2 aylık bebeğe kalp ameliyatı

Bu haber 29 Eylül 2018 - 2:20 'de eklendi ve 946 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde aort damarında darlık bulunan 2 aylık bebek, Doç. Dr. Buğra Harmandar ve ekibi tarafından ameliyat edilerek sağlığına kavuştu. Ameliyat sonrası durumu iyiye giden küçük bebek taburcu edildi.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde aort damarında darlık bulunan 2 aylık bebek Doç. Dr. Buğra Harmandar ve ekibi tarafından ameliyat edilerek sağlığına kavuştu. Ameliyat sonrası durumu iyiye giden küçük bebek taburcu edildi.

Edinilen bilgiye göre, Milas’ta doğum sonrası kalbinde üfürüm tespit edilen 2 aylık Yade Tanem isimli bebek bebeğin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji bölümünde tedavisine başlanıldı. Yapılan ilk incelemelerde küçük bebeğin kalbinden çıkarak vücuduna kan götüren ana aort damarında ciddi darlık olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine doktorlar küçük bebeğin ameliyat olmasına karar verdi.

İlk kez gerçekleştirildi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde görevli Doç. Dr. Buğra Harmandar ve ekibi tarafından Muğla’da ilk kez gerçekleştirilen başarılı bir ameliyatla 2 aylık Yade Tanemin aort damarındaki darlık tamamen giderildi.

Çocuk kalp hastalarının teşhis ve tedavisinde yetişmiş hekimlerin çok önemli olduğuna dikkat çeken Do. Dr. Buğra Harmandar, çocuk kalp hastalıklarının tedavisinin bir ekip işi olduğunu söyledi. Buğra Harmandar, Çocuk kardiyoloji uzmanları, yenidoğan uzmanları, anestezi ve yoğun bakım uzmanları ile kalp ve damar cerrahlarının ortak bir çalışma ile bu işi başarabildiklerini belirtti. Dr.Harmandar “Kalp ameliyatı yaptığımız bu ilk bebek hastanın teşhis ve tedavi aşamasında tüm Kalp ve Damar Cerrahisi ekibinin yanı sıra Çocuk Kardiyoloji, Anesteziyoloji ve Yenidoğan bölümlerimizin büyük destek ve katkıları ile bu başarıya imza attık” dedi.

Alt yapı hazırlandı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından yapılan açıklamada, çocuk açık kalp ameliyatlarını yapabilecek kapasitede cerrahların göreve başlaması ile istenilen açık kalp ameliyatlarının altyapısının büyük oranda hazırlandığı kaydedildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kalp ve Damar Cerrahisi alanında büyük gelişmeler yaşanıyor. Uzun yıllardır Muğla ilinde hiçbir Kamu Hastanesinde kalp ameliyatlarının yapılamıyor olması nedeniyle kalp ameliyatı gereken tüm hastalar sevk edilmek zorunda kalınıyordu. Son 1 yılda Kalp ve Damar Cerrahisi alanında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine yapılan gerek teknik ve maddi yatırımlarla gerekse de yetişkin ve çocuk açık kalp ameliyatlarını yapabilecek kapasitede cerrahların hastanemize getirtilmesi ile yapılması istenilen açık kalp ameliyatlarının altyapısı büyük oranda hazırlanmış oldu. Hastanenin ek binası olarak inşa edilen J Bloktaki Erişkin ve Çocuk Kalp Damar Cerrahi Yoğun Bakımlarının da açılması ile yalnızca Muğla ve çevresi değil tüm Türkiye’den başvurabilecek hastalara hizmet verecek kapasitede bir altyapı tamamlanmış olacak. Birkaç ay içerisinde açılması planlanan Erişkin ve Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Yoğun Bakımları ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde artık koroner bypass, kalp kapak ameliyatları gibi tüm yetişkin açık kalp ameliyatları ile kalp delikleri ve kalpten çıkan damarların anomalileri gibi tüm çocuk kalp ameliyatları SGK bünyesinde tamamen ücretsiz olarak yapılmaya başlanacak. Bu hizmetlerin başlaması ile birlikte artık Muğla halkı diğer illere sevk edilmekten veya özel hastanelere gitmek zorunda kalmaktan tamamen kurtulacak. Kompleks Çocuk Kalp ameliyatları açısından Türkiye’de yalnızca İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde hizmet verilebilirken bu altyapı tamamlandığında Muğla bu alanda üst düzey bir hizmet sunmaya başlayacak.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.