2B fiyatları şaşkına çevirdi

Bu haber 07 Nisan 2015 - 0:09 'de eklendi ve 731 kez görüntülendi.

2bfiyatlarMuğla’nın Ortaca İlçesi Gökbel Mahallesi’nde açıklanan 2B rayiç fiyatları köylüyü şaşkına çevirdi.

Haber Merkezi

Muğla’nın Ortaca İlçesi Gökbel Mahallesi 2B rayiç fiyatları açıklandı, köylü ne yapacağını şaşırdı. Büyükşehir yasasından sonra mahalle statüsüne geçen Gökbel köylüleri, komisyonun belirlediği fiyatları protesto için yürüyüş yaptı. Bir kadın ise gözyaşlarını tutamadı.
Öğlen saatlerinde köyde yapılan düğün çıkışında toplanan köylüler, satılık 150 milyonluk köy yazan pankartla yürüyüşe geçtiler. Ellerinde “Yasa çıktı diye sevindik komisyonun altında ezildik”, “2B rayiçleri el yakıyor mülkiyet hakkım elimden alınıyor”, “Ben alamazsam yabancı alacak benim geleceğim ne olacak”, “Yan yana iki tarla biri 150 biri 70 lira, adalet nerede sorarım komisyona”, “Evimi alamayacağım, sokakta kalacağım” yazılı dövizler taşıyıp slogan attı.
Gökbel köylüsü emekli öğretmen Hakverdi Kılıçaslan yaptığı basın açıklamasında, “Uzun yıllardır beklediğimiz ve kamuoyunda 2B yasası olarak bilinen ‘orman köylülerinin kalkınmalarının desteklenmesi’ amacıyla çıkan yasaya çok sevinmiştik. Yüz yıllardır yaşadığımız toprakların sahibi olacaktık. Biz orman köylüleri olarak kalkınma ve destek beklerken oluşturulan komisyon tarafından belirlenen rayiç bedeller karşısında şaşkına döndük. Köyümüzde 670 parsel 3 bin dönüm 2B arazisi satışa çıkmış durumdadır. Ortalama bir dönüm 50 bin liraya gelmekte buda 150 milyon liraya tekabül etmektedir. Köyümüz 150 milyona satışa çıkartılmıştır. Bir dönüm 2B arazisinin değeri 20 tane inek, ya da 400 keçi, ya da 5 ton zeytin yağı, ya da 200 teneke bal karşılığına gelmektedir. Aynı ada üzerinde yan yana bitişik iki tarlanın birine 150 bin lira değer biçerken diğerine 70 bin lira rayiç bedel çıkartan komisyon emlakçıların internet üzerinden yayınladığı fiyatları dikkate alarak köylüyü sokağa atmak için elinden geleni yapmış yabancıya fırsat tanımıştır. Şimdiden birtakım fırsatçılar sahaya inmiş alım gücümüzün olmadığını bilen yabancılar birer atmaca gibi pusuya yatmış beklemektedirler. Bizler orman köylüsüyüz, 2B yasası orman köylüsünün kalkınması ve desteklenmesi için çıkartıldı ama komisyonun belirlediği fiyatlar bizi sokağa atıyor. Mağduriyetimizin giderilmesi için 2B arazi fiyatlarının köylünün alım gücüne göre yeniden belirlenmesini istiyoruz” dedi.
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.