15 Kasım’a Kadar Yazmayacağım « Hamle Gazetesi

15 Kasım’a Kadar Yazmayacağım

Bu haber 09 Kasım 2018 - 0:51 'de eklendi ve 2.657 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü yazımı “.. Osman Gürün ‘Bir fırsat daha verelim, belki bu dönem yapar’ diye yine aday mı ilan edilecek?” diye noktaladık. Bu sözüm için çok arayan oldu. Aynı soruyu bana sordular.

Görünen o ki, Osman Gürün‘e bir dönem daha “fırsat” verilebilir. Nitekim kulislere bakılırsa, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu‘nun “Adayları anketlerle belirleyeceğiz” demesine rağmen, CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu etrafına “Osman Gürün’ün adaylığı çoktan kesinleşti” dediğine göre, bu iş bitmiş olabilir… (!)

Hani biz “saygılı yosmayız” ya…

Ki, “Yok hayır, sizi bilmem ben bir kere daha o fırsatı vermeyeceğim!” diyenlerin sayısı ne kadardır bilemeyiz, ama az olduklarını sanmıyorum. Sosyal medya paylaşımlarına bakarsanız pek çoklar… Bence CHP yöneticilerini asıl “sessiz çoğunluk” tedirgin etmeli…

Eğer öyle bir şey olursa, yani Başkan Gürün atanırsa, rahmetli İsmet İnönü’nün dediği gibi “Yeni bir dünya kurulur orada yerimizi alırız” diyenler hiç te az değiller.

 

xx        xx        xx

Salı günü grupta Kılıçdaroğlu, Muğla gafı ile ilgili Erdoğan‘a yanıt verirken, “Biz dedik ki yol yapamadın. O yolu da bize ver, biz yapacağız yolu. Kültür Merkezlerini yapamıyorsun ver bize, biz kültür merkezi de yapacağız.Vermedin.” ifadesinde de bulundu. Bunlar hep Kılıçdaroğlu‘nun Muğla‘ya gelip bir gün kalmamış olmasından kaynaklanıyor olmalı…

Rahmetli Bülent Ecevit gittiği yerlerde kalırdı. Orada partinin yöneticileri, belediye başkanları ve milletvekilleri dışındaki “parti büyüklerini”, “ağabeyleri” tanırdı.. Dinlerdi…

Tabi “siz yapın” denilmediği halde Muğla Büyükşehir Belediyesi küçüğü ile birlikte eski ev kolleksiyoncularına döndü… İlhan Selçuk Evi es geçilirken, zengin evlerini birer birer restore edip “kültür evi” yapıyorlar.. Orhan Çakır zamanında yapılan “Konakaltı Kültür Merkezi” kesmemiş olmalı, bir de Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi yapıldı.

Kültür bu evlerden, merkezlerden sokaklara taşıyor. Neredeyse boğulacağız…

Var olan yolları yeniden yapıyoruz. Bir yıldır da bitiremedik. O yollar Ortaca, Dalaman, Milas‘ta da yapıldı. Vatandaşlar “memnuniyetinden” yedi ceddinize rahmet okuyor!

 

xx        xx        xx

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bu konuda da sağlıklı bilgilendirilmemiş olabilir. Okul yapmak MEB yanında, aynı zamanda Büyükşehir Belediyeleri‘nin de görevidir. Tıpkı İl Özel İdarelerinin sağlık ocağı, ilkokul yaptıkları gibi…

Gelin görün ki, Devletin kanunla “yap” dediğini Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yapmış, 11 okul yapıp, MEB‘e teslim ederken Muğla Büyükşehir bir tane bile yapmamış… Tabi 2014 Yılı Bütçe Kanunu 10. Madde 4. Fıkrası yap” demiş, ama “yapmazsan…” dememiş.

Devlet, “yap” demiş, ama Osman Gürün’e “Neden yapmadın?” diye soramıyor.  Çünkü Kanun’da buna yer verilmemiş.

Ancak “sosyal demokrat belediyecilik anlayışı” gereği olarak Kılıçdaroğlu‘nun Osman Gürün‘e “Sen de Tekirdağ gibi okul, kreş, kadın sığınma evi neden yapmadın? Neden meralarını ıslah etmedin?” diye sorması gerekmez mi? Bunun için “Kanun” mu gerekir?

 

xx        xx        xx

Belki Başkan Gürün‘ün ve ilgili daire başkanlarının bilgisi yoktur. Bakın 2014 Yılı Bütçe Kanunu 10. Madde 4. Fıkrası‘nda şöyle denilmekte:

Madde 4; 6360 sayılı kanun uyarınca tüzel kişiliği kaldırılan İl Özel İdarelerinin bulunduğu illerdeki Büyükşehir Belediyeleri 2013 yılında söz konusu İl Özel İdarelerince öz kaynakları ile gerçekleştirilen EĞİTİM ve SAĞLIK amaçlı yatırım tutarlarının dörtte üçünden az olmamak üzere her derecedeki devlet okullarının inşaat, bakım ve onarımları İl Sağlık Yatırım projelerinin gerçekleştirilmesi için yatırım harcaması yaparlar. Bu harcamalar Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın planlamaları esas alınarak ilgili Büyükşehir Belediyesi ile Valilik arasında yapılacak protokollere dayalı olarak yapımı devam eden projelere öncelik verilmek suretiyle gerçekleştirilir. Tamamlanan proje konusu işler ilgili bakanlığa bedelsiz olarak devredilir. Bu kapsamda söz konusu yatırımların valilik bünyesinde yapılmasının kararlaştırılması halinde Büyükşehir Belediyelerince aktarılan tutarları bir yandan genel bütçenin (B) işaretli cetveline gelir diğer yandan İçişleri Bakanlığı Bütçesi’nin ilgili tertiplerine ödenek kaydetmeye, kayedilen bu ödeneklerden kullaanılmayan tutarları ertesi yıl bütçesine devren gelir ve ödenek kaydetmeye İçişleri Bakanı yetkilidir.

 

xx        xx        xx

Devlet; Ey Muğla sen “Büyükşehir statüsüne geçerken, İl Özel İdaresi’ni kapattık. Kırsal da İl Özel İdaresi tarafından yapılan okul, sağlık ocağı binaları ve bunların bakım, onarımları Büyülşehir Belediyesi tarafından yapılacak…” demiş.

Ben böyle anladım. Muğla Büyükşehir Belediyesi böyle anlamamış olabilir mi?

Benim bildiğim Muğla il merkezinde Menteşe Evleri‘ne İMKB tarafından okul yaptırılmış, ne harcıysa o harç müteahhit tarafından yatırılmadı diye uzun zaman okula içme suyu bağlantısı yapılmamıştı!

Benzer bir sorun Muğla il merkezinde sanıyorum Ortaköy‘de de yaşanmıştı.

Bakmayın siz Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Tekirdağ gibi okullar yapmadığına, Belediye Başkanı Osman Gürün okul dostudur!

MuğlalılarınGüzel Sanatlar Fakültesi” olarak kullanılmasını umdukları tarihi Adliye Sarayı‘nı, ilkokul arkadaşı 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu‘nun 49 yılllığına tahsisini sağlamasıyla “başkanlık” binası yapmış olsa da öyledir…

 

xx        xx        xx

Nejat Altınsoy arkadaşımız da bu konuda kaleme aldığı bir yazısına “İlleri karıştıran adayları da karıştırabilir mi?” başlığı attı. Çok güldüm…

Şaşırmış işte. Matuflamış mı bu adam? Ama yarın bir gün çıkar da Cem Karaca gibi “Beni siz delirttiniz” der mi bilemem. Belki de Cem Karaca‘dan yürümez, Fatih Erkoç‘tan yürüyüp, “oynatmaya az kaldı doktorum nerde / şu Muğla yüzünden çıldıracağım..” deyiverir. Zaten Op. Dr. Osman Gürün de çılgınlar gibi bekliyor!

Sabahlara dayanamaz Osman agam, hemen alır yanına Mürsel Alban‘ı alıp soluğu Ankara‘da alır mı? “Genel Başkanım bırakın siz Oral’ın Genel Sekreter olduğu Tekirdağ’ın her ilçeye okul yaptırdığına, Kocadon’un Bodrum’daki Cem Evi’ne. Ben bir dönem daha yapayım, gençlere bırakayım. Söz onlar da aralarında ön seçim yaparlar. Ben de yeni dönem de her ilçeye Cem Evi yaptıracağım, söz..” der mi?

Onu da bilemem. Bildiğimiz CHP Parti Meclisi 14 Kasım‘da toplanıyor. O gün büyükşehir belediye başkan adayı ile birlikte 150 aday belirlenecek.

 

xx        xx        xx

Nejat Altınsoy o yazısında “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, genel başkanını yanlış yönlendirir mi?” diye de sormuş. Bu soruyu neredeyse herkes soruyor. Altınsoy‘un kendi sorusuna “Bize göre yönlendirmez.” diye yanıt vermiş.

Bize göre ise yönlendirir! Az mı yönlendirdiler? 2014’te Muhammet Tokat, Haşmet Işık, Ümit Karaaslan için ben mi yönlendirmede bulundum?

Altınsoy‘un yazısının başlığında sorduğu soruya gelince; Kılıçdaroğlu‘nun illeri karıştırdığı gibi adayları karıştıracağını sanmıyorum. Bu kadar vukuattan sonra Osman Gürün defteri kapanmıştır. Eğer karıştırırsa, “Muğla Büyükşehir adayımız Ali Acar’dır” diye açıklar geçer… Neden olmasın?

Yoruldum. 15 Kasım’a kadar yazmayacağım.

————————–                                                                                   ————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Başkalarının ne düşündüğü önemli değil çünkü her halükarda yine aynısını düşünecekler.(Paulo Coelho)

ÇİVİ

Behçet Saatcı’nın İYİ Parti’den Büyükşehir adayı olduğu asparagası Muğla’yı salladı. Arkadaşım, “Behçet Başkan CHP’ye mesaj vermeye devam ediyor. CHP görmezse ne olur?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

————————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 09 Kasım 2018 / 13:33

Üstad merhaba,

hepimizde bi efendilik mi ? çekingenlik mi ? korkaklıkmı ?
ne ola ki bu ?
hayırlısı olsun deyip gidek mi ?
ille edep,
ille edep,
ille de edep de,
ya hani,
mevzuu vatansa gerisi teferruat ?
hani yeter gari,
hani HAK HUKUK ADALET ?
hani ANDIMIZ ?
hani ATATÜRK’ün GENÇLİĞE HİTABESİ ?
hani “ÖLÜREM TÜRKİYE’min MUĞLA’sı..”
selam ile saygı ile bitmeyecek sevda ile….