20 ülkeye zeybek öğretiyorlar « Hamle Gazetesi

20 ülkeye zeybek öğretiyorlar

Bu haber 31 Mayıs 2013 - 23:00 'de eklendi ve 1.103 kez görüntülendi.

20ulkegenlerizeybekGençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü bünyesinde bulunan Gençlik Merkezinin, AB Bakanlığı ve Ulusal Ajans fonlarıyla yürütülen “Festivali Hisset” projesi kapsamında 20 ülkeden gelen 30 yabancı gence Türk kültürü hakkında eğitim veriliyor. Oluşturulan müzik guruplarıyla türküler ve Türkçe şarkılar öğretilirken, oluşturulan halk oyunları ekibine de başta zeybek olmak üzere 5 farklı yörenin oyunlarını öğreniyor.

Hasan Telli – İlkay Yıldız

Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü bünyesinde bulunan Gençlik Merkezinin, AB Bakanlığı ve Ulusal Ajans fonlarıyla yürütülen “Festivali Hisset” projesi kapsamında 20 ülkeden gelen 30 yabancı gence Türk kültürü hakkında eğitim veriliyor. Oluşturulan müzik guruplarıyla türküler ve Türkçe şarkılar öğretilirken, oluşturulan halk oyunları ekibine de başta zeybek olmak üzere 5 farklı yörenin oyunlarını öğreniyor.

Proje kapsamında 20 farklı ülkeden 30 gencin 7 mayıs – 7 haziran tarihleri arasında Muğla Gençlik Merkezi’nin konuğu olarak bulunduğunu belirten proje koordinatörü İbrahim Dikici; Projemiz Avrupa Birliği Bakanlığı ve Ulusal ajans tarafından finansa edilmekte, Avrupa gönüllü kapsamında geçiyor 20 farklı ülkeden 30 genç geldi. Esas amaç gençlik haftası kutlamalarında ve Avrupa gençlik haftası kutlamalarında gençlerin performans göstermeleri 7 Mayısta gelen gençler 15 Hazirana kadar Türkçe dil kursu ve halk oyunları kursu alıyorlar ve bu performansları hem gençlik haftasında hem de Avrupa gençlik haftasın burada sınırsızlık meydanında sergileyecekler ve sergilemeye de devam edecekler ”dedi

Proje ile Romanya’dan Türkiye’ye gelen Maria Şerban oluşturulan müzik gurubunda seslendirdiği “uzun ince bir yoldayım” isimli türküyü özellikle seçtiğine dikkat çekerek; “Ben Romanya’da yaşıyorum. Türkiye ve Türkülere karşı özel bir ilgim var. Seslendirdiğim türkünün Aşık Veysel’in bir türküsü olduğunu ve kendisinin büyük bir ozan olduğunu biliyorum. Muğla’ya geldiğimiz günden bu yana bizler kültürünü öğreten ülkenizi tanımamıza yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum ”dedi.

Proje kapsamında oluşturulan müzik gurubu ve halk dansları topluluğu Avrupa Gençlik Haftası kutlamalarında gösteriler yapacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.