20 bin imzayı bakana teslim ettiler « Hamle Gazetesi

20 bin imzayı bakana teslim ettiler

Bu haber 17 Ekim 2017 - 0:31 'de eklendi ve 684 kez görüntülendi.

Muğla Çevre Platformu üyeleri, Ankara’da Çevre Şehircilik Bakanlığı’na, Doğal SİT Alanlarının imara açılmasına karşı topladıkları 20bin imzayı teslim etti.

Haber Merkezi

Muğla Çevre Platformu üyeleri, Ankara’da Çevre Şehircilik Bakanlığı’na, Doğal SİT Alanlarının imara açılmasına karşı topladıkları 20bin imzayı teslim etti.

Geçtiğimiz günlerde bir grup MUÇEP üyesi, TBMM’de bulunduğu ziyaretlerde, Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın Muğla’nın Doğal  Sit Alanları’nı yeniden değerlendirerek, koruma derecelerini düşürme projesinin iptal edilmesi için taleplerini iletirken, Gökova Bölgesi’nde onaylanan uygulamanın iptali için açtıkları dava hakkında da bilgi verdiler. Muğla’nın çeşitli ilçelerinden gelen MUÇEPliler;  Abide Elbaşı, Meliha Tekin, Zeynep Gündüzyeli, Mustafa Demiröz, Şamil Bestoy, Serdar Denktaş ve Mehmet Çilsal ziyaretleri esnasında CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ile de fotoğraf çektirdiler.

Platform üyeleri “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, üç yıl önce bir gayrimenkul şirketine ihale ile hazırlattığı  ‘Muğla Dört Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu’na dayanarak, Muğla Bölgesindeki tüm SİT alanlarının neredeyse tamamının koruma derecelerini düşüren bir “yeniden değerlendirme” çalışması yaptı.  Bu çalışma, tüm kıyı alanlarının betonlaşmasına, biyolojik çeşitliliğin, endemik türlerin ve koruma altındaki canlı türlerinin yaşam alanlarının yok olmasına yol açacaktır. Dayanak olarak gösterilen “bilimsel” rapor ise hala kamuoyu ile paylaşılmadı. Kentte yaşayan insanların, gelecek nesillerin yaşam alanları ile ilgili planlama yapılırken ne halkın, ne belediyelerin, ne de sivil toplum örgütlerinin görüşü alınmadı. Bölgedeki doğal koruma alanları ile ilgili daha önce yapılmış onca bilimsel çalışma yok sayıldı. Şeffaf yürütülmesi gereken bir süreçte yapılan çalışmalar adeta bir sır gibi saklandı.” diyerek açtıkları imza kampanyasındaki 20 bin imzayı, bakanlığa giderek teslim ettiler ve projeyi hazırlayan bilim insanlarına çağrı yaptılar.

Prof. Dr. Hayri Duman başkanlığında hazırlanan ‘Muğla Dört Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu’na itiraz eden MUÇEP’liler, “Sizin ve ekibinizin katkısı ile hazırlanan, Muğla’nın Doğal SİT Alanlarını yeniden değerlendirme çalışmasında dayanak olarak gösterilen ‘Muğla Dört Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu’ndan imzanızı lütfen geri çekin. Bilmenizi isteriz ki; doğal yaşam alanlarının yok olmasına yol açacak bu raporunuz ‘bilimsel’ etikle bağdaşmaz ve kamu vicdanında mahkum edilir.” dediler.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.