2B’de Peşinatlar İptal

Bu haber 31 Ocak 2013 - 18:54 'de eklendi ve 1.391 kez görüntülendi.

ikibaraziler548AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa’nın imzasıyla teklif edilen 2B arazilerinin başvuru esnasında ödenmesi gereken peşinatlara ilişkin kanun teklifi TBMM de oylanarak kabul edildi. Buna öre, 2B satışlarında müracaat esnasında ödenmesi gereken Bin ve 2 bin TL’lik peşinatlar kaldırıldı.
Haber Merkezi
Kamuoyunda 2B arazisi olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin hak sahiplerine satışı öncesi müracaat esnasında kırsalda ve mücavir alanda alınması gereken Bin ve 2 Bin TL’lik peşinatlar iptal edildi.
AK Parti Muğla milletvekili Ali Boğa tarafından TBMM’ye verilen kanun teklifi TBMM’de oylanarak kabul edildi. 2B arazilerinin hak sahiplerine satışı ile ilgili olarak müracaat sırasında ödenmesi gereken ücretler kaldırıldı. Önceki düzenlemeye göre her parça arazi için kırsalda 1000 TL, mücavir alanda ise 2 bin TL peşinat yatırılması gerekiyordu. Ancak durumu iyi olmayan birçok hak sahibi peşinatı yatıramadıkları için müracaat edememişti. Özellikle bir kaç parça arazi sahibi olan vatandaşlar için hak kaybına sebep olan bu durum yeni düzenlemeyle ortadan kaldırıldı. Muğla Ak Parti Milletvekili Ali Boğa ve arkadaşlarının verdiği önerge ile bu peşinatların müracaat sırasında ödenmesi zorunluluğu kaldırıldı. Bu ücretleri yatıramayanları hak kaybı da önlenmiş oldu. Müracaat sırasında yatırılması gereken miktarlar sonraki ödeme işlemlerinin içerisinde eritilecek.
Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, “Böylece özellikle başta Muğlamızda olmak üzere peşinatlarını yatıramayan vatandaşlarımızın hak kaybını önledik. Bu kanunla amacımız zaten hak sahiplerine en uygun şekilde haklarını verebilmekti. Özellikle dar gelirli hak sahiplerinin mağdur edilmemesi için çaba gösterdik. Öncelikle 400 metrekareye kadar olan ve ikamet etmek amaçlı üzerinde ev yapan, ya da geçimini sağlamak amaçlı bahçesi olan hak sahiplerinin satış bedelini rayiç bedelin %70’i yerine %50’si oranına çektik. Bu miktarı peşin yatıranlara ayrıca indirim söz konusu. Müracaat sırasında ödenmesi gereken peşinat mecburiyetini de kaldırarak daha adil bir düzenlemeyi sağlamış olduk. Bu konu başta Ortaca, Köyceğiz, Fethiye olmak üzere tüm Muğlamızı ilgilendirmekteydi” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.