1948 model otomobille tatil keyfi

Bu haber 30 Eylül 2014 - 23:55 'de eklendi ve 597 kez görüntülendi.

19488Muğla’nın Marmaris İlçesinde 64 yaşındaki Alman turist, kendisinden 2 yaş büyük 1948 model Fransız otomobiliyle tatil yapıyor.

Haber Merkezi

Alman vatandaşı Nobert Lehmann, Fransız malı 1948 Citroen 2cv model aracıyla geçmişin özlemini gideriyor. 16 yıldır tatil için Marmaris’i tercih ettiğini belirten Lehmann, “Aracım 64 yaşında Fransız malı. Bu aracı 4 yıl önce İstanbul’dan aldım. Her yıl Mayıs ayında Marmaris’e gelip 48’lı yıllardan kalma aracımla eski günleri tekrar yaşıyorum. Gençliğimde aynı aracı kullanırdım. Aynı model araçtan bir tanede Almanya da ki evimde var. Yıllar önce Marmaris’e geldiğimde burayı çok sevmiştim. Emekli olduktan sonra her yıl tüm yaz ayını bu güzel beldede yaşıyorum. Aracımla Marmaris sokaklarında gezerken görenleri dikkatini çekiyoruz. Fotoğraf çektirmek isteyenleri kırmıyoruz” dedi.
İkinci dünya savaşında Almanlar Fransa’yı işgal ettiğinde, Citroen yöneticileri 2CV projesini, tasarım, savaş aracı olarak kullanılmasın diye gizlediler; 2VC’lerden bir kısmı pikaba benzetilerek gizlendi, bazıları gömüldü, bazıları ise yok edildi. 1939 yılında 2CV projesi geliştirilirken üretilen prototipler çok enteresan araçlardı öyle ki arka koltuk tavana bağlanmış bir hamaktan oluşuyordu. Tasarımcıların üstünde düşünmeleri için 6 yılı vardı artık. 1994 yılında gizlenmiş 3 prototip bulunana kadar, savaştan geriye, sadece 2 prototipin kaldığına inanılıyordu. Savaştan sonra, alüminyum ve magnezyum şase ve koparta ile su soğutmalı motor üretmenin, çok maliyetli olduğuna karar verildi ve aracın çelikten imal edilerek, hava soğutmalı motor ile donatılmasına karar verildi. Tasarımcı Flaminio Bertoni gövdeyi tekrar dizayn etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.