3. Türk Dünyası Öğrenci Bilim ve Kültür Şöleni gerçekleştirildi

Bu haber 22 Mayıs 2015 - 0:31 'de eklendi ve 861 kez görüntülendi.

turkgunu3. Türk Dünyası Öğrenci Bilim ve Kültür Şöleni Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde gerçekleştirildi.
Hafize Ataseven
3’üncü Türk Dünyası Öğrenci Bilim ve Kültür Şöleni gerçekleştirildi. Şölene, Muğla Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkan Yardımcısı Levent Ünver, MSKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça’nın yanı sıra, MSKÜ Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Abbas Çınar ve çok sayıda öğretim görevlisi ve öğrenciler katıldı. Törende Çağdaş Türk Dünyası ve Lehçelerinin geçmişten günümüze gelişimi anlatıldı, Türk Dünyası’nın sorunları tartışıldı.
MSKÜ Edebiyat Fakültesi amfisinde gerçekleşen ve iki gün sürecek şölenin açılış konuşmasını yapan Bilim ve Düzenleme Kurulu Başkanı, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Abbas Çınar yaptı. Çınar, “Amacımız öğrencileri bilim ve bilgiye ulaştırarak, onları bilimsel araştırmalara yönlendirmektir. Bu sayede öğrencilerin kültürel ve sanatsal çalışmalarda daha aktif rol almalarını sağlamayı hedefliyoruz. Bu yıl 3’üncüsü düzenlediğimiz etkinliğimizi geleneksel hale getirmek için çalışıyoruz. Şölende Türk şiirinin, Türk Edebiyatı ve kültürünün pek çok önemli konusu bilimsel olarak ele alacağız ve sanat şöleni yaşayacağız” dedi.
Daha sonra Konuşma yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, şu ifadelerde bulundu:
“Bazı değerlerin eskiyi vurgulaması ve neden büyük ve önemli olduklarının hatırlanması gerekiyor. Muğla da180 Türki Cumhuriyetlerden öğrenci olması yeterli değil. Sovyetler dağıldıktan sonraki Türk Cumhuriyet’leri kendi bağımsızlıklarını aldılar. Mustafa Kemal Atatürk’ün bize o zamanda gösterdiği yola hazır mıydık bunu tartışmamız lazım.250 milyon Türk var. Kök ve kültür bakımından bir araya gelirsek, ekonomik açıdan da çok önemli bir güç olabiliriz. Bunu sağlamalıyız. Ortak alfabemizin, ortak kelime ve dilimizin ortaya çıkarılması ile dünyada sevgi ve barışı hâkim kılabiliriz” dedi.
Şölen hakkında konuşan MSKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça ise Atatürk’ün 1933 yılında cumhuriyetin 10. yıl kutlamalarında dile getirdiği bir öngörüsünü hatırlatarak şunları söyledi. “Cumhuriyet’in 10. yıl kutlamasında Atatürk, kendisinden geleceğe dair bir öğüt isteyen bir tıp öğrencisine duvarında asılı olan 19. Yüzyıl Türk Dünyası haritasına bakarak der ki, ‘Burada gördüğün Çarlık Rusya’sı şu anda var mı yok, Osmanlı İmparatorluğu şu anda yok, Cermen İmparatorluğu var mı yok.19 Yüzyıl imparatorluklar dönemiydi. Ama 20. Yüzyıl milli devletler dönemi olacaktır. Artık Çarlık Rusya’sı kalmadı. Ancak içinde milyonlarca soydaşımız, ırkdaşımız, dindaşımız vardır. Bir gün olacak bu Sovyetler Birliği de dağılacak ve buradaki soydaşlarımızla bir araya gelme şansımız olabilir. Ama bunun için bizim şimdiden hazırlık yapmamız gerekmektedir. Ben Türk Tarih ve Türk Dil Kurumu’nu bunun için kuruyorum. Bir gün Sovyetler dağıldığında Türk Cumhuriyeti’nin fertler bu kurumlar üzerinden gerekli çalışmaları yürüterek Türk birliğini kurabilirler’. Atatürk’ün yıllar önce yaptığı öngörü sayesinde biz bugün bu etkinliği gerçekleştirebiliyoruz. Bu Atatürk’ün çabasının ufak bir meyvesidir.”
Konuşmaların ardından Sabira Bahtiyarova ve Uygur Türkü öğrenciler, Uygur dans gösterileri sergiledi. Muğla Sanatseverler Derneği Başkanı ve tiyatro sanatçısı Saadettin Özbek ile Halk Ozanı Hüsnü Özbilgi tarafından şiir ve müzik dinletileri gerçekleştirildi.
Açılış konuşmaları ve gösterilerin ardından Yücelen Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Yücel Gürsoy da é Dünyaya Açılan Pencere: Nail Çakırhan” konulu bir konuşma yaptı.
Gürsoy konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “Ben burada iş adamı kimliğim ve Muğlalı kimliğimle bulunuyorum. Muğla Üniversitesi’nin kuruluşu zamanındaki yaşananları aktarmak istiyorum. Üniversitemiz kuruldu ve rektör ataması tartışılmakta iken Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı Hocam geldi. Kendisi ile Muğla halkının ve hepimizin ufku açıldı. Bir diğer çok önemli isim de, yazar, şair, alaylı mimar ve büyük çevreci Nail Çakırhan’dır. Muğla’nın sahip olduğu çok önemli, kıymetli bir değerdir. Onun sayesinde otelimizi yaptık, Muğlalı olduğumuzu, Muğla’nın sahip olduğu mimarı ve doğal kültürel zenginliklerin farkına vardık. Kendisi 98 yaşında kanserden ölmek üzere iken bile hayata tutunmaya çalışan, bir şeyler üretmeye çalışan bir insandı. Sizler de Nail Çakırhan gibi mücadeleyi asla bırakmamalı, sürekli bir şey üretmelisiniz. Gelecek sizlersiniz” dedi.
3’üncü Türk Dünyası Öğrenci Öğrenci Bilim ve Kültür Şöleni’nin ilk yarısının son konuşmasını yapan, MSKÜ kurucu Rektörü Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı, Türk dünyasının sorunları konulu konuşmasında şu ifadelerde bulundu:
“Sevgili gençler, öğrencilerimiz siz birey olarak kendinize sahip çıkarsanız ülkenize, milletinize, topluma ve kültürünüze sahip çıkmış olursunuz. Kültürün direği dil ve dindir. Diline sahip çıkmayan bir toplum zamanla kültürünü de kaybetmeye başlar. Biz Müslüman Türk milletiyiz. Bizim dinimiz Arap Müslümanlığından farklıdır. Bizim kültürel kodlarımızda şiir, sanat, Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Mevlana, Karacaoğlan vardır. Bunları çıkardığımızda İslam adına kuru itaat kalır. Atatürk’ün okuduğu İslami eserleri incelediğimde gördüm ki Atatürk asıl İslam mantığını kavrayan bir yaklaşım ile milletine seslenmiş. Körü körüne itaat değil araştırarak, severek inanmayı öğretti bize. Onun görüşü önemli din adam İmam Maturidi’nin görüşüdür.”
3’üncü Türk Dünyası Öğrenci Bilim ve Kültür Şöleni’nin ilk yarısı, emeği geçenlere teşekkür belgesi ve plaket verilmesi ile sona erdi. Şölen programının devamında Dede Korkut Oturumu, Yunus Emre Oturumu ve şiir dinletileri ile devam etti.
Şölene, Muğla Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkan Yardımcısı Levent Ünver, MSKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça’nın yanı sıra, MSKÜ Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Abbas Çınar ve çok sayıda öğretim görevlisi ve öğrenciler katıldı. Törende Çağdaş Türk Dünyası ve Lehçelerinin geçmişten günümüze gelişimi anlatıldı, Türk Dünyasının Sorunları tartışıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Müşteba KARAMANOĞLU 22 Mayıs 2015 / 02:14

III. TÜRK Dünyası Öğrenci Bilim Ve Kültür şöleni ..
Hazırlayan : Muğla Sıtlı Koçman ünv: Edebiyat fak:
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü.
Bölüm Bakanı Ali ABBAS Çınar Hocamızın Bilim Ve Düzenleme Kurulu başkanlığını yaptığı şölen 21 – 22 – 05 – 2015 Tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman ünv. Edebiyat fakültesi Amfisinde yarında etkinliklerle devam edecek ..
Güne Vurgusunu yapan Muğla Üniversitesi Mütevelli başkanı ve kurucu üyesi
Sayın Ethem Ruhi Fığlalı . Ve Özel sektörde Hastane ,Otel ,Ve okul gibi İşletmeler zinciri Yönetim Kurul Başkanı Sayın Hamdi Yücel Gürsoy , un sunum ve anlatımları idi ..
Sayın Ethem Ruhi Fığlalı Hocamız bir değil İki üniversite yönetecek kadar aktif ve enerji yüklü idi..Sanırım 1 Saaate yakın sunumunu tüm katılımcılar huşu içinde dinlediler.
Sayın Rektörüm 1992 de Kurulan ve aynı yıl hizmete geçen okulun dünü bugünü ve yarını üzerine çok detaylı ve içtihatlı sunum yaptı .
Türk devletler topluluğu ve köken genetik olarak bu yüzyılımıza kadar devam eden lehçe ve genetik yapı üzerinde detaylı bilgiler sundu ..
Muğla,Da iş hayatı ve özel sektör çalışmaları ile yatırımlar yapan Sayın Hamdi Yücel Gürsoy,da Ağa Han ödüllü Nail Çakırhan Bibliyografisi ve anıları ile Muğla ,ya Yaptığı hizmetleri değişik bir anlatım uslubu ile yaad etti.
Hamdi Yücel Gürsoy ,İle tanışmam 1971 yıllarına dayanır ..Kendisi Muğla Eski sanayiisinde Kamyon Yedek Parça ve Madeni yağ Filitre servisi yaptığı işyerind e 1971 yılında çalışmaya başladım ..
Yaz aylarında Okul tatillerinde Çalışmaya devam ettim .
1974 gibi şimdiki Tanşaş olduğu yerdeki kereste atölyesinde kerestecilik işine başladı .Ben ayrıldım ilk okul dan arkadaşım Erol Akçay hem parça dükkanında hemde kereste atölyesinde çalışmaya devam etti.
Sayın Gürsoy daha sonraki yıllarda değişik sektörlerde Muğla İlçelerine Akyaka Beldesinde yartrımlarla iş hayatını büyüttü. ..ve devam ediyor ..
Babası Merhum Sıtkı Gürsoy Muğla Cezaevi müdürü idi ( Şimdiki müze olan yerde .)sonra emekli oldu Allah gani gani rahmet eylesin cennet mekan olsun çok muhterem bir insandı..
Kardeşleri Rüstü aĞbi yanılmıyorsam kamu yönetimi başka bir bölümde olabilir..okuyordu .Saim Ağbide Eczacılık Fak : okuyordu .Bitirdi sonra Eczahane açtı.halen devam ediyor..
Muğla spor başkanlığını yıllarca devam ettirdi…
Musander Başkanı sayın Sadettin ÖZBEK – ve Ozan Hünü ÖZBİLGE Üstatlarımızı hem Türkü hem Şiir dinletileri ile şölen devam etti ..
Sunumlaın Şiiirlerin söylendiği ..TÜM SUNUM YAPAN VE ŞİİR SESLENDİREN ÖĞRENCİ ARKADAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİM .
Aynur AYTKOCİNOVA ARSLAN -ALİ EFE seslendirdiği Dombra vE KAZAK Şarkıları .Uygur halk oyunları ile taçlanan bir gösteri şöleni..
Dünya Çoğrafyasında 250.000.000. Türk ırkının devam ettiğini ve tüm Dünya,YA YAYILDIKLARINI ANLATILDI ..
Benim Soy Ağacı Genetik olarak Karamanoğullarına dayanıyor.Oğuzları İki ana kolu Bozoklar ve Üçoklar .Bozoklarda Dağhan ,Denizhan Gökhan , Üçoklar Ayhan ,Yıldızhan ,Günhan ve daha sonra 24 boya ayrılıyor..
1466 Osmanlı ,İmparatorluğu tüm beyliklere son verince Karamanoğlu Mehmet Beyin en küçük kardeşi Emir Küçük TORUNLARINDAN Emir ( Küçük ) Beyazıt Hazretleri Muğlaya geliyor ..
Babam rahmetli Hüseyin Karamanoğlu Muğla,daki Emir Küçük Mezarının dedeleri olduğunu DEDEM Mehmet Tayyar Karamanoğlu babama söylemiş .. Şimdiki mezarın yakınında dedeme ait ev var .
Soy isim kanununa Müteakip Avukat dedem Karamana gidip Nüfus kütük ve soy ağacını deftere işletiyor .Karamanoğlu soy ismini alıyor.
İKİ YÜZ ELLİ MİLYON OLAN TÜRK IRK DÜNYADA DEĞİŞİK ÜLKELERDE ŞU AN EN AZ BİR MİLYAR ÜZERİNDE ..
İZLER ADLI ESERİMDE TÜM GÖÇLERİ VE YERLEŞMELERİ ANLATACAĞIM ..
KARAMANOĞLU MEHMET BEY VE ALAATİN BEY MEZARI KARAMAN – ERMENEK,TE
EMİR BEYAZIT (KÜÇÜK ) MUĞLA,DA
YUSUF BEY İZİNİ BULDUM
TEK KARDEŞ KALIYOR KAFKASYA ,YA GİTMİŞ İZLERİ VEYAŞAMI İZİNİ SÜRÜYORUM.
ŞÖLEN HAZIRLAMASINDA TÜM EMEĞİ GEÇENLERİ KUTLAR SAYGILARIMI SUNARIM ..