25 Yıl Belediye Başkanlığından Sonra Milletvekili Aday Adayı Oldu

Bu haber 02 Mart 2015 - 0:10 'de eklendi ve 1.661 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin Kocabıyık

Sevgili okurlarım, yerel seçimler yaklaştıkça değişik partilerden milletvekili aday adayları piyasaya çıkmaya başladı. En çok aday adayı CHP’de, AK Parti’de de ise son günlerde piyasaya çıkan adaylarda bir hayli fazla olduğu görülüyor. MHP’de de fazla olmamakla birlikte başpehlivanlar ortaya çıkmaya başladı.

Bugünkü yazacağım köşe yazısı ise Milas Ören’de 25 yıl CHP’den Belediye Başkanlığı görevinde bulunan CHP Milletvekili Aday Adayı Kazım Turan. Sayın Turan hakkında biraz bilgi almaya çalıştım. Ören’de yapmış olduğu başarılı belediyeciliğin meyvelerini vermiş olacak ki, CHP seçmeni ve delegesi tarafından sevilip ve sayılıyor. Bunun için bir örnek vermek gerekirse önceki günler içinde Köyceğiz’deydim. Burada Kazım Turan ismi bir hayli çok geçmekte. M.A. isimli bir CHP’li Kazım Turan kötü bir adam olmuş olsaydı Ören gibi turistik bir yerde 25 yıl belediye başkanlığı yapar mıydı? Yine başka bir CHP’li Kazım Turan konuşma tarzları ile bizleri etkiledi. Bu tür insanların milletvekili olması gerekir konuşmasını yaptı.

Sevgili okurlarım, tabi bu ara yolumuz Ortaca’daydı. Burada da CHP Milletvekili Aday Adayı Kazım Turan’a bir hayli ilgi vardı. Almış olduğumuz bilgilere göre Sayın Turan milletvekili aday adayı olur olmaz ilçe ilçe dolaşıp CHP delegelerinden oy istemeye başlamış bile. Ortaca İlçesinde de Milletvekili Aday Adayı olan Kazım Turan’a ilginin bir hayli fazla olduğunu gördük. A.Y. isimli bir CHP’li evet benim oyum Kazım Turan’a. Çünkü kendisini ilk tanıdığımda kanım ısındı, onun milletvekili olması için çalışacağım dedi. Yine M.D. isimli bir CHP’li ise Kazım Turan’ın Milas Ören’de yapmış olduğu başarılı çalışmaların esintisi yani rüzgarı buralara kadar geldi dedi.

Sevgili okurlarım, Muğla genelinde yapmış olduğum araştırmada Kazım Turan rüzgarı var. Yarın ne olur ne kalır onu bilemem. Söylenecek tek laf var varsa Ören’de 25 yıl belediye başkanlığı yapmış olduğu dönemde beldesinin çehresini değiştiren bir CHP’li belediye başkanı olarak anılıyor.

Sayın Kazım Turan, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisi olmasının da Ören Beldesi’ne bir hayli katkıları olmuş. 5. defa gazetecilerin oyları ile yılın belediye başkanı seçilmiş. İşte böylesine bir değer olan Kazım Turan yapmış olduğu bu görev süresi içinde vatandaşlarla kaynaşmış. Bunun karşılığını da milletvekili aday adayı olmasını istemişler. İnşallah hayırlısı olması dileğiyle. Biz de bekleyelim görelim sevgili Kazım Turan kardeşim sevgili okurlarım.

CHP MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI KAZIM TURAN BAKINIZ NELER SÖYLÜYOR:

01.03.1960 tarihinde Muğla-Milas ilçemize bağlı, Pinar Köyü’nde doğmuşum. İlk ve Ortaokulu Ören’de, Liseyi de Muğla Turgut Reis lisesinde bitirdim. 1983 yılında ise İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Orman Mühendisi olarak mezun oldum. Askerliğimi, 1986 yılında İzmir-Gaziemir’de, Ulaştırma Asteğmeni olarak bitirdim. 7 Haziran 1987 yılında, ilk defa belediyelik olan Ören’deki ara yerel seçimde, 27 yaşımdayken, SHP’den Belediye Başkanı adayı gösterildim. 13 oyla kaybettim. Acemiliğime ve genç yaşıma rağmen sorumluluğu üzerime alarak, seçim çalışması yapan herkese teşekkür ettim. Genel hatalarımızdan ders çıkararak 1989 Yerel Genel seçimlerinde, solun toplam oyunun yaklaşık % 17 olduğu Ören’de, 29 yaşımda Belediye Başkanı seçildim. O günden, Belediyemizin kapandığı 30 Mart 2014 tarihine kadar, kesintisiz 5 dönem, 25 yıl Ören’de Belediye Başkanlığı görevine seçildim. Muğla tarihinde, 25 yıl kesintisiz Belediye Başkanı seçilen tek kişi olmanın, ailemle birlikte gururunu yaşıyorum. Bu arada, tüm Türkiye’deki gazetecilerin oylarıyla 5 defa Türkiye’de Yılın Belediye Başkanı seçildim. Kıyı Ege Belediyeler Birliği’nde 4 dönem yönetim kurulu üyeliği görevinde bulundum. SHP ve CHP’nin değişik tarihlerindeki kurultaylarında, Muğla’mızı iki kez Kurultay Delegesi olarak temsil ettim. Belediye başkanlığım döneminde Ören’deki hizmetlerim nedeniyle edindiğim tecrübeyi, sizlerin desteğiyle tüm Muğla’ya ve partime hizmet etmek için kullanmak istiyorum. Bunun için milletvekili aday adayı oldum.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
asım demirel 03 Mart 2015 / 08:57

CHP de AKP nin uyguladığı üç dönem kuralı uygulanmalı kimse 25 yıl belediye başkanlığı yapamamalı. Milletvekili olursa 25 yılda orada devam edeceği kesindir. Demokrasi değil sanki krallık. Osmanlı padişahlarından bile bu kadar padişahlık yapan yok denecek kadar az. Maşallah en demokrat bildiğimiz Muğla’nın hali ortada. Birde 20 yıllıklar var.

hakan kara 03 Mart 2015 / 14:22

Kazım Turan Örene güzel şeyler yapmış olabilir de , rüzgarının Köyceğize Ortacaya gitmiş olması bana biraz mübalağa gibi geldi. Merak ediyorum sizin Örenle bir ilişkiniz yada K.Turan ile önceden bir tanışıklığınız mı var bu kadar ön plana çıkarmaya çalışıyorsunuz?

huriye öztürk 04 Mart 2015 / 09:15

Eskiden CHP de ön seçimlerde adaylar arasında zengin olmayan dar gelirli ve emek ağırlıklı çalışanlar tercih edilirdi. Sonra en zenginler tercihi başladı. Bu ön seçimde delege mutlaka emek ağırlıklı tercihte bulunacaktır. Aday adayları içerisinde Hasan Balı, Togay Kömür, Necati Ocak, Ali Akalp,Tufan Yakar ve Süleyman Girgin gibi adaylar arasından tercihte bulunacaktır. Çünkü delegelerin çoğunluğu dar gelirli ve emeğiyle geçinenlerden oluşmaktadır. Tercihleri kendi içlerinden çıkanları kendilerine yakın olanları tercih edeceklerdir. Karun kadar zenginler tercih edilmeyecektir. Madem CHP emek ağırlıklı sosyal demokrat parti tercihi de bu yönde olacaktır. Artık delege ağalarının eskisi kadar etkili olacaklarını sanmıyoruz. Eskiden belediye başkanları delege üzerinde çok etkiliydi. Artık onların eskisi kadar etkileri kalmadı. Kırsal mahalleler bu etkiyi azalttı. Şimdilik böyle gözüküyor. Tüm adaylara başarılar. Gönlümüz zenginden değil,emekten yana.