Muğla’da Kızıl Meydan!

Bu haber 22 Ağustos 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.877 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçenlerde yolda Menteşe’den önceki Muğla Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyelerinden Hamdi Ercan ile karşılaştık. Büyükşehir Belediyesi’nin yeni hizmet binasının “yeri” ile ilgili hatamızın kurbanı olmuş. “Ne bu eski garaj alanı takıntısı” diye facebook ta esmiş yağmış. Başkan Gürün için “Hoş olmadı, ayıp ettik.” diyordu. Olan olmuş, yapacak bir şey yok…

Hamdi Ercan ardından şöyle ekledi:

Boş bırakmaya gelmez. Bu meydana sahip çıkmak için uyanık olunmalı. Facebook ta bir platform oluşturmalıyız.

Güldüm…

 

xx        xx        xx

Şimdi “Güldüm” sözcüğünden anlam çıkarmaya çalışanlar olacaktır. Zorlanmayın. Ağlayalım mı?..

Facebook’ta bir platforma gerek var mı bilmiyorum. Sayın Ercan’ın bu konuda Ahmet Karaosmanoğlu’nun görüşünü almasında yarar var. Karaosmanoğlu da kayıp ama… (!)

Karaosmanoğlu’nun insanları hop oturtup hop kaldırdığı günlerde “Muğla Eski Garaj Alanı Halkındır Platformu” kurulmuştu. Sekretaryasını sanıyorum Mimarlar Odası’ndan Funda Karadağ yürütüyordu.

Platform sesini en son 30 Mart yerel seçiminde duyurmuştu. CHP’nin ön seçiminde Menteşe Belediye Başkanı aday adaylarının hepsi ile görüşmüştü. Aday adaylarının hepsi söz birliği etmişçesine “Eski garaj alanı meydan olmalıdır” demişlerdi. Bir tek bu gün Menteşe Belediye Başkanı olan Bahattin Gümüş öteki aday adayları ile aynı görüşte olmakla birlikte “Bu tür konularda meslek odalarına danışmalı.” demişti…

Biz de yayınlamıştık.

 

xx        xx        xx

Muğla Eski Garaj Alanı Halkındır Platformu” kendini dağıttı mı, yoksa bir bekleyiş içinde mi, sadece Eski Garaj Alanı için kurulmuş bir platform olduğu için sesi çıkmıyor mu bilmiyorum.

Ama Bilgisayar Yazılımcısı Faik İlter’in geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden kampanya başlattığını, Eski Garaj Alanı’nın “Menteşe Atatürk Parkı” olmasını istediklerini biliyoruz.

Ben de o alana “Dr. Osman Gürün Özgürlük Meydanı” adı verilmesini öneriyorum…

Gülmeyin. Ciddiyim.

Artık günümüzde insanların adları bir yerlere yaşarlarken de veriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adı 3. Hava Limanı’na verilmiyor mu?

Nereden nereye geldik… Eski Belediye Meclisi Üyesi Hamdi Ercan’ın Faik İlter kardeşimizle ilişki kurup, “Muğla Eski Garaj Alanı Halkındır Platformu”nu uyuyorsa uyandırması yararlı olacaktır.

 

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin “Yeni Hizmet Binası” ile ilgili yazılarımızda yaptığımız hatayı, bu köşeyi takip edenler anımsayacaklardır. Nedense o hatamız ile ilgili Büyükşehir’den bir tepki gelmeden, Menteşe Belediye Meclisi Üyeleri Murat Gökalp ve Gonca Köksal Kılınç’tan uyarı almıştık. Onların uyarıları ile düzeltmede bulunduk.

Büyükşehir Belediyesi’nin Yeni Hizmet Binası’nın Yeni Garaj Alanı’nın olduğu yere yapılacağını öğrendik. Ama öğrenemediğimiz bir şey var:

Yeni Garaj Alanı’nın yenisi nereye yapılacak?

Merak sebebimiz, yeri öğrenip oralarda yer kapatmak değil. Biz de o para ne arar. Hem alan almış, satan satmıştır. Sıkıntı olmaz. Açıklayın…

 

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediyesi’nin Yeni Hizmet Binası’nın Eski Garaj Alanı’nda yapılmayacağını öğrendiğimizde sevindik, ama rahatlayamadık. Çünkü ne Gökalp’ten ne de Kılınç’tan Eski Garaj Alanı ile ilgili net bir yanıt alamadık…

Faik İlter’in sosyal medya üzerinden başlattığı kampanya ile ilgili haber yapan genç meslektaşımız Cem Durna’nın sorularını yanıtlarken Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün şu yanıtı da bize oldukça düşündürücü gelmişti:

Bu kampanyalar geçmişte de oldu. Halkın düşüncesine saygılıyız ama seçim öncesi de biz projelerimizden bahsetmiştik. Bizim belli bir düşüncemiz var eski garaj konusunda. Böyle olayların internette paylaşılıp paylaşılmaması, sosyal medyada imza kampanyasının başlatılıp başlatılmaması çok önemli değil. Sonuçta burada karar verirken sivil toplum örgütlerine, mimarlar odasına, şehir plancılarıyla iş birliğinde olacağız bunları görüşleri doğrultusunda karar vereceğiz. Bu tür kampanyalarda siyaset üzerine yapılıyor.

Oysa Faik İlter ne AK Partili ne de MHP’li(!)

 

xx        xx        xx

Genç meslektaşımız Cem Durna Eski Garaj Alanı haberini yaparken nedense CHP İl Başkanı ile görüşmemiş veya Başkan Mustafa Öztürk görüş belirtmek istememiş (!) de olabilir, ama orada bina yapılmasına karşı olduklarını belirten MHP İl Başkanı Mehmet Kormaz, Eski Garaj Alanı’nın bir “rant alanı” olmaması gerektiğinin altını çizerken, AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk, “Bu alan vatandaşların nefes alabileceği güzel bir park alanı olmalıdır.” demişti.

Şu anda MHP’li bir isim veya AK Partili bir isim Menteşe Belediye Başkanı olsaydı, bu sözleri il başkanlarından duyabilir miydik bilmiyorum. Bildiğimiz, yerel seçimler sırasında da AK Parti’nin o alan ile ilgili görüşü “Kent Parkı” yapılması yönünde idi…

Şimdi gel de sorma:
Bu günlerde Muğla’da çok yaygın bir söylenti var. Atatürk Stadı’nın şehir dışına taşınacağı söyleniyor. Muğla yeni stadına kavuşunca da geride kalan alanda TOKİ rezidanslar üretecekmiş!

Büyükşehir Belediyesi buna izin vermez diye umuyoruz, ama AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk bu konuda ne söyler diye de merak içindeyiz…

 

xx        xx        xx

Eski Garaj Alanı ile ilgili beni rahatlatan tek şey Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün “örgütlü topluma” ve “meslek odaları disiplinine” inançlı, saygılı biri olması. Galiba bu yüzden Harita Mühendisleri Odası Muğla Şube Başkanını Belediye Başkanı Yardımcılığına getirmiş bulunuyor. Öyle duyduk.

Yerel yönetimlerin meslek odalarından yararlanmaları çok önemli… Bu güne kadar bunun zararını gören olmamış. Yeter ki yerel yönetimler odalardan “kamu yararına” yararlanmayı bilsin…

Ama Muğla Mimarlar Odası Muğla Belediyesi’ne dava açmıştı” diyenler çıkabilir. Doğrudur, ama o davadan önce Mimarlar Odası gerekli uyarılarını yapmıştı Muğla Belediyesi’ne… (!)

Mimarlar Odası Muğla Şubesikamu yararına” o davayı açtı da Eski Garaj Alanı’nın betonlaşmasının önüne geçilebilindi.

 

xx        xx        xx

Mimarlar Odası’nın davası bana Allah rahmet etsin Oktay Ekinci’yi anımsattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün kabul etmezse, Eski Garaj AlanıOktay Ekinci Özgürlük Meydanı” olarak da düzenlenebilir… Ekinci bu gün yaşıyor olsaydı, gelişmelere “ÇED Köşesi”nden nasıl yaklaşırdı? Herkes kendine göre yanıt verebilir. Ama Mimarlar Odası’nın Muğla Belediyesi’ni mahkemeye verdiği günlerde kaleme aldığı yazı ipucu verebilir.

O yazıyı yarın paylaşırız.

Biz sorularımızı yenileyelim;

– Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş Eski Garaj Alanı ile ilgili net bir açıklama yapıp, herkesi rahatlatacak mı?

– Yeni Garajın yenisi nerede yapılacak? Atatürk Stadı TOKİ’nin ellerine mi teslim edilecek?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Funda Karadağ Dural 22 Ağustos 2014 / 10:59

Sayın Özgür,
Eski Garaj Alanı Halkındır platformu dağılmadı. Çünkü bizler bu platformu kurarken Muğla’nın tüm kamusal alanlarının kullanımıyla ilgili olarak halka danışılmalıdır ilkesinden yola çıktık ve hatta platformun ardından tüzel kişiliğimiz olması açısından Akdeniz Yeşilleri Derneğini kurduk.Dolayısıyla zaten platformda aktif olarak çalışan arkadaşlarımızın pek çoğu hala Akdeniz Yeşilleri Derneği çatısı altında Muğlayla ilgili çalışmalarına devam ediyor… Son olarak sizin de yazdığınız gibi 30 Mart yerel seçimlerinden önce aday adayları ve adaylarla görüşme yaptık. Sonrasında bir hareketimiz olmadı çünkü eski garaj alanıyla ilgili de henüz bir gelişme olmadı. Ancak Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’le olan diyaloglarımız devam ediyor ve kendisinin de bu konuda kamuoyuna duyarlı olduğunu düşünüyoruz.Gazetenizde büyükşehir belediye binasının eski garaj alanına yapılacağıyla ilgili haber üzerine de tepki göstermedik çünkü ilgililerle görüşüp bahsedilen alanın eski garaj değil yeni garaj olduğunu zaten öğrenmiştik. Son olarak keşke Eski Garaj Alanı’nın adının Menteşe Atatürk Parkı olmasını isteyen Faik Bey de platformumuzla iletişim kurup fikirlerini bizimle de paylaşsaydı diyor,iyi çalıışmalar diliyorum.

reşat öztepe 22 Ağustos 2014 / 11:49

Gocaman;tebrik ediyorum ve seni şahsında Hamle Gazetesini üç kerre tebrik ediyorum.Duyarlılığınızın da devam etmesini temenni ediyorum.Soluk alınacak bir eski garaj mahalli kaldı. onu da elden çıkarmayalım.Amma,Kavun Karpuz satılan ve şu anda KİPA’nın (Ortancası) açıldığı yerlere kocaman kocaman ve hiç bir özelliği olmayan beton yığınlarını toplum vicdanmı hiç bir zaman af etmeyecektir.Umarım Eski garaj alanı da şu anda ki stadyum da bu haliyle kalır.selam ve hürmet.

Ahmet Tan Karaosmanoğlu 22 Ağustos 2014 / 19:42

Özcan abi,
Ben de Mugla doğumlu kimligi varken hiç bir yere kaybolmam.Yazilarinida,eski garaj alani konularinida takip ediyorum.Sadece şu anda izliyorum.Çiçeği bununda Menteşe Belediyesi ve Büyükşehir belediyesi her konuda ne yapacak diye.Eski Garaj alanına gelince ;Bu alanin üstündeki davalar henüz bitmedi.Davaları devam eden bir alanın üstünde herhangi bir tasarrufta bulunacak Belediye başkanı kendini çarmiğa gerer.Onun için hiç kimse merak etmesin.Böyle cesur Belexiye başkanlari varsa cesur vatandaşlarımızın olduğunu unutmazlar.
Hamdi Ercan arkadaşıma gelince; Bu duyarlılığını önceki dönem meclis üyesiyken sadece benimle değil, meclis üyesiyken cesurca tüm Muğla ile paylaşmasını beklerdim.
Sevgi ve saygılarımla