Musa Gökbel Ve Üniversite « Hamle Gazetesi

Musa Gökbel Ve Üniversite

Bu haber 18 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.639 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP Muğla Belediye Başkanı aday adaylarından Musa Gökbel geçen çarşamba günü Bodrum’u salladı. Partilerin aday adayları içinde Büyük Şehir Yasası’nı en iyi bilen isim “Büyükşehir Muğla için ödül mü, ceza mı?” sorusunu soran Gökbel

Bodrum Nurol Kültür Merkezi’nde yaşanan buluşmaya Muğla Basını da davet edildi. Orada olmayı isterdim. Çağrı bir gün önce saat 18.00’de geldi. Ben de o çağrıdan iki, üç saat önce haberdar oldum. Gidemedim…

xx        xx        xx

Gökbel’in sunumuna Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan ile Bodrum Belediye Başkanı aday adayları Dr. Kerim Çangır, Nuran Yüksel, Erman Aras, Durmuş Ali Öztürk, eski ilçe başkanları Osman Öneş, Duran Öztürk ve Okan Özsu‘da katılmış. Ama İlçe Başkanı Recai Seymen ile yönetimi ve CHP’li Belediye Başkanları Mehmet Kocadon, Mehmet Dinçberk ve İbrahim Çömez katılmamış.

Belki de benim gibi davet edilmemişlerdir!

xx        xx        xx

Muğla, Büyükşehir Yasası ile “Bütün Şehir” oldu. Bütün Şehrin belediye başkanını seçmek için paldır küldür bir seçime gidiyoruz. Bırakın Büyükşehir Yasası’nı, hala “Büyükşehir Belediye Meclisi”nin nasıl oluşacağını bilmeyen aday adayları var!

Bari üniversitemizin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü bir iki konferans, seminer düzenleyip partilerin aday adaylarının bilgilenmesini sağlasaydı…

Geçenlerde basında bir haber yer aldı. Şaşırdım… Kamu Yönetimi Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Ayşe Yıldız Özsalmanlı Muğla‘nın Büyükşehir olmasıyla yapılanma sürecinin denizcilik sektörünü de etkileyeceğini ifade etmiş.

Yasa öteki sektörleri etkilemeyecek mi?

xx        xx        xx

Tabi haksızlık etmeyelim, Dr. Özsalmanlı o ifadesini Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi Meclis Toplantısında ortaya koymuş. Dr. Özsalmanlı’nın Deniz Ticaret Odası’na gidip, “Size Büyükşehir Yasası’ndan nasıl etkileneceğinizi anlatayım” demeyeceğine göre, muhtemelen Oda Yönetimi tarafından davet edilmiştir. Oda Başkanı Hasan Mengi’yi kutlamak lazım!

Öteki odalarımızın yöneticileri Deniz Ticaret Odası yönetiminden ders almalı, demeyeceğim… Ama umarım siyasi partilerimizin Muğla’daki temsilcileri ders alırlar… (!)

Alırlar da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi hocaları kendilerine, adaylarına ders verirler…

xx        xx        xx

Gökbel 3 saate yakın kürsüde kalmış. Büyükşehir yasası ile ilçe belediyelerinin tüm yetkilerinin alınacağını anlatan Gökbel’i keşke ilçe belediye başkanı adayları, aday adayları dinlemiş olsalardı da “hırslarını” törpüleme yoluna gitselerdi!

Konuşmasında geçen 14 aylık çalışmalarını da özetleyen Gökbel, 9 yıldır üyesi olmadığı CHP’de Çoban Ateşini yakarak başlattığı 14 aylık sürecin ‘adaylık süreci’ olmadığını, yörüngesinden çıkan bir CHP’yi kendi kodlarına oturtma arayışı olduğunu belirtirken şöyle demiş:
Ben yollara aday olmak için düşmedim. Partili partisiz, CHP’li, AKP’li, MHP’li herkese, nasıl bir yasayla karşı karşıya olduklarını, bu yasanın ceza ya da ödül olabileceğini anlatmak için düştüm.

xx        xx        xx

Büyükşehir Yasası’nı “Siyasi Katliam Yasası” olarak nitelendiren GökbelMuğla’da 49 belediye kapandı, 49 belediye başkanı katledildi. İl Genel Meclisi kapatıldı, 43 il genel meclisi üyesi katledildi. Muğla’da 396 köy artık köy değil mahalle. Bu yasayla 396 tane de muhtarlık katledildi. Silahsız, mühürsüz ‘hadi yolunuza’ denildi. Yetki sınırları, işlevi, bütçesi, yatırım ve yaptırım gücü ile ne kaldı elinizde?” diyerek şöyle devam etmiş:

İlçe Belediye Başkanı, artık Büyükşehir belediye başkanının izni olmadan ara sokakları süpürebilir, bir sürü vaatlerde bulunur ama büyük şehrin rızası olmadan hiçbir şey yapamaz. Muğla bir cehalet batağında. Yerel yönetimler anlamında, kimse bir şey bilmiyor. Bu yasayla ilçe belediyeleri fakirleşecek mi, yoksa zenginleşecek mi? Ben size söyleyeyim. Emlak vergileri ikiye katlanacak. Bodrum Belediyesi tahsil ettiği paranın yüzde 40’ını 10 gün içinde Büyükşehir’e gönderecek. Geri kalanı, masrafları da çıkınca yüzde 20… Zenginleşiyor mu, fakirleşiyor mu, siz söyleyin.

xx        xx        xx

Büyükşehir için herkesten hazırlıklı olduğunu ve Muğla‘nın tüm köy ve mahalleleri gezdiğini ifade ederek, Belediye Başkanlığını rakiplerine açık ara fark atarak kazanacağı iddiasında bulunan Gökbel, Büyükşehir Yasası’nı “Ödül mü, Ceza mı” başlığı altında anlatırken her yere ince mesajlar göndermiş. Büyükşehir Yasası’nın tuzaklarla dolu olduğuna dikkat çekerek şöyle demiş:

Kapatılan belediyelerde çalışan personelin akıbeti, önce Vali’nin daha sonraki süreçte de İçişleri Bakanı’nın iki dudağı arasında. Eğer siz Adana Valisi Hüseyin Avni Coş gibi iseniz, hemen atanırsınız. Kayseri Belediye Başkanı gibi iseniz hemen görevinize getirilirsiniz. Yok, eğer o başkanı sorgulayan savcı gibiyseniz, ayağınızdan asılırsınız. İşte o kadar.

Yasanın içinde barındırdığı tuzaklardan birinin de Vali’ye bağlı olarak kurulması planlanan Kamu Yatırımlarını İzleme Komitesi olduğunu belirten Gökbel, bu komitenin 11 üyeden oluşacağını ve Vali tarafından seçileceğinin altını çizerek, “Bu kişilerin nitelikleri, görev tanımı yok. 11 tane cami imamı da olabilir.” deyip “İşte bu tuzaklardan dolayı, seçeceğiniz başkan, bu tuzakları aşacak bilgisi, yüreği, planı ve programı olacak bir başkan olmalı. AKP’nin emrinde bir başkanınız olsun istiyorsanız, sizi yormayayım.” diye devam etmiş.

İnce mesajlardan biri bunlar…

xx        xx        xx

Gökbel, toplantıyı 13 Kasım’da yani Muharrem ayının 10’uncu gününde gerçekleştirmesinin özel birkaç nedeni olduğunu belirtirken de Kerbela vakasının ve Nuh’un gemisinin karaya oturmasının o güne denk geldiğine dikkat çekip “Musa’yı hepiniz biliriniz. Musa, arkasına aldığı inananlarıyla birlikte firavunlardan kaçarken Kızıldeniz’i asasıyla ikiye ayırdı. İşte 13 Kasım, Musa’nın asasıyla Kızıldeniz’i açtığı, arkasındaki kitleyi selamete ulaştırdığı gündür. Buraya Muğla’dan aldığım güçle geldim. Kızıldeniz’i asasıyla yaran Musa olmak istiyorum.” deyip, ardından eklemiş:

Ben Musa’ysam, sizler de benim asam olun

İnce mesajlardan biri de bu…

xx        xx        xx

Gökbel Bugün şununla kazanırız, diye kurgu yapanlar, dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olabilirler.” diyerek bir ince masajda partisinin genel merkezine, aday adayı arkadaşlarına ve atananlara göndermiş. Şöyle:

Ben, eğilim yoklamasının, kamuoyu araştırmasının, önseçimlerin adayıyım. Partim bunu nasıl uygular bilmiyorum. Ben hala Genel Başkanıma güveniyorum, partime güveniyorum. Muğla’nın neresinde kamuoyu yoklaması yapılırsa yapılsın, herkesi geçeceğimi biliyorum. Onların ikisi daha evinden çıkmadı. Bir diğeri Bodrum, Milas, Yatağan, Muğla arasında çalışıyor. Musa Gökbel, 30 bin kilometre dağ dağ, kapı kapı, kavga kavga dolaştı. Neredeydi bu adaylar? Ben arkama bana güvenen Muğla’yı aldım. Sadece CHP’lileri değil. Ey Muğla, sandık koydurabilmek için diren. Biz partimizden alan değil, partimize veren kişileriz. İnşallah ‘anasının partisi’nde olmak yerine, gerçek partisinde olduğunu söyleyenleri de görmek nasip olur.

xx        xx        xx

Haberlere göre, üç saatlik sunumun ardından dışarı çıkanlar Büyükşehir adaylığı için önseçim olmaması durumunda Musa Gökbel‘in nasıl bir tavır takınacağını konuşuyorlarmış.

Gökbel’in mesajı açık değil mi?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.