3 hastaya umut oldu

Bu haber 23 Nisan 2015 - 22:33 'de eklendi ve 810 kez görüntülendi.

3hastayaumutTrafik kazasında yaralanan ve kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen Şaban Ünlü’nün organları ailesi tarafından bağışlandı.

Haber Merkezi

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde geçirdiği trafik kazası sonrası kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen şahsın organları 3 kişiye umut oldu.
Geçtiğimiz Pazar günü Fethiye Süleyman Demirel Bulvarı’nda karşıdan karşıya geçerken bir motosikletin çarpması sonucu yaralanan Şaban Ünlü (50), 112 ambulansıyla Fethiye Devlet Hastanesi’ne kaldırılıp tedavi altına alındı. Şaban Ünlü’nün beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine, organ bağış koordinatörlüğü yetkilileri, aileyle görüşerek organların bağışlanmasını sağladı. Fethiye İlçe Sağlık Müdürü Uğur Çomak tarafından organ nakil merkeziyle irtibata geçildi. Akciğeri almak için İstanbul Koşuyolu Hastanesi’nden bir ekip, uçakla Dalaman Havaalanı’na, oradan ambulansla Fethiye Devlet Hastanesi’ne geldi. Karaciğeri almak için İzmir Kent Hastanesi, 2 böbreği almak için de İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden ekipler Fethiye’ye geldi. 3 ayrı ekip, Fethiye Devlet Hastanesi’nde saatler süren ameliyatlar gerçekleştirdi. Karaciğer ve 2 böbrek alınırken, akciğer ise uygun olmadığı için alınamadı. 2 böbrek İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki 2 hastaya, karaciğer de İzmir Kent Hastanesi’ndeki bir hastaya nakledilmek üzere koruma kaplarına konularak, İzmir’e götürüldü.
Organları bağışlanan Şaban Ünlü’nün kardeşi Recep Ünlü, “Aile olarak bir araya gelip organ bağışını sağladık. 3 kişiye hayat verdik” dedi.
Fethiye İlçe Sağlık Müdürü Uğur Çomak ise, “Ekiplerimiz geldi. Karaciğer ve böbrekleri aldı. Akciğer fazla travmaya uğradığı için alınamadı. Böbrekler ve karaciğer İzmir’e en az 3 hastaya yararlanmak üzere götürüldü. Organ bağışı devamlı anlatılınca daha da artıyor. Vatandaşlarımız daha duyarlı hale geldi. Merhuma Allah’tan rahmet, Ünlü ailesine de başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Müşteba KARAMANOĞLU 23 Nisan 2015 / 23:58

Organ bağışı yaparak hayat kurtarmak insanların yaşamı sona erdikten sonra başka bir canlıya umut olmak .Organ bağışı yapan aileye teşekkür etmeli. Organ bağışını ne kadar anlatılırsa bağışlayıcılar çok olur ve ihtiyacı olanlara nakledilir..
Bende organ bağışı yaparak donör oldum . Vefat tan sonra sağlam olan organlar hatta tümünü bağışlayıp doku dahi nakil olabilecek bir bağış ta bulundum .
Tıp Fakültesinde kadavra ihtiyacıda oluyor .Kadavra bulmak ( vefattan sonra belirli bir süre 5- 6 yıl arası ) Tıp Fakakültesi Anatomi bölümünde derslerde kullanılan ext olmuş beden .
Kadavra olmak istediğimi bir Tıp Fakültesine bildirdim .Vefat sonrası belirli bir zaman 5 veya 6 yıl fakülte Anatomi bölümünde derslerde kalıp eğitime katkıda olacağım .
Gerci bunlar burada anlatmalımı anlatılmamalımı bilmiyorum
Anlatmazsam bu haberdeki ext olmuş kişi akrabaları eğer organ bağışlamamış olsa idi üç kişiye can veremiyecektii ..3 kişi yaşama dönemiyecekti !!!
Eğer kadavralar olmazsada Anatomi bölümünde canlı deneme tahtası olamayacağına göre ext olmuş kadavralar eğitime katkı sağlayamayacak tıp öğrencileri insan organ doku ve kemik yapısını inceleyemiyeceklerdi.
Bi düşünüyorum organ bağışlamakla ,kadavra olmakla iyi bir karar verdiğimi düşünüyorum ..
Tabi her ikisi aynı durumda nasıl olur hangi organlar nakıl olur hangi organlar kadavra için gerekli oda belli olacak
Her
ne olursa İNSANLIK için bir hizmet yaptığım düşüncesindeyim .. ..
Organ bağışı yapan aileye başsağlığı vefat eden rahmetlıye Allah tan rahmet eş dost tanıdık akrabalarına başsağlığı ve sabırlar dilerim .

Müşteba KARAMANOĞLU 24 Nisan 2015 / 02:33

Organlarını bağışlayan bir rahmetlinin yakını ile görüşmüştüm epey zaman oldu .
Sizi organ verilen hastalardan hiç sağlığına kavuştuktan sonra ziyarete geldilermi diye sordum
Gözler dolarak ..HAYIR gelmediler dedi …konuşamadı
Organ nakledilerek sağlığına kavuşan hastalar iyileştikten sonra organ aldığı kişilerin ziyaret edilmesini isteyenler için ZİYARETE GİTSİNLER göremeselerde organları sağlığa kavuşan hastaları görmek istiyorlar ..
Aklıma geldi kusura bakmayın çok duygusal bu işler bir tarafta yakını vefat edenler
Diğer tarafta o rahmetlinin organları ile yaşama tutunanlar ..
Allah kimsenin sağlığını düzenini bozmasın …Amin ..