“19 Mayıs Cumhuriyetin ilk adımıdır”

Bu haber 19 Mayıs 2018 - 14:14 'de eklendi ve 426 kez görüntülendi.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Nazife Taşdelen

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.  Başkan Gümüş, “19 Mayıs 1919’da Ata’mızın Samsun’a çıkması bağımsız Türk Devleti’nin, laik, demokratik, çağdaş Cumhuriyet’in kurulmasının yolunu açmıştır.” dedi.

Mesajında 19 Mayıs’ın laik Cumhuriyetin ve parlak geleceklerin ilk adımı olduğunu kaydeden Başkan Gümüş, “Ülkenin içinde bulunduğu durumun bir yazgı olmadığını düşünen ve milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararının kurtaracağına inanan Yüce Atatürk, Samsun’a çıkışıyla tüm ülkeyi aydınlatan bir hareketi başlatmıştır. Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayan kurtuluş hareketi, tam bağımsızlık ve ulusal egemenlik ilkelerinin öne çıktığı Amasya Genelgesi’nin yayımlanması, Erzurum ve Sivas kongrelerinin toplanması, Büyük Millet Meclisi’nin açılması ve düzenli ordunun kurulmasıyla seferberliğe dönüşmüştür. Yüce Atatürk’ün önderliğinde atılan bu adımlar, savaş alanlarında zafere ulaşılmasını, yurt topraklarının kurtarılmasını sağlamıştır. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması, bayrağımızın özgürce dalgalandığı bağımsız Türk Devleti’nin, laik, demokratik, çağdaş Cumhuriyet’in kurulmasının yolunu açmıştır. 19 Mayıs’ın 99. yıldönümünde Atatürk’ün düşüncelerini iyi anlamak, ilke ve devrimlerini korumak, Cumhuriyetimizi yaşatmak konusunda daha kararlı ve daha güçlü adımlar atmalıyız.” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.