30 Ağustos, Atatürk’e Tapmak!

Bu haber 30 Ağustos 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.478 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Ben Müslüman’ım” demekle Müslüman olunur mu?

Olunur tabi. Kelime i şahadet getirdin mi tamam…

Bu kadar kolay mı?

Allah bilir!

Kelime i şahadet bir çeşit “kapı anahtarı”… Anahtarı çevirip girdiğiniz yerde yapmanız gerekenler var; Ahlaklı olmak gibi… Vicdanlı olmak gibi… Her şeyden önce “insan” olmak gibi…

Müslüman olmak kolay görünüyor. “İnsan” olmak, “insanı kamil” olmak kolay mı?xx       

xx        xx

Ben Atatürkçüyüm” demekle Atatürkçü olunur mu?

Olunur tabi. “Müslüman’ım” demekle Müslüman olunuyorsa, “Atatürkçüyüm” demekle neden Atatürkçü olunmasın?!!

xx        xx        xx

Bu ülkede en çok satılan kitaplardan biri Atatürk’ün “Söylev”i veya Nutku

Öteki de Allah’ın kitabı veya kelamı Kur’an-ı Kerim

Satışları rekorlar kılan iki kitap. Her ikisi de hemen her evde var.

Ama galiba birisi ‘kutsal’, her ikisi de en az okunan kitaplar…(!)

xx        xx        xx

Tarihimizde 26 Ağustos günü ilginçtir.

Birincisi; 26 Ağustos, Sultan Alparslan komutasındaki Selçuklu ordularının 1071 de Malazgirt’te Bizans ordularını yendiği, Anadolu kapısının Türklere açıldığı gündür.

İkincisi; 26 Ağustos, Anadolu’nun kurtuluşu ve Cumhuriyet’in kuruluşu yolunda Büyük Taarruz’un başladığı gündür…

O gün Türkiye bir “rekor denemesi” yaptı.

Büyük Taarruz‘un 92’nci yıldönümünde Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk‘ün portresini oluşturmak üzere Anıtkabir’e 6 bin kişi çağrıldı, 8 bin kişi ile rekor kırıldı. Rekorun Guinness Rekorlar Kitabına geçmesi bekleniyor.

xx        xx        xx

O gün dayanılmaz sıcak altında o portrenin genç, yaşlı, kadın, erkek binlerce kişi tarafından yapılmış olması elbette önemli ve anlamlı…

O etkinlik; muhtemelen bu alanda da Türkiye’nin Guinness Rekorlar Kitabına geçmesini sağlayacaktır. Başka ne sağladı?..

Bu tür etkinliklerle bence sadece “iman” tazeleniyor!

Peki, Atatürk’e, bir faniye iman edilir mi?

Edenler vardır… Ama Mustafa Kemal Atatürk imkan olsa da mezarından kalkıp gelse onlara büyük tepki gösterirdi…

xx        xx        xx

İyi bir Atatürkçü’nün, Kemalist’in derdi ise bilinçlenme ve bilinçlendirme olması gerekir.

Sosyal medya söylemleri, mesajları ile ve sloganlarla “Mustafa Kemal’in askerleri” olunmaması gerekir. Zaten olunamaz da…

“Laf”la olunmaz!

Doğru olan “bilinçlenmek” iken, Atatürk’e inanılıyor (!) ve o inanç giderek tapınmaya dönüşüyor…

Atatürk kimseden bunu istemedi. “Bilinçli” olanlar bilirler; O kendisinin değil, eserinin yaşatılmasını istedi!

xx        xx        xx

Bu gün 30 Ağustos. 30 Ağustos, Başkomutanlık Meydan Muharebesi zaferinin ardından kutlanan ulusal bayramdır.

Bilmeyenler olduğu gibi unutmuş olanlar olabilir…

Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos‘ta başlayıp, 30 Ağustos‘ta Dumlupınar‘da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi‘ni anmak ve anlamak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

xx        xx        xx

Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir‘de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve birçok vatandaş, Ankara‘da Anıtkabir‘i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk‘e, silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye‘de resmî tatildir.

Kemalistler, Atatürkçüler Anıtkabir avlusunda Atatürk portresi yapıp, rekor kırsalar da bu gün artık 30 Ağustos geçmiş yıllarda olduğu gibi kutlanmıyor.

Artık o çocukluğumuzun tören geçitleri, fener alayları yok!

xx        xx        xx

Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla yurdumuz tamamen elimizden alınıyor, vatanımızda hür olarak yaşama hakkımıza son veriliyordu. Yüzyıllardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklar düşmanlara veriliyor, bizim de bunu kabul etmemiz isteniyordu.

Türk milletinin bu durumu kabul etmesi elbette mümkün değildi. 19 Mayıs 1919’da Atatürk‘ün Samsun‘a çıkmasıyla, lideriyle kucaklaşan Anadolu, Atatürk‘ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı‘nı başlattı. Amasya Genelgesi‘nin yayınlanmasının ardından Erzurum ve Sivas Kongreleri yapıldı. Daha sonra 27 Aralık 1919’da Ankara‘ya gelen Atatürk, 23 Nisan 1920’de TBMM‘yi kurdu. Böylece hem memleketin yönetimi halkın iradesine verilmiş oluyordu. Hem de Kurtuluş Savaşı‘nın merkezi Ankara oluyordu.

İlk mecliste “Misak-ı Millî sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı Görüşü”nden hareketle, düşmanla mücadele kararı alındı.

Oluşturulan düzenli ordularla savaşa girildi. İlk başarı, Doğu‘da Ermeni çetelerine karşı kazanıldı. Daha sonra, Batı cephesinde, Yunanlılarla, I. İnönü ve II. İnönü Savaşları yapıldı. Bu savaşların kazanılmasıyla Yunanlılara büyük bir darbe indirilmiş oldu. Bunun üzerine Yunan ordusu yeniden saldırıya geçti. Saldırı üzerine Mustafa Kemal, ordularına:

Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz.” emrini verdi.

Türk askeri, büyük bir azim ve fedakârlıkla bu karara uydu. Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı‘ndan sonra, büyük bir taarruzla düşmanı tamamen yok etme kararı alındı.

Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir’e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922’de İzmir‘in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan temizlenmiş oldu. Hain düşmanın, haksızca ve alçakça işgaline “dur” diyen ve kanımızın son damlasını akıtmadan yurdumuzu bırakmayacağımızı dünyaya ispatlayan bu büyük zaferi her yıl, 30 Ağustos günü, bayram yaparak kutluyoruz.

Bu yılda 92’nci kere kutluyoruz. Hak ediyor muyuz?!!

xx        xx        xx

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun. Allah bu millete bir kere daha Büyük Taarruz yapmak zorunda bırakmasın…

Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize Allah rahmet etsin. Hadi bu gün şehitlerimizi ziyaret edelim…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
resat öztepe 30 Ağustos 2014 / 14:13

Gocaman; “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın “diye yazdım da,aldığım tenkitlere zor dayandım. Gocaman siz de Allh bu millete bir kere daha büyük taarruz yapmak zorunda bırakmasın diye yazmışsınız.çok doğru ve yerinde bir cümle, ancak sana kızabilirler de,alınanlar da olabilir. benden söylemesi.selam ve hürmet.