271 yaban hayvanı tedavisi sonrası doğal ortama bırakıldı

Bu haber 23 Ocak 2018 - 0:04 'de eklendi ve 661 kez görüntülendi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluk alanı Muğla, Aydın, İzmir ve Manisa’da 2017 yılında 62 türden 618 hayvanın tedavisi yapıldığı, bunlardan 271’inin tekrar doğal ortama salındığı açıklandı.

Metin Karakoç

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 4’üncü Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanı Muğla, Aydın, İzmir ve Manisa’da 2017 yılında çeşitli nedenlerle doğada zarar görmüş 62 türden 618 yaban hayvanı iyileştirme merkezlerinde tedavileri gerçekleştirildiği açıklandı.

Arazi çalışmaları sırasında, ya da duyarlı vatandaşların ihbarları sonucu Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından doğada bulunan yaban hayvanların ilk tedavileri veteriner hekimlerince yapıldı. İl Şube Müdürlüğü, Belediye ve Üniversitelerin Veteriner Hekimleri tarafından yapılan tedavi ve iyileştirme işlemlerinden sonra sağlıklarına kavuşan 271 yaban hayvanı tekrar doğaya kazandırıldı. Ayrıca yaşamlarını doğada sürdüremeyecek durumda olan 38 yaban hayvanı ise hayvanat bahçelerine yerleştirildi.

2017 Yılında Tedavi edilen yaban hayvanları içerisinde 84 şahin, 78 güvercin, 29 leylek, 25 atmaca, 95 martı, 20 peçeli baykuş, 17 alaca baykuş, 37 ebabil, 38 karga ve 24 kumru en yoğun görülen türler olduğu açıklandı. Bunların yanında, deniz kaplumbağası, yılan, yarasa, tilki, kara kaplumbağası, yalıçapkını, flamingo, kaya kartalı, yılan kartalı, sincap, sansar, çobanaldatan, puhu, pelikan ve balıkçıl gibi önemli türlerin de uzmanlarca tedavi edildiği bildirildi.

Genellikle insan tarafından zarar gören, doğada yaralı ve yardıma muhtaç olarak bulunan yaban hayvanlarının tedavi ve iyileştirilme çalışmaları, av ve yaban hayvanlarının korunmasının önümüzdeki yıl da sürdürüleceği belirtildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.