23 yıllık yazılım sektöründen yat kaptanlığına

Bu haber 09 Mart 2015 - 0:51 'de eklendi ve 609 kez görüntülendi.

23yillikBodrum’da 3 yıl önce kaptanlığa başlayan Gül Yavuz, 23 yıl yazılım sektöründe çalıştıktan sonra nasıl yat kaptanı olduğunu ve denizlerde kadın kaptan olmanın nasıl bir duygu olduğunu anlattı.

Haber Merkezi

Bodrum’da 3 yıl önce kaptanlığa başlayan Gül Yavuz, 23 yıl yazılım sektöründe çalıştıktan sonra nasıl yat kaptanı olduğunu ve denizlerde kadın kaptan olmanın nasıl bir duygu olduğunu anlattı.
Gül Yavuz liseyi Afyon’da tamamladığını ve üniversite hayalinin İzmir olduğunu belirterek şunları söyledi: “Universite için tek istediğim İzmir’di. Dualarım gerçekleşti ve İzmir’de bilgisayar programcılığı okudum ve sonrasında yaklaşık 23 yıl boyunca yazılım sektöründe çalıştım. Yaz tatillerini Çandarlı’da geçirirdim sanırım bunun etkisi ile hep bir deniz tutkum vardı. Yani kaptan olayım falan diye bir hevesim yoktu sadece denizde yaşayayım, teknelerle haşır neşir olayım, bütün derdim oydu.”
Emekli olduktan sonra ne yapacağını düşünürken yat kaptanlığı kurslarını öğrendiğini söyleyen Gül kaptan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Emekliliği hak ettiğimde bundan sonra da ne yaparım, ne ederim denizde nasıl yaşarım derken yat kaptanlığı kurslarını öğrendim. Sağ olsun eski işyerimdeki patronum ‘hadi artık emekli edelim seni’ dedi. Ben nasıl ayrılacağım diye düşünürken o beni işten attı. Sevinçten zil takıp oynadım resmen. Sonra hemen yat kaptanlığı kursuna başladım ve kursu tamamladım. O arada bir hastalık geçirdim, kanser oldum. O dönemde bütün ileri stcv’leri aldım. Tabi nasıl iş bulacaktım, asıl soru işareti oydu. Tesadüfen bir dergide karikatür vardı, Göcek’te çok güzel bir motor yatın yazısını gördüm orada hemen mail attım, neler yaptığımı anlatıp, “Seneye iş başvurusu yapsam, beni almanız için başka neler yapmış olmam gerekiyor?” dedim. Ertesi gün toplantıdaydım ben toplantı arası verildi, tanımadığım bir numara arıyor; Sedat Bey. Mail attığım firmanın sahibiymiş kendisi. Sizinle tanışmak istiyoruz dedi. Görüşmeden bir süre sonra Göcek’e gittim, görüştük. ”Çalışmaya başlayalım, yetiştireceğiz, teknelerin birine kaptan yapacağız.” dedi. Nasıl mutlu oldum anlatamam, aman ya rabbim uçtum sevinçten. Tedavi süreci uzadı, o sezonu kaçırdım. Tam ben iyileştim artık çalışmaya başlayabilirim dedim ki Ekim ayı gelmişti, biz görüşemeden Sedat bey intihar etti. Ben şok geçirdim. O kışı yine bilgisayar sektöründe bir projede geçirdim, yaz için iş araştırdım ve internetten Göcek’te çalışacak bir tekne buldum. Bir sezonu Göcek’te geçirdim.

Denizlerde kadın kaptan olmak

Kadın bir kaptan olarak çalışmanın özellikle ticari olarak kaptanlık yapmanın bazı zorlukları olduğunu belirten Gül kaptan sözlerine şu şekilde devam etti: “Göcek’te geçirdiğim ilk sezon bana fazla bir şey katmadı. Maalesef yat kaptanlığı belgesi alıyorsunuz ancak pratik yok! Deniz sektörüne girmeden önce her tatilde mavi yolculuk yapmaya çalıştım, her fırsatta arkadaşlarımın tekneleri ile çıktım, kurslara gittim vesayri ancak sürekli denizde yaşamak hele ki ticari olarak bu işi yapıyorsanız tecrübe şart. Şansıma, annesi ve babası kaptan olan, 10 yaşından itibaren deniz tecrübesi yaşamaya başlamış Hasancan ile çalışmaya başladım. Bodrum’da geçirdiğim ilk sezonda çok zorlandım. Kısa zamanda alıştık, sadece birbirimizi dinledik ve işimizi yaptık. Çok şükür harika bir ekip olduk. Pozitif enerjimiz gelen misafirlerimize yansıdı ve çok keyifli zamanlar geçirdik. Başlarda sıkıntı çektim, tırstım da. Tabi zaman geçtikçe alışıyorsun hani tecrübe kazandıkça daha rahatlıyorsun” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.