251 yoğun bakım yatağımız var…

Bu haber 07 Haziran 2019 - 10:24 'de eklendi ve 1.177 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

BAHATTİN UYAR DA GİTTİ…

Yükselecek Demirel, Melda Türkeş, Ünal Türkeş derken Ekrem Orhan‘ı kaybettik.

Hepsi refikimiz Devrim Gazetesi‘nden… Geçen hafta da yine Devrim Gazetesi‘nden, son Köy Enstitülülerden Bahattin Uyar‘ı uğurladık.

Benim öğretmenim olmadı, ama Akyol‘dan mahallemizin öğretmenlerindendi. Öğretmenim gibiydi.

Ortaklar Köy Enstitüsü mezunu Bahattin Uyar, TÖB DER Şube Başkanlığı, SHP Muğla İl Başkanlığı yapmış emekli Edebiyat Öğretmeniydi… Emekliliğinden sonra Devrim Gazetesi yazarları arasına katılmıştı.

Menteşe Belediyesi 5 Kasım 2018 tarihinde Bahattin Uyar hocamız için “Ustaya Saygı Gecesi” düzenlemişti. O bir şairdi de…

Mizah yanı da vardı. Muğlaspor bir Çanakkale deplasmanından galibiyetle dönüyordu. Böyle bir sevinci ve karşılamayı bir daha görmedim. Sanırım o gün şampiyon olunmuştu. Akyol‘da bugün yıkılmakta olan apartmanların balkonlarından ‘yeşil perde ve beyaz çarşafla dikilmiş dev bayraklar‘ balkonlardan sarkıtılmıştı. Rahmetlinin eşi “Bahattin bizde mi assak..” deyince, “Getir içerden benim yeşil şortu, bizde onu sallarız” der.

Bahattin Uyar hocamız bir ara CHP‘den milletvekili adayı da olmuştu. Hüseyin Ülkü‘nün adaylığının veto edildiği seçimdi. Bahattin hocanın başvurusu da Ankara‘ya ulaşmamıştı. Sanki “sosyalistlerin önü kesiliyordu”… Yatırdığı para iade edilmiş. Bankadan almış, partiye geldi. Kapıdan içeri girdiğinde biraz da sinirli, para hala avcunun içinde sımsıkı tutuyordu ve bize “Ben bir emekli öğretmenim. Para kolay kazanılmıyor. Yatırırken şu ellerim cayır cayır yanmıştı.” demişti. Burada tebessüm etti ve “Helalmiş. Geri geldi.” diye devam etmişti.

Akyol Camisinde kılınan cenaze namazının ardından Yatağan‘ın Şeref Köyünde toprağa verildi.

Devrim‘deki Gözlem köşesi boş kaldı.

Emir Allah’ın. Cennet mekanı, ruhu şad olsun… Devrim ailesine başsağlığı dileriz…

xx        xx        xx

Bilindiği gibi spor muhabiri Ekrem Orhan arkadaşımız ve ardından Ayhan İçöz hocamız beyin kanaması sonucu aramızdan ayrıldılar. Emir Allah‘ın yapacak bir şey yok.

Muğla‘da yoğun bakımda yer bulunamadığı için biri Antalya‘ya, biri Konya‘ya sevk edilmişti.

Burada, Muğla’da yoğun bakıma alınmış olsalardı kurtulabilirler, yaşam süreleri uzatılabilir miydi?

İnsan ister istemez bu sorunun yanıtını arıyor… Umut…

Biz aramasak aileleri arar… Kimin ailesi aramaz ki?

Doğal olarak bizde bu kentin bir yazarı olarak “yoğun bakıma” dikkat çektik. Yoğun bakım üzerinden MSKÜ Tıp Fakültesi  Eğitim Araştırma Hastanesi‘nin dününü, bu gününü sorgulayan, yarını ile ilgili temennileri olan yazılar yazdık.

Yazılarımız üzerine İl Saglık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığından açıklama geldi. O açıklamayı geçen hafta “Muğla Devlet Hastanesi hizmete giriyor” başlığı ile bu köşede paylaştık…

xx        xx        xx

CHP’DEN YOĞUN BAKIM TEPKİSİ

Tabi bu konuda sadece ben yazmadım. Başka arkadaşlarımız da yazdığı gibi, “yoğun bakım” meselesi sosyal medyada da tartışma konusu oldu.

Buarada CHP Muğla İl Baaşkanı Adem Zeybekoğlu da Muğla’nın çok değerli isimlerini ardı ardına kaybettiğine dikkat çekerek, Muğla’ya sağlık alanında yapılan yatırımların tekrar değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Devam eden tepkiler üzerine bir yazılı açıklamada İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapıldı.

Sağlık Müdürlüğü‘nün açıklamasını paylaşmadan, CHP İl Başkanı Zeybekoğlu‘nun açıklamasına bakalım. Açıklamasında “Muğla’daki hastanelerin yoğun bakım ünitesinde yer olmadığı için Antalya’ya götürülen gazeteci Ekrem Orhan’dan sonra, eğitimci Ayhan İçöz’de Marmaris’te rahatsızlandıktan sonra Konya’ya götürüldü ve kurtarılamayarak aramızdan ayrıldı.” diyen Zeybekoğlu şu ifadelerde bulundu:

Bölgenin ihtiyaçları belirlenerek özellikle sağlık gibi hassas bir konuda yatırımların dikkatli ve özenli yapılması gerektiği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Yapıldığı günden bu yana eksikleri, bölümleri, asansörleri ile konuşulan yeni hastanemizin bir an önce tam anlamıyla tamamlanarak vatandaşlarımıza hizmet vermesi ve il merkezindeki hastanenin de hizmete açılması Muğla’da yaşayan vatandaşlarımız için büyük önem arz etmektedir.

xx        xx        xx

251 YOĞUN BAKIM YATAĞIMIZ VAR…

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü‘nden yapılan açıklamada ise hastaneler arasın acil sevk işlemleri ile ilgili bilgiler verildi.

Muğla’da il genelinde kamu ve özel hastanelerde şu anda hizmet veren toplam 251 yoğun bakım yatağı bulunmakta olduğu belirtilen açıklamada, “Kamuda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde 75 yoğun bakım yatağı planlanması yapılmış, bu planlama doğrultusunda çalışmalar tamamlanma aşamasındadır. Bu planlanan Yoğun Bakım yataklarının hizmete girmesi ile ilimizin toplam yoğun bakım yatak sayısı 326’ya çıkacaktır.” denildi.

İnşallah…

Tabi akıl alacak gibi de değil… 1 milyon nüfuslu Muğla’nın yoğun bakım yatak sayısı 251… Yaz ayları başladı. Bu aylarda Muğla’nın nüfusu yaklaşık 1 milyon 500 bin…

Keşke hastanenin yeni binası aylarca, hatta yıllarca tartışılırken bir planlama yapılmış olsaydı…

xx        xx        xx

Acil sevk işlemleri ile ilgili bilgiler verilirken, “Ekrem Orhan ve Ayhan İçöz içöz için simli hastalarımızın sevklerinde de bu işleyiş doğrultusunda işlemler yürütülmüştür. Ekrem Orhan, Beyin Cerrahisi, Göğüs Cerrahisi ve Yoğun Bakım Servisi İhtiyacı nedeni ile Antalya iline sevk edilmiştir. Ayhan İçöz, Anevrizma Cerrahisi, Beyin Anjiyosu ve Yoğun Bakım ihtiyacı nedeniyle sevk edilmek zorunda kalınmıştır. Gerekli ilk müdahaleleri ilimizde yapılmış, sonrasında zaman kaybetmeden uygun olan yerler aranmış (Aydın, Denizli, İzmir, Manisa, Isparta) ve hasta için o an yer bulunan en yakın ve uygun hastaneye nakli gerçekleştirilmiştir” diye ifade edildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

Bakanlığımıza bağlı hizmet veren kamu ve özel hastanelerde, hastaneler arası acil sevk işlemleri ‘Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul Ve Esasları Hakkında Tebliği’ doğrultusunda yürütülmektedir. Sağlık tesisleri arasında yeterli şartların sağlanamadığı ve ileri tetkik ve tedavi için başka sağlık tesislerine sevk gerektiren hallerde hastanın sevk edileceği sağlık tesisinin belirlenmesi, 112 Komuta Kontrol Merkezi (KKM) tarafından sağlanmaktadır.

Demek ki sorunumuz sadece “Yoğun bakım” yetersizliği değil… Beyin Cerrahisi, Göğüs Cerrahisi, Anevrizma Cerrahisi, Beyin Anjiyosu gibi sorunlarımız da varmış!

Üstelik Beyin Anjiyosu ile ilgili de ‘geldiği’ müjdesi verilmişti…

 xx        xx        xx

İlimizde hastaneler arası sevk talebinin 112 Komuta Kontrol Merkezi‘ne (KKM) geldiğinde, öncelikle il içerisinde kamu, özel ayrımı yapılmadan en yakın ve en uygun sağlık kuruluşunun arandığı ve uygun yer bulunamaması durumunda öncelikle komşu illerimiz Aydın, Denizli, Antalya, sonrasında da çember genişletilerek bölge illeri öncelikli olmak üzere yer bulunana kadar aranmanın devam ettiği, yer bulunduktan sonra da hastanın tıbbi durumunun izin verdiği kara veya hava yoluyla hasta naklinin sağlandığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Hastanın acil hali ortadan kalkıp stabil hale geldikten sonra yada stabil edilmenin mümkün olmadığı durumlarda, ihtiyaç duyulması halinde ileri tetkik ve tedavi, özellikli birim ihtiyacı vb. nedenlerle il içi ve il dışı sağlık tesisleri hekim ve ekipman durumuna göre, en yakın en uygundan başlanmak suretiyle çember genişletilerek, 112 KKM koordinasyonunda aranarak hastanın sevk edileceği sağlık tesisi belirlenmekte, sağlık tesisi ile görüşme sağlanarak, kabul edilmesi sonucunda nakil işlemi uygun şartlarda gerçekleştirilmektedir. 112 KKM tarafından uygun sağlık tesisi bulunamadığı durumlarda, Bakanlık kriz koordinasyon merkezi de sürece dahil olur. İlimizden diğer illere sevk yapıldığı gibi, diğer illerden de ilimize aynı mevzuat doğrultusunda hasta sevki yapılmakta ve kabul edilmektedir. Yoğun Bakım Yataklarının doluluk durumları anlık olarak web üzerinden izlenebilmektedir. 112 KKM tarafından Muğla İlinin, Bakanlığımız Kriz Koordinasyon tarafından ülke genelinin tamamı bu sistem üzerinden anlık izlenmektedir.

———————————–                                                                ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: En iyi hükümet bize kendimizi yönetmeyi öğretendir. (J. Wolfgang von Goethe)

ÇİVİ

Bu Ramazan’da her yerde konken antrenmanları yapıldığını belirterek, “Menteşe Belediyesi yakında konken turnuvası da düzenler” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

—————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.