2-B YAĞMA MI? « Hamle Gazetesi

2-B YAĞMA MI?

Bu haber 04 Ağustos 2012 - 0:00 'de eklendi ve 954 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

2B bir yağmadır, değildir; yağmaya dönüşebilir, dönüşmeyebilir. Bu ayrı bir tartışma konusu.
2B bu ülkenin yıllardır kanayan bir yarasıdır.
2B devletten, milletten gasp edilmiş topraklardır.
2B İstanbul’da başka, Muğla’da çok başka…
Muğla’da orman köylüsünün bir “ev sahibi” olmak için oldukça “masum” ormandan açtığı arazi gibi görünürken, İstanbul’da ise öne Muğla’da olduğu gibi masum bir girişim gibi görünmekle birlikte daha sonra “gecekondulaşmaya” ve ardından mafyanın “rant yaratımına” dönüşmüş, Dünya’nın hiçbir yerinde yaşanmamış, yaşatılmamış bize özgü bir “siyasal, sosyal” sorundur.
 
xx     xx     xx
Bu gün geldiğimiz noktada, 2B bir çeşit “imar affı”dır.
Bu affı öyle veya böyle gerçekleştirme, sorunu kökten halletme noktasına getiren AK Parti’yi kutlamak gerek.
Ancak 2B konusunda her kafadan bir ses çıkıyor. Sanki kafalar karıştırılmakta isteniyor!
Çünkü birileri çoktan harekete geçmiş durumda. 2B’nin olduğu öteki illerde durum nedir bilmiyorum, ama Muğla’da birileri devletten, milletten gasp ettiği toprakları “yasallaştırmak” için gerekli paraya sahip olmayanların arazilerini toplamaya başladı.
Bazı 2B’lik arazi sahiplerinin de devletin belirlediği rayiç fiyatın üzerinde arazisine teklif yapıldığını sanıp, aptalca bir uyanıklık içinde arazisini o toplayıcılara noter marifeti ile satmaya başladıklarını görüyoruz.
O toplayıcıların da AK Parti çevrelerinde tezgah açmış olmaları dikkat çekici!
 
xx     xx     xx
Kamuoyunda 2B yasası olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışı ile ilgili olarak başvurular devam ediyor. 30 Ekim 2012 tarihinde sona erecek. Ama kaos ve spekülasyon da devam ediyor…
Geçtiğimiz günlerde Muğla Defterdarı Mustafa Kılıçaslan bu konuda oldukça aydınlatıcı bir basın toplantısı yaptı. Kahvaltılı toplantıda, bir gazeteci olarak ben dahil kimsenin “gerçeği bilmediği gerçeğini” gördük.
Bugüne kadar il genelinde 13 bin hektar alanda 2B arazisi saptanmış.  Kahvaltılı toplantının yapıldığı güne kadar 18 bin başvuru yapılmış. Defterdar Kılıçaslan’a göre, Muğla’nın tamamında kadastro çalışmalarının sonuçlanmasının ardından yaklaşık 25 bin hektar 2B arazisinin ortaya çıkması bekleniyor.
Bütün işlemler tamamlandığında birilerinin canı yanacak. Ama bu “rayiç bedellerin açıklanmamış olmasından” veya “rayiç bedellere hukuki itiraz yolunun kapalı olmasından” değil, en azından Muğla’da “aç gözlülükten” ve “uyanıklıktan” kaynaklanacak!
 
xx     xx     xx
2B arazi sahiplerinin Defterdar Kılıçaslan’ın şu sözlerine dikkat etmelerinde yarar var:
“Yasanın uygulanmasında üç farklı grupta çözüm üretimi var. Birinci grupta yasanın yürürlüğe girdiği tarihte özel veya tüzel kişiler adına tapusu olan, ancak geçmişte kadastro çalışmaları esnasında 2B şerhi konulan araziler. Bu gurupta özellikle Ortaca ve Köyceğiz’de özellikle yoğun olarak yerleşim birimlerini içine alan arazilerdeki sorun yasa ile sona erdi. İkinci grupta ise geçmişte şahıslar adına tapulu olan, ancak daha sonra yapılan orman kadastro çalışmaları esnasında orman olduğu gerekçesi ile tapuları iptal edilen alanların, yine orman idaresi tarafından 2B’lik alan ilan edilmesi sonrası eski tapu sahiplerine iadesini içeriyor. Üçünü grupta ise 2B kapsamında orman niteliğini kaybetmiş alanlarda 2009 yılından beri yapılan güncelleme ve kadastro çalışmaları sonucu hazine adına tapu kayıtları oluşan, fakat beyanlar hanesinde kullanıcı olarak tespiti yapılan arazilerin kullanıcılarına satışının yapılması.”
Yani tüm hak sahipleri yasanın uygulanması ile mülklerine sahip olacaklar. Bir bakıma imar affına uğramış olacaklar.
Umarız bu uygulamanın ardından hazinenin, ormanın arazisine sahiplenmeye kalkanlar çıkmaz!
 
xx     xx     xx
2B konusunda en çok tartışılan konu ise malum “rayiç bedel” meselesi. Muğla’nın 2B’de İstanbul ve Antalya’dan sonra değer bakımından en önemli üçüncü il konumunda olduğunu belirten Defterdar Kılıçaslan’ın bu konuda verdiği bilgiler ciddi uyarı niteliğindeydi. Şöyle:
“Muğla dışarıdan rantsal arazi talebinin hayli fazla olduğu bir il. Köylümüzün daha rayiç bedeli bile görmeden birilerine satış yaptığı duyumlarını alıyoruz. Bu konuda acele etmemeliler. Muğla genelindeki 2B Yasanın uygulama sürecinde yanlış, manipüle edici, baskı veya yönlendirme amaçlı art niyetli kişilerin belki de özel amaçlarına hizmet edecek söylem ve iddiaların bu yasaların uygulama sürecinde var olacağının bilinmesini isterim. Rayiç bedeller değişik yöntemlerle en isabetli biçimde belirlendi, belirleniyor. Hiç kimse haksızlığa uğrayacağını, mağdur olacağını düşünmesin. Acele edip rayiç bedeli görmeden satış yaparlarsa kendi kendilerini mağdur ederler.”
Evet, hak sahibi olduğunuz 2B arazisini ille de satacaksanız, acele etmeyin…
 
xx     xx     xx
Bu arada “Mehmet Kemal Önekli” imzalı bir yerel yazarımızın köşesinden öğrendiğime göre,  bu konuda AK Parti Muğla İl Başkanlığı da İl İkinci Başkanı Kadri Emrağ başkanlığında siyasi ve teknik bir ekip kurmuş. Defterdarlıkla koordineli çalışan bu siyasi ekip yasa ile ilgili vatandaş aleyhine oluşan teknik konuları aşmaya yönelik birçok girişimi milletvekilleriyle birlikte Ankara’ya taşıyorlarmış. Bu ekip profesyonelce çalışıyormuş.
Umarım bu ekip, 2B hak sahiplerinin aceleci davranmalarının önüne geçer; ellerinde haritalar, AK Parti’ye yakın olmanın avantajını kullanarak 2B’leri tespit edip kapatmaya çalışanları, hak sahiplerinin spekülatörlerin acımasız ellerinde mağdur edilmelerini engeller!
(04.08.2012)
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.