15 Temmuz Gecesini Vali Beyden Dinlemek

Bu haber 11 Nisan 2017 - 8:45 'de eklendi ve 1.346 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

 Namık Açıkgöz

15 Temmuz gecesi, Türkiye için az kalsın kâbus oluyordu ama dirayetli yöneticilerimiz sayesinde kâbus bayrama dönüştü.

O akşam ve o gece bizler tedbir olarak sokaklarda ve meydanlarda idik ama o anlarda ellerini ateşe sokanlar ve taşın altına ellerlini koyanlar da vardı.

Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te olduğu ortaya çıktığı andan itibaren Muğla ve Marmaris önem kazandı.

***

O akşamı bizzat yaşayanlardan ve hatta o akşamki stratejiyi bizzat yönlendirenlerden birisi de Sayın Valimiz Amir Çiçek’tir.

Vali bey, değişik platformlarda, 15 Temmuz’u haber olarak konuştu ama geçen hafta o akşam ve gece yaşadıklarını uzun uzun anlattığı bir konferans verdi.

Türk Ocakları Muğla Şubesi’nin düzenlediği konferansta, Sayın Valimiz Amir Çiçek, o akşam, olayı duyduğu saat 22’den son terörist yakalanıncaya kadar geçen zamanda valilik olarak neler yaptıklarını anlattı.

Sayın Valimiz, o akşam Dalaman’da bir şehit ve bir gazi yakının düğünlerinde imiş. Yanında da Jandarma komutanı ve diğer yetkililerden bazıları varmış. Saat 22 sularında terörist darbe teşebbüsü bilgisi gelmiş ve düğünün akışının bozulmamasını söyleyerek hızla Marmaris’e, Sayın Cumhurbaşkanımızın yanına intikal etmiş. Bu arada ayağından rahatsız olduğu halde Emniyet Müdürümüz de olaya müdahil olarak Marmaris’e intikal etmiş.

Sayın Cumhurbaşkanımız, durumun ne olduğunu sormuş ve Sayın Valimiz, güvenlik tedbirlerinin yeterli olduğunu, kendilerini ölümüne savunacak bir ekipleri olduğunu söylemiş.  İstanbul’a intikal için gerekli irtibatlar sağlanmış ve Sayın Cumhurbaşkanımız sağ salim İstanbul’a gönderilmiş Ama asıl olay ondan sonra patlak vermiş. 3 helikopterle gelen teröristler Sayın Cumhurbaşkanımızın canına kasd etmeye gelmişler ve otelde bulunan güvenlik personeli ile çatışmaya girmişler.  Bir süre sonra helikopter yakıtları azalan teröristler önce Dalaman hava alanından yakıt ikmali yapmaya kalkmışlar ve Sayın Valimiz bunu engellemiş. Sonra Mumcular-Imsık askeri hava alanına inen helikoptere de yakıt verdirmemiş ve o helikopterlerin İzmir’e doğru uçtuğu bilgisi Datça radar üssünden bildirilince Vali bey İzmir valisini arayıp durumdan haberdar etmiş. Ve bilindiği gibi o teröristler orada, kalanlar da 13 gün sonra Gökova’da yakalandı.

Vali beyin anlatımlarında en fazla dikkatimi çeken husus, ekibi ile olan iletişimi ve anlık reflekslerinin bile aynı olacak şekilde bir hizmet anlayışında olmaları idi. Böyle bir üst yönetim her ile nasip olmaz.

Gerek Sayın Cumhurbaşkanımızın can güvenliğinin sağlanması ve gerekse daha sonra cereyan eden olayların içinde olan Sayın Valimiz, olaya bizim gibi “ilmel-yakîn” (yani duyarak ve okuyarak öğrenme) olarak değil, “hakkel-yakîn”  (yani bizzat yaşayarak öğrenme) öğrenmiş ve yaşamıştır.

Bir kısmını aktardığım konferansta verilen bilgileri ve vaziyet gereği henüz verilmeyenleri, Sayın Valimiz, olay taze iken kaleme almalı ve terörist darbe teşebbüsünün kalbinde iken yaşananları tarihe not düşmelidir.

Hem Marmaris’teki şehitlerimizin hem de diğer 247 şehidimizin ruhları şad olsun.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Muammer Özdemir 11 Nisan 2017 / 08:59

Valimiz, Muğla’mızın şansıdır. Maşallah atom karınca gibi çalışkan sevimli ve sempatik. Allah nazarlardan korusun.

Reşat Öztepe 15 Nisan 2017 / 13:49

Değerli Hocam; Allah senden seni yetiştiren ana ve babadan razı ve hoşnut olsun. Kıymetli Valimizin yaptıklarına (15/07/2016 Gece yarısından sonra) bizzat şahitlik yaptık. Kamu oyu ile paylaştıkları yada sizlerin yazdıkları deryadan bir katre misali. sevgi ve saygı