160 metrekarelik atölyeden dünya markasına

Bu haber 25 Nisan 2017 - 0:20 'de eklendi ve 443 kez görüntülendi.

Türkiye’nin en büyük mermer üreticilerinden olan Muğla’da firmalar dünyaya açılmaya devam ediyor.  Yaklaşık 30 yıl önce 160 metrekare bir atölyede kuRulan Ermeş AŞ. ise  bu firmalar arasında başı çekiyor. 30 ülkeye ihracat yapan Ermaş AŞ. Yeni markası Coante ile dünya pazarına açılma hazırlıklarını yapıyor.

Metin Karakoç

Türkiye’nin en büyük mermer üreticilerinden olan Muğla’da firmalar dünyaya açılmaya devam ediyor.  Yaklaşık 30 yıl önce 160 metrekare bir atölyede kuRulan Ermeş AŞ. ise  bu firmalar arasında başı çekiyor. 30 ülkeye ihracat yapan Ermaş AŞ. Yeni markası Coante ile dünya pazarına açılma hazırlıklarını yapıyor. Ermaş Madencilik Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, Ermaş Mermer’in geçmişini ve bugünlerini anlattı.

1985 yılında 160 metrekarelik bir atölye ile başladıklarını belirten Ercan şunları söyledi, “1985 yılında Ula ilçesinde işe başladık.  Biz 6 erkek, 3 kız toplam 9 kardeşiz. Rahmetli babam Hüseyin Ercan, ben ve kardeşim Kemal ile birlikte başladık.  Daha sonra diğer kardeşlerim Murat,  Muhammet, Hakan ve Serkan tahsillerini tamamlayarak ekibimize katıldılar. Zaten işin sırrı da babamızın bize verdiği birlik, beraberlik ruhudur.  Düzenli, sistemli ve dürüst çalışma kültürüdür”.

Ercan konuşmasına şöyle devam etti, “Bu bölgede ilk kurulan mermer işleme tesisiyiz. Mermerin bölgemizdeki ve ülkemizdeki hikâyesinde yakinen yaşamış bir müteşebbisim. Önceleri ürettiğimiz mermeri Muğla bölgesindeki turizm yatırımlarına pazarlıyorduk.  Marmaris’te Bodrum’da otel yatırımları gibi. Daha sonra Muğla mermerinin beğenisi arttı.  Mimarlar tarafından dikkat çekti ve başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerimizde büyük projelerde de kullanılmaya başlandı. Muğla mermeri  o kadar güzel, o kadar estetik ki, 30 civarında değişik renk ve dokuya sahip, birbirinden güzel ürünler çıkıyor. Ermaş Mermer zamanla Türkiye sınırlarını aştı, Ortadoğu ülkelerine, Avrupa ülkelerine, Uzakdoğu’ya, Amerika’ya, adını duymadığımız ülkelere bile mermer ihraç ediyor hale geldik.

30 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Mustafa Ercan, “En büyük pazarlarımız Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Irak, Lübnan, Afrika ülkeleri Fas, Cezayir, Tunus, Güney Afrika, Avrupa ülkelerinin bir çoğuna  Almanya, İtalya, İspanya, Yunanistan, Portekiz, kuzey ülkelerine, ABD’ye, Kanada’ya, Singapur, Endenozya, Çin, Hindistan’a ihracımız var. Mermer ülkemizin doğal kaynağı ve üretimimiz yüzde yüz yerli. Genel olarak da işleyerek ihraç ediyoruz.  Bu da bölgemize ve ülkemize çok büyük katma değer kazandırıyor. Bu ülkelerin tercih ettiği Muğla mermeri genellikle Muğla beyazı adı altında markalaşmış beyaz mermerlerimiz ve Fethiye bölgesinde ürettiğimiz, Fethiye Karadere bölgesinde üretilen Patara Bej markası adını verdiğimiz ürün, özellikle lüks projelerde çok tercih ediliyor. Tasarımcılar, mimarlar bu ürünü birçok projeye yazıyorlar. 5 yıldızlı oteller, büyük kompleksler, alışveriş merkezleri gibi ve özellikle de gelir düzeyi yüksek ülkelerden çok talep geliyor. Patara Bej mermerimiz şu an da Singapur’da ve Amerika’da çok önemli projelerde kullanılıyor. Mimarlar ve taş eksperleri bizim fabrikalarda her gün bizimle birlikte çalışıyorlar. Bu sene Temmuz ayına yetiştirmeğe çalıştığımız Coante markamız kuvars levha üretiminde Türkiye ve dünyada en yeni teknolojiye ve en yüksek üretim kapasitesine sahip olacak. Muğla Merkez Menteşe ilçesinde, 20 bin metrekare kapalı alanda üretim yapacak olan tesisimizde 120 kişi istihdam edilecek” dedi.

Ercan son olarak, “Kuruluşumuzdan bu yana özellikle ilimiz civarındaki tüm okulların mermer ihtiyaçlarını ücretsiz karşılıyoruz. Camilerin, eğitim tesislerinin mermerle ilgili ne ihtiyaçları olursa karşılıyoruz.  Sadece ilimizle de yeterli kalmayıp, başka illerde de camilere, okullara ürettiğimiz ürünlerden gönderiyoruz. Karakollarımıza, askeri birliklerimize ürünlerimizle yıllardır gücümüz yettiğince katkı sağlıyoruz. Birçok üniversiteden olsun, okullardan olsun yardım talepleri ya da sponsorluk talepleri geliyor.  Biz de karınca kararınca imkânlarımız elverdiğince birçoğuna destek oluyoruz.  Üniversitelerde okuyan annesi ya da babası olmayan, imkânları kıt öğrencilere burs sağlıyoruz.  Eğitim çok önemli.  Eğitim olmazsa olmazımız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.