2015’de 8 milyon 800 bin yolcu taşındı

Bu haber 01 Ocak 2016 - 15:00 'de eklendi ve 602 kez görüntülendi.

2015’DE 8 MİLYON 800 BİN YOLCU TAŞINDI MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM DAİRE BAŞKANLIĞI 2015 YILI İÇİNDE ÜCRETLİ VE ÜCRETSİZ TOPLAM 10 MİLYON YOLCU TAŞIDI. ULAŞIM FİLOSUNA 33 YENİ ARAÇ DAHİL EDİLİRKEN, 2016 YILININ OCAK AYINDA DÖNÜŞÜMÜN TAMAMLANACAĞI AÇIKLANDI.Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı 2015 yılı içinde ücretli ve ücretsiz toplam 10 milyon yolcu taşıdı. Ulaşım filosuna 33 yeni araç dahil edilirken, 2016 yılının Ocak ayında dönüşümün tamamlanacağı açıklandı.

İlkay Yıldız

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı bünyesinde ihtiyaç duyulan yeni hatlarda kullanılmak üzere yeni 33 ulaşım aracı daha alındı. 2014 yılında yeni alınan araçlarla birlikte toplam yeni alınan araç sayısı 107’ye, hizmet veren araç sayısı ise 243’e çıktı.
33 yeni aracın hizmete sokulması kapsamında düzenlenen törene CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan, Yatağan Belediye Başkan Vekili Tarcan Oğuz, STK temsilcileri ve kooperatif başkanları ile daire başkanları katıldı.
Törende konuşan Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Alper Kolukısa, Muğla’nın Büyükşehir statüsüne kavuşmasının ardından 103 adet aracın devir alındığını, bu araçların büyük kısmının ekonomik ömrünü tamamladığını, geri kalanların da eski model ve ihtiyacı karşılayacak durumda olmadığını açıkladı. Kolukısa, “2014 yılında Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleri ile Devlet Malzeme Ofisinden 74 adet araç satın alarak ekonomik ömrünü tamamlamış araçlarla değiştirdik. Araç filomuz vatandaşımızın rahatı ve huzuru açısından engelli rampası olan, iniş ve binişlerin kolay olduğu, kamera sisteminin bulunduğu son derece modern araçlardan oluşuyor. Bugün filomuza katılan 33 yeni otobüs ile birlikte 13 ilçemizde toplam yolcu kapasitemiz 10 bin 062 kişiye ve araç sayımız da 243’e çıktı. Muğla genelinde 2015 yılı içinde toplam taşınan yolcu sayısı 8 milyon 795 bin 569 kişiye ulaşmıştır” dedi.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise Büyükşehir Belediyesi olarak hem esnafın, hem de vatandaşların hakkını korumanın görevleri olduğunu söyledi. Gürün, “Biz görev başlarken bu düşünce ile yola çıktık ve bunu da mutlaka gerçekleştirmek durumundayız. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak kanuna ve yönetmeliklere uygun araçlar ile ulaşımın sağlanması konusunda yükümlüğümüz var. Özürlü rampaları ile araç takip sistemleri, güvenlik kameraları ve nitelikli araçlarla ulaşımı sağlamakla yükümlüyüm. Bunu yaparken biz iki yıldır tüm kooperatif üyesi arkadaşlarımıza bunun neden yapılması gerektiğini sabırla anlattık. Eğer 2016 Ocak ayına kadar bu dönüşüm sağlanmazsa, sağlanmayan yerlerde biz Büyükşehir belediyesi olarak kendi araçlarımızı halkımızın hizmetine sunmak mecburiyetindeyiz. Dönüşümün olduğu yerlerdeki kooperatif üyesi arkadaşlarımızdan çok olumlu geri dönüşümler alıyoruz. Toplumumuz biraz muhafazakâr. Dönüşüm esnasında endişe duyuyor. Biz bu güven duygusunu aşılamaya çalışıyoruz. Biz ne diyor isek, onu yapacağız. Arkadaşlarımız bu dönüşümden gerçekten zarar görmeyecekler. Bizim amacımız çağdaş bir ulaşım sisteminiz Muğla genelinde halkımızın hizmetine sunmak. Türkiye’de bu sistemimiz örnek bir uygulama oldu. Diğer belediyelerimiz de bizim bu uygulamamızı kendi illerinde uygulamaya başladılar. Yılbaşından itibaren 65 yaş üstü, şehit yakınları, gaziler ve kamu görevlilerinin ulaşım hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmalarının tüm il genelinde sağlamış olacağız” dedi.
Törende Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, firma yetkilisi ve Muğla Milletvekili de konuşma yaparken, yeni alınan 33 aracın tanıtımı yapıldı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.