20 Yıl Olmuş

Bu haber 14 Nisan 2014 - 20:17 'de eklendi ve 1.482 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık AÇIKGÖZ

Muğla’ya geleli 20 yıl oldu.

Denizli üzerinden ve Yılanlı Dağlarındaki bulutların içinden, şiddetli bir yağmurla, Muğla düzüne indiğim ilk gün 6 Nisan 1994 Çarşamba günü idi. Üzerinden 20 yıl geçti.

Geldiğimde ben 28 yaşındaydım, oğlum 9….

Ve saçlarım simsiyah idi. 20 yılda neredeyse beyaza döndü saçlarım… Saçlarımın siyahını sana verdim sevgili Muğla!…

Burada şeker hastası oldum; damarlarım burada daraldı… Ölüme Muğla’da daha çok yaklaştım.

***

Bu yaşıma kadar hiç bir yerde 20 yıl yaşamamıştım.

9 Sene Turgutlu’nun güneyinde, Bozdağlar’ın Gediz Ovasına kavuştuğu yamaçlarda yaşamış; 1965 Ekim’inin ortasında şehre, yani Kasaba’ya ve hatta Turgutlu’ya taşınmıştık. 11 sene Turgutlu’da, Lisans ve Yüksek Lisans tahsili için 6 yıl Ankara’da ve 12 yıl da Elaziz’de, aziz dostlarımı bıraktığım Elaziz’de yaşadım. Doktoram, Yardımcı Doçentliğim, Doçentliğim hep Fırat Üniversitesinde gerçekleşti.

1992’nin Kasım ayında Muğla’dan “gel oldu”…  Gelmeye karar verdim ama geliş tam 18 ay sonra, 6 Nisan 1994 günü gerçekleşti. O gün bu gündür Muğla’dayım.

20 yılda çoook şey yaşadım Muğla’da.

Hüzünlerim oldu, sevinçlerim oldu.

Annemi kaybettiğimde (2000), kayın validemi kaybettiğimde (1995) ve kayın pederimi kaybettiğimde (2002) hep Muğla’daydım….

Muğla’da gerçek dostlarımdan kaybettiklerim oldu. Bozüyük Belediye Başkanı Ahmet Yüksel, Halil İbrahim Nizamoğlu, Dr. Orhan Alper, Muğla’da kaybettiğim dostlarım… Sinemi Karacaahmet Mezarlığı gibi hissetmeyi, Muğla’da öğrendim.

İhanetin/ihanetlerin en rezilini de Muğla’da yaşadım. III. Selim’in dediği gibi “Kendi elimle yâre kesip verdiğim kalem/Fetvâ-yı  hûn-ı nâ-hakkımı yazdı ibtidâ”(Kendi elimle sevgiliye kesip verdiğim kalem; önce haksız yere kanımı akıtan fetvayı yazdı)  beytindeki haneti/ihanetleri yaşadım burada.

Muğla’da çok iyi dostlar da edindim. O dostlar olmasa, Muğla’da hiçbir şey yapamazdım. Muğla’dan ayrılan dostlarım da oldu. Onlar Muğla’dan gittikçe ben fakirleştim; Muğla fakirleşti, çoraklaştı. Sevgili Arslan Üzer’in dediği gibi, sevinçlerimizle, hüzünlerimizle, Muğla’da demlendik.

***

Geldiğimde Muğla’da bin kadar üniversite öğrencisi ya vardı ya yoktu; şimdi öğrenci sayısı otuz bine dayandı. 500 kişilik kadar bir öğrenci yurdu vardı. Şimdi beş bine yaklaştı sanırım.

Üniversite’de dersler ve bilimsel yayınlar dışında, güzel faaliyetler yaptık… Konferanslar, seminerler, sempozyumlar, paneller, hikâye dinletileri… Sayılarını unuttum.

Faaliyetler için üniversite bizi kesmemişti; 1998’de “Menteşe Grubu” olarak, bir grup aydın bir araya geldik. 2003’te dernek olduk. Orada da birçok toplantılar gerçekleştirdik.

2009’da, bir grup akademisyenle “Metinbilim Enstitüsü Derneği”ni kurduk.  Metinbilim’de 4 yıl içinde 40 civarında bilimsel konferans ve panel, 1 sempozyum gerçekleştirdik. Bu toplantıların hepsinde, özgün, ilk defa söylenen ve tezli konuşmalar yapıldı. Metinbilim olarak Yerkesik’te 3 defa “Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği” gerçekleştirdik.

***

Muğla’da, 6 vali, 3 rektör, 2 belediye başkanı gördüm…

Geldiğimde güçlü bir Doğru Yol ve Anavatan Partisi vardı; şimdi ikisi de siyaset sahnesinde etkisizleşti.

28 Şubat sürecini bu şehirde yaşadım. O zulüm günlerinin etkisini, üniversitede göstermemesi için açık tavır koydum. (Fişlemeci bir dekana karşı nasıl tavır koyduğumu, yazmıştım eski bir yazımda.)

***

Siz farketmediniz ama ben Muğla’ya gelişimin 20. yılını, önceki Pazar, kimseye çaktırmadan kendi kendime, Gülağzı’ndaki lâlelerle kutladım. Ve o gün orada, 2008’de o lâleleri gördüğünde çocuklar gibi sevinen TRT belgesel yapımcısı Servet Somuncuoğlu’nun ruhuna lâleli Fatihalar göndererek Muğla’daki 20. yılımı idrak ettim.

Anlatılacak şeyler uzun ama yer kısa. Şimdilik yetiversin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Şeref ŞEN/ İzmir 15 Nisan 2014 / 16:32

İyi ki de gelmişsiniz hocam, renkli simanız ve sıra dışı hocalığınızla Muğla’ya çok şey kattığınız kesin.

latif emre 16 Nisan 2014 / 02:32

Osman başkan teyyare meydanı gibi bir meydana da sizin heykelinizi dikmeli
niçin..siz gelmeseymişsiniz biz köymüşüz be hocam.ihya ettiniz muğla yı
Devlet mutluluk testi yaptı bakın sizin oyunuzla Muğlalı mutsuzlar sınıfına girdi.