14 Mart Neyin Bayramı?

Bu haber 14 Mart 2017 - 8:38 'de eklendi ve 1.034 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı… Ülkemizde 98 yıldır kutlanan bir gün.

Tıp Bayramı, her Mart ayının 14’ünde kutlanan, Türkiye’de tıp alanında çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.

İnternet sözlükleri böyle diyor.

Ama geçen sene 14 Mart’ta MSK Üniversitesi AKM Salonunda yapılan etkinliğin açılışında konuşan Muğla Tabip Odası Başkanı Çağlayan Üçpınar’ın sözlerine Vali Amir Çiçek tepki göstermişti. “Burası ideolojik tartışma yeri, basın açıklaması yapılacak yer değil” demişti.

Vali Çiçek haklıydı… Umarım bugün aynı tatsızlık yaşanmaz.

xx           xx           xx

14 Mart Tıp Bayramı geçen yıl olduğu gibi bu günde Üniversite’nin AKM 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Salonu’nda yapılacak.

Eskiden “Tıp Balosu” da yapılırdı. Galiba bu sene yok. Doktorlar balo yapmayarak, ücretlerinin eğlenmeye yetmediği mesajımı vermek istiyorlar bilmiyoruz.

Bugün AKM’de 15.30 ve 17.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan Tıp Bayramı programı “Açılış, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı; Biniş (Önlük olsa gerek) Giyme Töreni; Ödül Töreni; İkram” şeklinde açıklandı.

Muğla Tıp Fakültesi web sitesinde yer alan davetiyede ise Dekan Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan isminin altında İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Kamu Hastaneleri Birliği G. Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu, Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Mustafa Nuri Ceylan ve Tabip Odası Başkanı Dr. Hakkı Turan isimleri yer almış…

xx           xx           xx

14 Mart 1827‘de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet‘in önerisiyle ilk Cerrahhane’nin, Şehzadebaşı‘daki Tulumbacıbaşı Konağı‘nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye‘de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart’ın, “Tıp Bayramı” olarak ilk kutlanışı 1919 yılında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir.

O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece Tıp Bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

1929-1937 yılları arasında da 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa‘daki Yıldırım Darüşşifası‘nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden Tıbbiyeli Hikmet’in 14 Mart Tıp Bayramı’na dönüldü…

xx           xx           xx

1976’dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.

Dünyada ise benzer kutlamalar, farklı tarihlerde yapılmaktadır.

Örneğin ABD‘de ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıldönümü “Tıp Bayramı” kabul edilmiştir. Hindistan‘da ünlü Doktor Bidhan Chandra Roy‘un doğum (ve aynı zamanda ölüm) yıldönümü olan 1 Temmuz günü halen “Doktorlar Günü” olarak kutlanmaktadır…

Bunları neden paylaşıyorum?

Ülkemizde anlam ve önemi olan şeyleri birer birer yozlaştırdığımız gibi, günümüzde de 14 Mart ve benzeri günlerin içi boşaltılıyor…

xx           xx           xx 

Gazeteler yazdı; 14 Mart Tıp Bayramı öncesinde Balıkesir‘de düzenlenmek istenen “en yakışıklı”, “en bonkör”, “en gezgin”, “en çılgın”, “en güzel”, “en şık” doktor anketi yozlaşmayı, erozyonu gözler önüne serdi…

Akıl alacak gibi değil, ama gerçek… Gazete haberine göre, Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, ildeki hastanelere gönderdiği anket formlarıyla 14 Mart Tıp Bayramı öncesinde “enleri” belirlemek istemiş. Anket formlarının hastanelere ulaşmasıyla, tepkiler büyümüş. Hekimlerin şiddete uğrayıp öldürüldüğü, uzun çalışma saatleri ve performans sistemi nedeniyle sıkıntılar yaşadığı ve sağlık sistemindeki pek çok sorunun hekimleri doğrudan etkilediği bir dönemde, Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğinin böyle bir anket düzenlenmesi sağlık çalışanlarının tepkisine yol açmış.

Tepkiler karşısında o saçma anket gerçekleştirilmemiş. Şükürler olsun ki tepkisiz kalınmamış…

xx           xx           xx

Bugün AKM’de yapılacak olan etkinlik töreni programında da “ödül töreni” var. Ne, neden, kim veya kimler ödüllendirilecek bilmiyoruz. Bildiğimiz Balıkesir’de yapılmak istenen saçmalığın Muğla’da yapılmayacağı… Ama o anket hiç değilse şöyle yapılabilirdi:

Hastalarca en çok sevilen”, “Hastalarıyla en çok ilgilenen”, “En fedakar olan”, “En başarılı olan”, “En örnek olan”, “En sabırlı olan

14 Mart Tıp Bayramı “sulandırılacak” bir gün olmamalı…

Yukarıda altını çizdiğim gibi, “Türkiye’de tıp alanında çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama”…

Şimdi “O zaman geçen 14 Mart etkinliğinde sorunlara parmak basan Muğla Tabip Odası Başkanı Çağlayan Üçpınar’ı engelleyen Vali Çiçek’i haklı gördün” diyen olabilir.

Vali haklı…

xx           xx           xx

Geçen yıl AKM’de yapılan etkinliğin açılışında konuşan Muğla Tabip Odası Başkanı Çağlayan Üçpınar, Tıp Fakültelerinin her ilde açılarak niteliği tartışılan, yılda 12 bin 500 yeni mezun verilmesinin başarı gibi görüldüğünü belirtirken, sözlerini “Ülkenin her yeri patlıyor, onlarca insan ölüyor. Sağlık tesisleri karakol haline getirilip, çatışmanın odağına çekiliyor, çözüm olarak zırhlı ambulans gönderiyor. Başkentte hilafet konferansı düzenleyenlerin projesine kimse müdahale etmezken, demokratik hakkını kullanan insanları gaz fişekleri, TOMA’lar ve coplarla darp ediyor” diyor.

Haklı olabilir… Ama yeri mi? Tabip Odası’nda söyleyebilir. O zaman Vali Çiçek’inde dediği gibi, basın açıklaması da yapabilir. Etkinliğin ev sahibi Tıp Fakültesi olmakla birlikte, Tabip Odası da etkinliğin ortaklarından sadece birisidir…

Haklı olmak önemlidir, ama her zaman “haklı kalmak” daha önemlidir

Benim asıl takıldığım;

Muğla Tıp Fakültesi en son açılanlardan biri ve bu sene mezun veriyor. O mezunların niteliği tartışılır mı olacak?

xx           xx           xx

Gelelim yazımın başlığının, bu yazımla alakasına… 14 Mart Neyin Bayramı?

Sağlık emekçileri ile basın emekçilerinin durumu “bayram” açısından benzerlik taşıyor. 24 Temmuz Basın Bayramı’dır, ama gazetecinin bayram edecek hali yoktur. 14 Mart’ta başta doktorlarımız olmak üzere sağlık emekçilerinin bayramı. Ancak onlar içinde bayram etmelerine neden olabilecek bir şey yok…

Geleceğim için kaygılıyım, emekli aylıkları çok düşük. Nitelikli hizmet sunamamaktan dolayı mutsuzum. Dinlenemiyorum, kendimi sürekli yorgun hissediyorum, iş yüküm çok ağır. Şiddete uğruyorum, çalışma ortamları güvenli değil. Geçinemiyorum. Yöneticiler adaletsiz, baskıcı, kayırmacı. Mesleki olarak kendimi yenileyemiyorum, mesleki doyumum yok. İş güvencem yok, işten atılma/sürgün tehdidi hissediyorum. Çalışma alanlarımızda iş barışı yok. Yıpranıyorum, yıpranma payımı alamıyorum.

Sağlık emekçileri böyle diyorlar…

Türk Tabipleri Birliği (TTB) öncülüğünde sağlık alanında 6 dernek ve sendika tarafından geçen yıl yayınlanan bildiri şöyle noktalanıyordu:

Herkes için eşit, nitelikli, ücretsiz sağlık hizmeti, hekimler ve sağlık çalışanları için iş, gelir, gelecek ve can güvencesi sağlanana dek 14 Mart’ların ve bütün günlerin bayram değil mücadele günleri olarak yaşanacağını duyuruyoruz.

Bu sene değişen var mı?

Bayram onların neyine, kan damlar yüreklerine…

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.