15 Temmuz ve Muğla…

Bu haber 18 Temmuz 2018 - 1:41 'de eklendi ve 2.564 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugün 18 Temmuz Çarşamba

Benim önemli günlerde o günle ilgili yazı yazmama gibi bir huyum vardır.

Geçen pazar günü “15 Temmuz” idi… İstesemde o gün yazamazdım. Mallum pazar günleri gazetelerimiz çıkmıyor. Muğla Valisi Esengül Civelek de “15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma Günü” veya “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” mesajını bir gün önce yayınladı ve gazetelerde cumartesi günü yer aldı.

15 Temmuz 2016’nın demokrasi ve demokrasiye inananların zaferi olarak tarihe geçtiğini kaydeden Vali Civelek, “Milli iradeye, geleceğimize, demokrasiye, cumhuriyete darbe vurmaya çalışanlar, emellerine ulaşamamışlar ve bozguna uğramışlardır. Vatan, bayrak, ülkemizin bölünmez bütünlüğü için başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, canlarını seve seve feda eden şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi. rahmetle, saygıyla, minnetle anıyor, hayattaki gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.” ifadesinde bulundu.

xx           xx           xx

AK Parti Muğla İl Başkanı İl Başkanı Kadem Mete de aynı gün yayınladığı mesajda “Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın duruşu ve milletimizin iradesiyle, kanlı bir darbe engellendi, suikast boşa çıkarıldı” dedi. Mete, 15 Temmuz gecesi vatandaşların Marmaris’te Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın konakladığı otelin önünde suikastçı hainlerin silahlarına karşı adeta etten duvar ördüğünü anımsatarak, “Her zorluğu, her engeli milletimizin kararlı duruşu sayesinde aştık.” diye devam etti.

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu da “Her türlü darbeyi lanetliyoruz” başlığı altında yayınladığı mesajda şu ifadelerde bulundu:

Demokrasiye ve milli iradeye yönelik bu hain kalkışma ve arkasındaki FETÖ terör örgütünü lanetliyoruz. 15 Temmuz 2016 gecesinde yaptığımız gibi halk egemenliğine ve Türkiye’nin demokratik birikimine sahip çıkma azmindeyiz. Darbe girişimine karşı Milletimiz, Gazi Meclis ve siyaset kurumu ortak bir direniş sergilemiş, girişim boşa çıkarılmıştır. Ancak bu kararlı duruş ne yazık ki güçlü bir demokrasi kurma fırsatına dönüştürülememiş, sonraki süreçte TBMM’yi devre dışı bırakan bir OHAL rejimi yerleştirilmiştir. Aradan 2 yıl geçmiş olmasına rağmen darbenin siyasi ayağının çıkarılmasına dönük esaslı bir adım da atılmamıştır.

xx           xx           xx

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de Cuma günü bir yazılı mesaj ile “15 Temmuz Şehitlerini saygıyla andığını” duyurdu. Başkan Gürün, “Türkiye Cumhuriyeti Kuvayi Milliye ruhuyla, tüm dünyanın örnek aldığı büyük asker, devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde özgürlüğüne düşkün Türk Milleti tarafından kurulmuştur.” diyerek, şöyle devam etti:

O günlerden bugünlere Türk Milleti’nin birliğini ve beraberliğini bozmak isteyen iç ve dış parazitler ülkemizi yönetenlerden de güç alarak ne yazık ki 15 Temmuz darbe girişimi sürecine ülkemizi getirmiştir. Devletin en önemli kurum ve kadrolarına yerleştirilen hain FETÖ mensuplarının darbe girişimi ile 249 vatandaşımız şehit olmuş, çok sayıda vatandaşımız da yaralanmıştır. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ anlayışı ile 15 temmuz darbe girişimini püskürten ve özgürlüğüne, demokrasisine, Cumhuriyeti’ne sahip çıkan halkımız hainlere en güzel cevabı vermiştir. Atatürk’ün şu sözü asla unutulmamalıdır; ‘Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat medeniyet tarikatıdır.’ Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz’da şehit olan vatandaşlarımızı bir kez daha Saygı ve rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum.

xx           xx           xx

Doğrusu ben CHP İl Başkanlığının ve Başkan Gürün‘ün 15 Temmuz ile ilgili mesaj yayınlamasını beklemiyordum. CHP İl Başkanlığı‘nın geçen sene yayınlamadığından eminim. Muhtemelen Büyükşehir de yayınlamamıştır. Çünkü CHP için 15 Temmuz bir “Kontrollu Darbe” idi… CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu‘na göre, gerçek darbeyi 20 Temmuz‘da AK Parti yapmıştı… CHP Genel Merkezi bu konuda bir genelge yayınlamış. Şöyle:

CHP İl İlçe Başkanlıklarına, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 2. yıldönümünde, ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ kapsamında ilinizde gerçekleştirilecek olan tören ve etkinliklere, il ve ilçe örgütlerimizin katılım sağlamaları, ayrıca bu etkinliklerde konuşma veya basın açıklaması yapılması durumunda, ekte tarafınıza gönderilen metnin kullanılmasını önemle rica eder, iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla.

Altında Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve Genel Sekreter Mehmet Akif Hamzaçebi‘nin imzası yer aldı… Ne değişti, bilmiyoruz… Tamam Türkiye‘de sistem değişti… CHP‘de ne değişti?Anlamakta zorlanıyorum…

xx           xx           xx

Bildiğimiz ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü‘ etkinliklerinin Marmaris ağırlıklı olarak geçen hafta cuma günü başladığı ve pazar geceside Marmaris‘ten etkinliklerden gelen gençlerle Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Camii‘nde kılınan sabah namazı ile noktalandığı…

Yine bildiğimiz, etkinliklerde ve üniversitede şehit yakınları ve gazilerle biraraya gelinen yemekte CHP İl Başkanı ve Başkan Gürün‘ün yer almamış olmasıdır. Şehit ailleri ile birlikte Vali Civelek ve protokolun tamamının yanında AK Parti Milletvekillerinin, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz ve İYİ Parti İl Başkanı İncilay Gezgin‘in Şehitlik’te katıldığı törende Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile birlikte sadece Başkan Vekili Cumhur Çoban vardı…

Üniversitede şehit yakınları ve gazilerle bir araya gelinen yemekte de Muğla Valisi Esengül Civelek ile Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz ve AK Parti İl Başkanı Kadem Mete‘nin yanısıra protokol yer alırken, milletvekillerinden sadece Yelda Erol Gökcan‘ın bulunması dikkat çekti.

Bir gün önce de gazeteci arkadaşımız Kenan Gürbüz‘ün Muğla‘da, Fetullahçı Terör Örgütü‘nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Marmaris‘te Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın belgeselinin galasını gerçekleştirdi. Galada da neredeyse kimse yoktu!

xx           xx           xx

Asrın Suikast Girişimi Davası” belgeselinin galası ve “Pandoranın Kutusu Açıldı” kitabının imza gününe Şehit polis babası Nihat ve annesi Güzel Eker ile Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, Yönetimi‘nden Mustafa Çelebi ve Şadi Pirci katılmış. Sağ olsun beni de davet etti, ama her yere koşup gidemiyorum. Gürbüz için gidebilirdim, ama kendimi zorlamak istemedim. Çünkü bana göre Pandora’nın Kutusu hala açılmadı…

Meclis’te 120 milletvekilinin ByLock kullandığı yönünde ciddi iddialar vardı. Meclis değişti, hani ne oldu?.. Hala FETÖ‘nün siyasi kanadı yok… Seçimleri umutla beklemiştim… Seçim öncesi veya sonrası FETÖ‘cü siyasiler yargıya teslim edilir diye düşünmüştüm… Darbe gerçekleşseydi, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar kimler olacaktı merak ediyorum… Muğla‘da bugün aramızda dolaşanlardan kimler kral olurdu, kimler rezil edilirdi? Siz merak etmiyor musunuz?

O gün galaya ve imza törenine gelmeyenler acaba benim gibi hüsrana uğradıkları için mi gelmediler? 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği (MİDDER) İl Başkanlığından ve ilçelerden temsilcilerin katılmaması da beni çok şaşırttı…

Umarım Kenan Gürbüz arkadaşımız “Marmaris’te FETÖ Suikast Davası”nı kaleme ve mercek altına aldığı gibi “Muğla’da FETÖ Çatı Davası” ve “15 Temmuz ve Muğla”yı da kaleme alır da, onların imza törenine giderim…

xx           xx           xx

Meclis Araştırma Komisyonu” kurulmştu, o komisyonda Muğla Milletvekillerinden (O zaman MHP Genel Başkan Yardımcısı) Mehmet Erdoğan‘da vardı. Bir açıklamasında komisyon için “15 Temmuz Darbe Tiyatrosunu Araştırma Komisyonu” demişti… Neden?.. “MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar’ın tüm ısrarlara rağmen komisyona çağrılmaması nedeniyle darbe girişiminin yaşandığı gün ve öncesinde devletin herhangi bir birimine veya üst düzey yöneticisine bir ihbarın gelip gelmediğine bile netlik kazandırılmamıştır. O gece karanlıkta kalmıştır.” diyordu. Öyle mi?

Ben yinede pandoranın kutusunun açılmasını, Muğla‘da aramızda dolaşan, Mestan Yayman ile Cumhuriyet Meydanı nöbetlerinde fotoğraf veren FETÖ’cülerin cezalandırıldıklarını görmeyi sabırla, umutla bekliyorum… Çünkü bu kanlı örgüt fırsat bulunca yine başkaldıracaktır…

Bizi bize kırdıran FETÖ‘ye ve ardındaki gücü lanetliyorum. O gece yitirdiklerimizin mekanları cennet olur inşallah… Allah bir daha o geceyi yaşatmasın…

———————————-                                                ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar. (Sokrates)

ÇİVİ

FETÖ’yle resim üstüne resim çektirip yayınlayan; toplantı üstüne toplantı yapıp vizyon masalları anlatan siyasetçi, bana 15 Temmuzu anlatmaya çalışmıyor mu?

Beni Bi Gülmek Alıyor:))))

—————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.