21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü

Bu haber 20 Mart 2015 - 20:30 'de eklendi ve 707 kez görüntülendi.

21martdünyadown12312313Muğla Zihinsel Engelliler Derneği üyesi anneler, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü nedeniyle düzenledikleri kahvaltıda bir araya geldi.

Hafize Ataseven

Muğla Zihinsel Engelliler Derneği, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü nedeniyle düzenledikleri kahvaltıda bir araya geldi. Muğla Zihinsel Engelliler Derneği binasında gerçekleşen kahvaltıda, Otizm ve Down Sendrom’lu çocuk anneleri, dernek üyesi hanımlarla birlikte kahvaltı ederek, sohbet etti. Derneğin yönetim kurulu üyesi ve saymanı Mine Gökcan, günün anlam ve önemi ile ilgili şunları söyledi:

“Bugün 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü nedeniyle kahvaltı etkinliğimizi düzenledik. Amacımız bu günü insanlara hatırlatmak ve farkındalık yaratmak. Ayrıca her gün her saniye zihinsel engelli çocuklarıyla ilgilenen annelerimiz için ufak bir mola yaratmak. Burada anneler sohbet ediyor, dertlerini paylaşıyor, bizlerle vakit geçirip yalnız olmadığını hissediyor. Toplumumuz bizim ve çocuklarımızın farkında olsunlar istiyoruz.”

Zihinsel engelli çocuğu dünyaya gelene kadar böyle bir hastalıktan haberdar olmadığını ifade eden Down sendromlu çocuk annesi Naime Sunman ise, “Doğduğunda oğlumun yüz ifadesinden anlamıştım rahatsız olduğunu. Fakat daha ciddi sağlık sorunları vardı. Gözleri görmüyordu ve kalbi delikti. Bu nedenle Down Sendromu ikinci planda kalmıştı bizim için. Zaman içinde tedavilerle iyileşti ve atık görebiliyor. Oğlum bugün 8 yaşında ve özel eğitim sayesinde büyük ilerleme kaydetti. Hareketlerini kontrol edebiliyor, kendi yemeğini yiyebiliyor, kendi kendine giyinebiliyor. Muğla Zihinsel Engelliler Derneği ile tanıştıktan sonra yalnız olmadığımı fark ettim. Beni çok iyi anlayabilecek insanlarla bir aradayım. Burada birbirimize destek olup, böyle etkinlikler sayesinde de güzel vakit geçirebiliyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.