12 EYLÜL 1980 HAREKATI VE 82 ANAYASASI

Bu haber 16 Mayıs 2012 - 0:00 'de eklendi ve 923 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

12 Eylül harekatı hakkında yüksek perdeden konuşanlar ile milletin düşüncesi aynı değil. Ben burada yaşadıklarımı açıkladıkça, birilerinin ah koltuk vah koltuk yasını tuttukları daha iyi anlaşılacaktır.
Evvela 1961 anayasasının getirdiği sokak için kurulmuş dernekler, devleti sokaktan idareye kalkıştı.
Bu başıbozukluk gidişi, temelli senatörler ile CHP destek oluyordu. Bu konuda yüzlerce misal vardır. Bu derneklerden TÖB-DER ve DİSK önde giden gibi görünüyordu. 27 Mayıs ihtilali ile adı duyulan Ahmet Yıldız, İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan, bazı yargı kurumları ve Ecevit dönemi, hazinenin parası ile isyancı yetiştirmeye çalışıyordu. Suç işlemiş kişileri Ortadoğu Teknik Üniversitesinde saklayan dönemin rektörü, kampüs içine polisi sokmuyordu. 1 Mayıs İstanbul taksim olayının tertipçisi, konvoya bayram tebriki gönderen Başbakan Ecevit, orada Türk Bayrağı olmadığını bilmez olur mu? Konvoy içinde yürüyen 17 CHP milletvekilinin olduğunu bilmez olur mu? İstanbul Belediyesi atölyelerinde kamyonlarca hazırlanan sopalarından haberleri yoktur denebilir mi?
1980 öncesi karanlık günlerde Ankara’da bir genel kurulda kavga vardı. Kavganın sebebi Dernek, Leninci mi olsun, yoksa Maocu mu olsun gibi görünse de, aslında Anadolu’nun her yerinde aynı kavga yapılıyordu. Ankara Valisi, kavganın suç sayıldığı gerekçesi ile derneği kapatma kararı almıştır. Kararı Hükümete bildirip, Türkiye geneline tatbik etmesi beklenirken, Danıştay yürütmeyi durdurma kararı almıştır. Ayni akşam Bizim Radyo’dan tahrik konuşmaları yapılıyordu. Nasıl olsa ihtilal olacak, sözüm ona aydınlar, emekçiler, köylüler birleşerek intikam alacak. Daha neler neler. Polis iki bölük olmuş görev yapmıyor.
12 Eylül harekatını yapanlar, suçluyu biliyordu. Bir tek AP’li suçlu bulunmadı. Geldiler; temelli senatörlüğü, 27 Mayıs Bayramını ve dernekleri kapattılar. Bütün dernekler ve siyasi partiler kapatıldı.
Parti başkanları Zincir Bozan’a götürüldü. Yalnız Demirel hariç idi. Bu karardan Demirel çok mağdur oldu. Çünkü eğer gözaltına alınmazsa siyasi hayatı bitecek. Onun çaresini buldu torpil etti, tahrik etti ve nihayet gözaltına alındı. İhtilali yapanlar ordu asları idi. Nasıl olsa kısa zamanda normal hayata dönülecekti. Çünkü yapılan harekat birilerinin ikbali için değildi. 27 Mayıs’ın tam aksine Kenan Evren
Okullarda din dersi koyacağını bile ilan etmişti. Turgut Özal’ı ekonominin başından almadı. Demirel biraz yakın durabilseydi, adamlar başkanlık sistemini bile getirebilirdi.
12 Eylül harekatını en çok destek olan Celal Bayar olmuştur. ÜLKE GİDİYOR askerlere destek olun diyerek sağ cenahı yönlendirmiştir. Şimdi bakıyoruz da, Ergenekon ve Balyoz sanıklarını destek olanlar
12 Eylül’den hesap sormaya kalkıyorlar. Neden 2010’da yapılan anayasa değişikliğine hayır demiştiniz? Şimdi nimetinden yararlanmak için kuyruğa girdiniz. Kenan Evren o tarihten beri ülkenin her yerinde saygı ile karşılandı. Hiç kendisine suikast yapılır diye düşünen bile olmadı.
Benim fikrim hiç değişmedi. 27 Mayıs’ı yapanlardan kısmen olsun milleti kurtardılar. 27 Mayıs’ı bir ikbal için destek olanların çanlarına ot tıkadılar. Hala o çan kısık çalıyor. Ama yeterli değildir. İlle de 27 Mayıs’ın suçlularını sorguya çekmelidir.
82 ANAYASASINI YAPANLAR KİMLERDİ?
82 Anayasası için kurucu meclis seçimini her vilayetten valiler, usulüne göre temsilci seçmiştir. Mesela bizim Muğla da Vali sol görüşlü olmasına rağmen, basın olarak bizim teklif ettiğimiz adayı tercih etmiştir.
Milli Güvenlik Konseyine 40 kontenjan ayırmışlar. Bunların seçimi de emirle olmamıştır. İllerden gelen 120 üye ile 160 üyeli kurucu meclis 82 anayasasını hazırlamıştır.
61 anayasasındaki en önemli olan egemenlik kayıtsız şartsız milletten kısmen alınarak sırça köşktekilere verilen maddeleri dokunmadılar. Neden?  İşte asıl sorulacak olan budur…
Kurucu meclis listesini vermek için yerim dar geldi. Gerek olursa gelecek günlerde listeyi de veririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.