120 projeye 15 milyon Avro

Bu haber 21 Ocak 2014 - 20:13 'de eklendi ve 791 kez görüntülendi.

120proje651615615Avrupa Birliği İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi kapsamında AB Hibe Programları Bilgilendirme Seminerleri ve Başarılı Proje Uygulamaları tanıtımlarının ilk toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Muğla Valiliği AB Bakanlığı Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Veli Çelik, Muğla’nın AB fonlarından 120 proje ile 15 milyon Avro aldığını söyledi.
İlkay Yıldız
Muğla İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi toplantı salonunda yapılan Avrupa Birliği İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi kapsamında AB Hibe Programları Bilgilendirme Seminerleri ve Başarılı Proje Uygulamaları tanıtımlarının ilk toplantısı yapıldı. Toplantıya Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu, daire müdürleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Muğla Valiliği AB Bakanlığı Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Veli Çelik, “Muğla Valiliği AB Bakanlığı Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi olarak amacımız ilde proje hazırlayacak kurum ve kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine teknik destek vermek ve onları yönlendirmek. Bu çerçevede ilimizdeki kurumlarda kaç proje yapıldı diye ilimizdeki kurumlar ile bir koordinasyona girdik. Bu kapsamda Muğla’da 120 proje hazırlandı. 15 milyon Avronun üzerinde bir hibe alınmış ve bu projeler uygulanmıştır. Valilik kapasite arttırma çalışmaları çerçevesinde faaliyetimiz eğitim ihtiyaç analizi oldu. Bu analiz sırasında Avrupa Birliğinden uzmanlarımız gerek Özel İdare gerekse tüm kurumlarımız ile görüşme yaptı. Yarı yapılandırılmış anketler sonucunda ilimizin ihtiyaçları ortaya çıktı. Kapasite geliştirme ile ilgili ihtiyaç analizinde farkındalığın artırılabilmesi için başarı hikâyelerinin anlatılması yine gündeme geldi. Bugün burada 10 proje Milli Eğitim, Üniversite ve STK’lara sunulacak. Ayrıca bize proje yazma konusunda istek ve talep olursa bakanlığımızla da koordineye geçip alacağımız hibeler ile daha faydaları olur” dedi.
Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise, “Ülke olarak AB’ye tam üye olmak adına uzun uğraşlardan sonra nihayet müzakerelere başladık. Ağır aksak da olsa bu süreç devam ediyor. AB hibe programlarının ve finans desteklerinin muhatapları sadece kamu kurum ve kuruluşları değil, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleridir. Tüm valiliklerde kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin ve sivil toplum örgütlerinin projelerinin takibi ve yürütülmesi için koordinasyon hizmetinin yürütülmesi için valiliklerde birimler oluşturuldu. Avrupa Birliği müzakereler çerçevesinde açılan bazı hibe programlarında finans destekli kaynaklar var. Muğla Valiliği AB Bakanlığı Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi hem fon takibi hem ilgililerine duyurulması hem gerekli eğitimlerin verilmesi zaman zaman proje hazırlanmasına refakat ediyor ve bence olabildiğince başarılar. Genel sekreterimizin de söylediği gibi çok değişik sebeplerden hak ettiği yerde değil” dedi.
Konuşmaların ardından Muğla’da yapılan başarılı projelerin sunumları yapıldı.Başarılı Projeler ise şunlardan oluştu:
“Geçmişini Bilmeyen Geleceğini Bilemez Öyleyse Tarihle Öğret (Archetory)-İl Milli Eğitim Müdürlüğü; Holistic Approach to Risk Based Internal Financial Control for Smes-Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi; Meslek Lisesi Öğrencilerinin Avrupa’da Uygulamalı Eğitimi- Muğla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi; Wir Sind Gleich Wir Sind Anders- Gemeinsam Auf Den Weg Richtung Europa- Dalaman Anadolu Lisesi; Interactive E-Tools For Education- Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü; Developing Oral Fluency In The English Language Classroom Cumhuriyet Ortaokulu; Milas’taki işletmelerde İşe Yeni Başlayanların ve İşsizlerin İhracat Elemanı Olarak Yetiştirilmesi- Milas Ticaret ve Sanayi Odası; Feel The Festival- Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü; Shaping The Image of A Green Europe Through Artictic Means- Muğla Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.