2014’ün ilk müjdeli haberi

Bu haber 01 Ocak 2014 - 12:04 'de eklendi ve 3.541 kez görüntülendi.

tip6516152Muğla’da herkesin merakla beklediği 500 yataklı Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi inşaatının yapım müjdesi 2014 yılının ilk gününde TOKİ’den geldi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi M kapısına yapılması planlanan 500 yataklı Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi inşaatının ihalesinin 12 Şubat tarihinde Ankara’da saat 14.00’te yapılacağı TOKİ’nin resmi internet sitesinde yayınlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz ay sonunda gerçekleştirdiği Muğla ziyaretinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile görüşen Hamle A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hayatı Nizamoğlu’nun, Şubat Ayı’nda hastanenin ihalesi ile ilgili olarak aldığı söz böylece gerçekleşmiş oldu.
Kadir Tamer
Daha önce birkaç kere temelinin atılacağı açıklansa da bir türlü gerçekleşmeyen Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin yapımı için beklenen müjdeli haber yeni yılın ilk gününde TOKİ’den geldi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi M kapısına yapılması planlanan 500 yataklı Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi inşaatının ihalesinin 12 Şubat tarihinde Ankara’da saat 14.00’te yapılacağı TOKİ’nin resmi internet sitesinde yayınladı. 12 Şubat tarihinde ihalenin gerçekleşmesi ile 500 yataklı Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin yapımının önünde hiçbir engel kalmayacak.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi M kapısına yapılması planlanan 500 yataklı Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin yapılacağı 80 bin metrekarelik alanda bulunan hazine arazisinin kesin tahsis işlemleri Ekim ayında tamamlandı. Kesin tahsis işlemlerinin ardından hazırlanan dosya Sağlık İl Müdürlüğü tarafından Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) gönderildi. Dosya üzerinde gerekli incelemeleri yapan TOKİ 500 yataklı Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin ihalesinin 12 Şubat olarak belirledi.
Uzun zamandır bekliyorduk
Muğla Sağlık İl Müdürü Cihan Tekin, TOKİ’den istenilen tüm işlemlerin yapıldığını ve ihalenin yapılacağı tarihi beklemeye başladıklarını belirterek, “500 yataklı hastanenin yapımı için uzun zamandır bekliyorduk. Şu anda mevcut hastanemiz fiziki, kaliteli hizmet, yoğun bakım üniteleri konusunda yetersiz kalıyor. Birçok hastamızı bu yüzden Aydın, Denizli, İzmir gibi illere sevk etmek zorunda kalıyorduk. Buda hem hastalarımız hem de aileleri açısından büyük sıkıntılar oluşturuyordu. Tıp Fakültesi’nin yapımı ile Muğla’da daha nitelikli sağlık hizmeti verebileceğiz. Muğla’ya şimdiden hayırlı olsun” dedi.
5 yıldır gündemdeydi
Muğla’da 5 yıl önce gündeme gelen ve yılan hikâyesine dönen Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin yapılması konusunda ilk olarak Muğla’da hastanenin yapılacağı yer tartışması yaşandı. Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi M kapısı karşısında bulunan 80 bin metrekarelik alana yapılmasına karar verildi. Bu kararın ardından
hastane yapımı için ayrılan ödeneğin TOKİ tarafından Van Deprem Evleri’nde kullanıldığı ortaya çıktı. Sağlık Bakanı’nın değişmesinin ardından gerekli ödenek sağlandı ve geçtiğimiz Kurban Bayramı’ndan önce temel atılacağı duyuruldu. Ancak TOKİ bu kez hastanenin yapılacağı alanın kesin tahsis işlemlerinin yapılmaması nedeniyle hastane ihalesini yapamayacağını duyurdu. Bunun üzerine Muğla Sağlık İl Müdürlüğü ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından kesin tahsis işlemleri Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala tamamlandı ve dosya ihalenin açılabilmesi amacıyla TOKİ’ye gönderilmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.