos uygarlığı yani Girit’te ki Knossos Sarayı kazılarında çıkan malzemelerin dışında Anadolu’da beyce sultan dediğimiz arkeolojik anlamda başka alanlarda rastladığımız objelerle yakınlık göstermekte. Buda bizim için bugüne kadar yaptığımız araştırmalarda bulduğumuz en önemli batık olarak yorumlamaktayız” diye konuştu.
2016 yılı kazı çalışmalarının Temmuz ayı içerisinde başlayacağını kaydeden Özdaş, çalışmaların ilerlemesi ile daha net bilgilere ulaşacaklarını sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.