20 metre derinlikte kurtarma operasyonu

Bu haber 17 Eylül 2013 - 17:22 'de eklendi ve 717 kez görüntülendi.

20derindekurtarma213216541613213513Gökova körfezinde hayalet ağ avcıları dalgıçlar 20 metre derinlikte hayalet ağa yakalanan orfoz balığını kurtardılar.
Haber Merkezi
Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı Gökova Beldesi’nde hayalet ağ avcısı dalgıçlar, bu sefer hayalet ağa dolanan yaralı orfoz balığını kurtardı. Gökova’da denizin 20 metre dibinde orfoz kurtarma operasyonu yaşandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi çalışmaları Gökova Körfezi’nde tüm hızıyla devam ediyor. ‘Hayalet Ağ Avcıları Projesi’ kapsamında devam eden çalışmalara Gökova Yelken Kulübü ve Akdeniz Derneği’nden dalgıçlar katılıyor.
Ekip daha önce gerçekleştirilen saha çalışmalarında yerleri belirlenen hayalet ağları temizlemek için 20 metre derinliğe dalış yaptı. Dalgıçlar dalış sırasında hayalet ağlara dolanarak yaralı halde bir orfoz balığı gördü. İki dalgıç hemen yaralı balığın dolandığı ağları bıçakla keserek kurtarma işlemlerini tamamladı.
Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda denize terk edilen av araçlarının çoğunun doğada çözünmediğini, pasif olarak avlanmaya devam ettiğini ortaya çıktı. Uzmanlar bu durumun, kullanılan av aracının malzemesi, bulunduğu derinlik, dip coğrafi yapı ve hidrodinamik etkenlere göre 2- 8 yıl boyunca devam ettiğine dikkat çektiğini kaydetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.